Gündoğan Yarımadanın En Tarihi Bölgesi

2
11648
gundogan

Gündoğan, yarımadasının kuzey tarafında Bodrum’un en az turistik yeri, hatta en az bilinen yerleşim yeri. Belki de bu yüzden ben Gündoğan’ı bu kadar seviyorum. Herkesin bilmediği bir sır vereyim size ben de geçen yıl öğrendim çok eski bir Bodrum’ludan. Gündoğan’ın tarihi Bodrum’un tarihinden bile eski. Hatta Gündoğan yarımadada ki ilk yerleşim yeri.

Gündoğan Tarihi

Gündoğan‘ın Asıl ismi de Vera, sonra antik dönemde Farilya ismini almış, bu gün kuzey batıya bakmasına karşın 1961 yılında Gündoğan ismini almıştır. İşin daha ilginci Farilya Rumca’da güneşin doğduğu taraf anlamına gelmekte. Bu güne kadar nasıl bu kadar iyi korunmuş anlamak zor. Neyse hadi Gündoğan’ı tanımaya başlayalım.

gundogan plajı

Gündoğan Gezilecek Yerler

Gündoğan mandalina bahçeleri içine kurulmuş bir köy aslında. Bir avuç yer desek yanlış olmaz. Ancak tarihin derinliklerine uzanan geçmişinden dolayı bu bölgede çok fazla tarihi yapı var. Aziz Apostol kilisesi, Osmanlı Kulesi, Peynir Çiçeği Mağarası, Elli İki Merdiven Kilisesi, eski yel değirmenleri, kaya mezarları var. Köyün demografik yapısında ilginç bir özellik mevcut. Korsanlara korkudan mı çıkarlarından dolayı mı bilinmez ev sahipliği yaparlarmış buranın halkı. Korsanları korur yedirir içirirlermiş.

Diyorum ya burası ilginç insanların olduğu bir yer. Mesela Peri Bacalarına benzeyen kayaların olduğu tepenin ismi Hasan Öldü tepesiymiş. İlginç bir hikayesi de var. Ben anlatmayayım oraya gidince oranın yerlilerinden dinleyin.

gundogan-cami

Denizi çok güzel, mavi bayraklı bir plaja sahip. Yazın dahi hafif bir meltem estiği için bunaltmıyor. Deniz kenarında Bodrum’un kendine ait otlarından, kekik ve adaçayından bulabiliyorsunuz. Türkiye’nin ilk Yalı Cami Gündoğan’da bulunuyor. Denize tam anlamın ile sıfır.

Gece hayatı arayanlara 15 dk uzaklıktaki Yalıkavak’ı öneriyorum. Gündoğan aile tatili için tam aranacak yer. İş biraz eğlence ve heyecana döndüğünde rota kesinlikle burası değil. Tabi eğlence ve heyecandan anladığınız şey balık tutmak değilse. Şaka bir yana ufak bir su sporları merkezi dahi var Cennet Park Otelin hemen karşısında.

Gündoğan Ne Yenir Nereye Gidilir ?

Akşam yemeği için Kabak çiçeği dolması Yalıkavak’da olduğu gibi burada da meşhur. Ayrıca balık çorbası ve çiğ börekte güzel yapılıyor.

Kimler gelsin buraya derseniz çocuklu aileler gelsin. Ancak bunun dışında tarihe ve coğrafyaya meraklı maceracılarda mutlaka gelmeli diyorum. Bir daha ki durağımız Torba Bodrum’un hem girişi hem çıkışı diyebiliriz.

https://www.broajans.com/
https://www.broajans.com/

2 YORUMLAR

  1. Köfteci, Gümüşlük Kardeşler Köftecisi … Köy kahvesinin içinde… Ünlü olan bu Belediye Restaurantı (Belediye çay bahçesi)içindeki değil…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here