Bodrum Gezilecek Yerler Yazı Dizisi Başlıyor

9
2887

Yeni bir yazı dizisi hazırlıyorum, hatta hazırlıyoruz. Bodrum yarımadası Bitez‘den başlayarak tüm bölgelerini tek tek araştırıp ele alacağız. En son Bodrum Merkez ile ilgili detaylı bir yazı olacak. Yani kısacası Bodrum gezilecek yerler yazısı başlıyor.

Kesin olmamak ile birlikte sırasıyla Bitez, Ortakent Yahşi, Akyarlar, Turgutreis, Gümüşlük, Yalıkavak, Gündoğan, Türkbükü, Torba, Gümüşlük, Güllük, Kızılağaç, Yalıçiftlik ve Halikarnası’da kapsayan merkez ve limanında bulunduğu Eskiçeşme Mahallesi diye anılan yere kadar olan bölümü inceleyeceğiz.

bodrum deniz koy

Şimdi okuyanlar ee Gümbet’i unuttun diyebilir. Hayır unutmadım ancak Gümbet’in bir dokusu olduğuna inanmıyorum. Daha çok Istanbul’un Aksaray semtine benzeyen, yoz bir yapıya sahip. Ben Bodrum’a yakışmayan bir bölge olduğuna inanıyorum. Bir çok başka blog mevcut belki onlar incelemek isterler, ancak benim ilgimi çekmiyor.

Peki nelerden bahsedeceğim Bodrum gezilecek yerler yazı dizisinde. 3 yıldır burada yaşadığım için karış karış biliyorum her mahallesini. Ancak bu yazı dizisi için tekrar gideceğim ve arka sokaklarına dalacağım. Her zaman söylerim bir şehri tanımak istiyorsanız arka sokaklarına göz atın.

bodrum ev

Bodrum Gezilecek Yerler

Ayrıca az bilinen yerlerine gidiceğim. Mesela Yalıkavak’ta Kral Mezarları var kimse ilgilenmiyor bence daha çok ilgiyi hak ediyor. Torba’da uluslararası ödüllü doğanın içine gizlenmiş harika bir otel var. Ortakent‘te müthiş bir köfteci tam bir lezzet durağı. Yahşi’de heykel sanatçışı bir Bodrum’lunun yanına uğrayacağız. Gümüşlük‘te neler yapacağız neler. Nejat İsler Tezgah’ta olursa röportajlarda hiç sorulmayanları soracağım.

Yalıkavakta ki Kız Kulesi, marina, Güllük‘te ki duygusal ve bir o kadar etkileyici masalsı bir hikaye ile buluşturacağım sizi. Bence Güllük’e bayılacaksınız.

Bölgenin en doğal kalmış alanı sayılan Yalıçiftlik, Kızılağaç Köyü ve buraya göz diken “Bodrum’u Maima yapacağım” diyerek övüyor mi tehdit mi ediyor belli olmayan iş adamı Ali Ağaoğlu’nun hikayesine değineceğiz. O tarafa uzandı mı biraz Mazı’ya doğru, Çokertme’ye doğru da gitmek lazım. Bodrum’un bakir alanı. Bodrum’un cennet köşesi. Çökertme Türküsü’nün geçtiği sokakları Bitez Yalısı‘na uzanan hikayesine de göz atmak hiç fena olmaz.

Bodrum’da terk edilmiş bir köy olduğunu biliyor muydunuz? Sandima Köyü 600 yıllık geçmişi olan tam anlamı ile terk edilmiş bir köy. Bu yazı dizisinde Sandima Köyü‘ne gideceğiz evlerin içlerine gireceğiz, terk edilmiş köy okulunu gezeceğiz, hangi Osmanlı şeyhüslamının bu köyde doğduğunu ve hikayesini anlatacağız. Bu sırada İsmail Erkoca ve Nurten Erkoca isminde iki sanatçı ile de tanıştıracağım sizleri.

bodrum kalesi gece

Bodrum’da etkinliklerden bahsedip, günlük yaşantısında yer alan insanlarla temas edeceğiz. Ortada bize kendini tüm ihtişamı ile gösteren güzelliklerin yanında istiridyenin içine gizlenmiş inci tanesi gibi keşfedilmeyi bekleyen güzellikleri de gün yüzüne çıkarıcağız.

Bodrum Gezilecek Yerler

Aşağıda ki linkleri yazıları hazırladıkça aktif edeceğim. Böylece Bodrum blog yada Bodrum Gezi blog tadında bir sayfamız olacak. Aynı zamanda kategori başlığından ulaştığınız gibi, linkleri kullanarak da yazılara ulaşabilirsiniz.

* Bitez

* Ortakent

* Ortakent Yahşi

* Akyarlar

* Turgutreis

* Gümüşlük – Dereköy

* Yalıkavak

* Gündoğan

* Türkbükü

* Torba

* Güvercinlik

* Güllük

* Kızılağaç

* Yalıçiflik

* Halikarnas

* Merkez – Barlar Sokağı

* Eski Çeşme

* Marina – Belediye Meydanı

9 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here