Bodrum’un Dört Bir Yanı Yazı Dizisi Başlıyor

3
2454

Yeni bir yazı dizisi hazırlıyorum, hatta hazırlıyoruz. Bodrum yarımadası Bitez‘den başlayarak tüm bölgelerini tek tek araştırıp ele alacağız. En son Bodrum Merkez ile ilgili detaylı bir yazı olacak. Yani kısacası Bodrum gezilecek yerler yazısı başlıyor.

Kesin olmamak ile birlikte sırasıyla Bitez, Ortakent Yahşi, Akyarlar, Turgutreis, Gümüşlük, Yalıkavak, Gündoğan, Türkbükü, Torba, Gümüşlük, Güllük, Kızılağaç ve Halikarnası’da kapsayan merkez ve limanında bulunduğu Eskiçeşme Mahallesi diye anılan yere kadar olan bölümü inceleyeceğiz.

bodrum deniz koy

Şimdi okuyanlar ee Gümbet’i unuttun diyebilir. Hayır unutmadım ancak Gümbet’in bir dokusu olduğuna inanmıyorum. Daha çok Istanbul’un Aksaray semtine benzeyen, yoz bir yapıya sahip. Ben Bodrum’a yakışmayan bir bölge olduğuna inanıyorum. Bir çok başka blog mevcut belki onlar incelemek isterler, ancak benim ilgimi çekmiyor.

Peki nelerden bahsedeceğim bu yazı dizisinde. 3 yıldır burada yaşadığım için karış karış biliyorum her mahallesini. Ancak bu yazı dizisi için tekrar gideceğim ve arka sokaklarına dalacağım. Her zaman söylerim bir şehri tanımak istiyorsanız arka sokaklarına göz atın.

bodrum ev

Ayrıca az bilinen yerlerine gidiceğim. Mesela Yalıkavak’ta Kral Mezarları var kimse ilgilenmiyor bence daha çok ilgiyi hak ediyor. Torba’da uluslararası ödüllü doğanın içine gizlenmiş harika bir otel var. Ortakent‘te müthiş bir köfteci tam bir lezzet durağı. Yahşi’de heykel sanatçışı bir Bodrum’lunun yanına uğrayacağız. Gümüşlük’te neler yapacağız neler. Nejat İsler Tezgah’ta olursa röportajlarda hiç sorulmayanları soracağım.

Yalıkavakta ki Kız Kulesi, marina, Güllük’te ki duygusal ve bir o kadar erkileyici masalsı bir hikaye ile buluşturacağım sizi. Bence Güllük’e bayılacaksınız.

Bölgenin en doğal kalmış alanı sayılan Yalıçiftlik, Kızılağaç Köyü ve buraya göz diken “Bodrum’u Maima yapacağım” diyerek övüyor mi tehdit mi ediyor belli olmayan iş adamı Ali Ağaoğlu’nun hikayesine değineceğiz. O tarafa uzandı mı biraz Mazı’ya doğru, Çokertme’ye doğru da gitmek lazım. Bodrum’un bakir alanı. Bodrum’un cennet köşesi. Çökertme Türküsü’nün geçtiği sokakları Bitez Yalısı‘na uzanan hikayesine de göz atmak hiç fena olmaz.

bodrum kalesi gece

Bodrum’da etkinliklerden bahsedip, günlük yaşantısında yer alan insanlarla temas edeceğiz. Ortada bize kendini tüm ihtişamı ile gösteren güzelliklerin yanında istiridyenin içine gizlenmiş inci tanesi gibi keşfedilmeyi bekleyen güzellikleri de gün yüzüne çıkarıcağız.

Bodrum’u Gezilecek Yerler

Aşağıda ki linkleri yazıları hazırladıkça aktif edeceğim. Böylece anasayfadan yada kategori başlığından ulaştığınız gibi, linkleri kullanarak da yazılara ulaşabileceksiniz.

* Bitez

* Ortakent

* Ortakent Yahşi

* Akyarlar

* Turgutreis

* Gümüşlük – Dereköy

* Yalıkavak

* Gündoğan

* Türkbükü

* Torba

* Güvercinlik

* Güllük

* Kızılağaç

* Yalıçiflik

* Halikarnas

* Merkez – Barlar Sokağı

* Eski Çeşme

* Marina – Belediye Meydanı

3 YORUMLAR

CEVAP VER