Halikarnas Mozolesi Bodrum’un Derin Tarihi

1
7852
bodrum halikarnas mozelesi

Bilirsiniz Anadolu toprağı çok zengindir. Tarihin her dönemine tanıklık etmiş kültür ve medeniyet birikimidir. Ege kıyıları ise bundan daha fazlasıdır. İşte Halikarnas Mozolesi gezim ve Bodrum Kalesi’ne uzanan bu macera zamanın kısa tarihidir.

Halikarnas Mozolesi Tarihi

2300 yıl önce Kral Mausolos‘un karısına ve kız kardeşine yaptırdığı dev yapının ismidir Halikarnassos Mausoleion. Anlayacağınız biz erkekler iki bin yıl önce de tüm vizyonumuzu ve gücümüzü sevdiğimiz kadınlar için kullanmışız.

halikarnas-mozelesi1
Halikarnas Mozolesi Bodrum

Bodrum Kalesi ile İlişkisi

Açık söylemekte fayda var müzenin kapısından girdiğim anda büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. Evet daha önceden burada ki yapının yıkıldığını hatta taşlarının  Hospitalier Şövalyeleri tarafından Bodrum Kalesi‘nin yapımında kullanıldığını biliyordum. Hatta bir çok değerli sütun ve tarihi eserin İngiliz’ler ve Alman’lar tarafından kaçırıldığını da biliyordum. Ancak bu kadar talan edildiğini sanmıyordum.

Mozolium’un mimarisi Antik Yunan mimarisi ile Mısır’ın piramit şeklinde yükseldiği mimarisinin temel özelliklerini taşımak ile birlikte Anadolu unsurlarını da hissedebiliyorsunuz.

01-halikarnas-mozelesi
Halikarnas Mozolesi

Halikarnas Mozolesi Nasıl Gidilir

Mozelyuma gitmek aslında çok basit çünkü merkezi bir konumda. Eski Çeşme Mahallesi’nde Turgutreis caddesi üzerinde sağ tarafta yer alıyor. Müze kart ile ücretsiz ziyaret edebiliyorsunuz.

Halikarnas Mozolesi Yeniden Yapılmalı

Halikarnas Mozelyumu‘na gittiğiniz de kabaca büyük bir çukur ile karşılaşıyorsunuz. (Bir futbol sahasının yarısı kadar.) Sonra bir kaç ufak o günlerden kalmış lahit gördüğünüz de umuda kapılıp daha fazlasını göreceğinizi umut ediyorsunuz. Sizi temin ederim karış karış mezarlar dahil her yeri gezdim ve sizinle paylaştığım fotoğraflar dışında gerçekten keyifle görebileceğiniz başka hiçbir şeye rastlamadım.

halikarnas-mozolesi

Düşünsenize dönemin en önemli heykeltıraşlarının ve mimarlarının çalıştığı yapımı on yıllar süren yüksekliği 70 metre olan (boğaz köprüsünün yüksekliğinden fazla) bu yapı şuan kelimenin tam anlamı ile yok. Ancak İngiltere yolunuz düşerse ve  British Museum‘a Halikarnas Masoleumu‘nun tüm eşsiz parçalarını orada bulabilirsiniz. Buna sebep olan hayır‘lı kişi de Osmanlı padişahı Abdulmecit‘dir.

07-dunyanin-yedi-harikasi-tarihi

Şimdiler de Kültür Bakanlığı ve Muğla Turizm İdaresi aynı yerde Halikarnas Mozolyumu’nu cam olarak tekrar var etmeyi amaçlıyor ancak bu girişim de anıtlar kuruluna Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘na takılıyor. Bodrum‘un iki katlı mimarisine ve süliyetine zarar verirmiş. Maalesef bu sığ ve kısır tartışmalar eşliğinde Bodrum kaderine terk edilmiş ve her gün mantar gibi artan yapılaşmanın getirdiği görsel kirlilik ile baş etmeye çalışıyor.

11-halikarnas-mozelesiKral Mausolos Mezarı Nerede ?

Mezar geçmişte burada olabilir ama şuan burada olmadığı kesin. Benim kişisel tahminim 18. yüzyılda delik deşik edilen mozelyumdan çalındığı ve Avrupa’da bir yere götürüldüğü yönünde. Her şeye rağmen gidin, ülkemizin değerlerine sahip çıkın. Bu konu da kamuoyu oluşur gibi büyük hayallerim yok. Ancak bir avuç kaldığımız ve yarınlar için endişe duyan ve hala hayal kurma yetisini kaybetmemiş insanlar olarak ülkemizi ve dünyanın yedi harikası içinde olan Halikarnas Mozolesi’ni kaderine terk etmemeliyiz.

09-dunyanin-yedi-harikasi

https://www.broajans.com/
https://www.broajans.com/

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here