Bodrum Koyları – Bodrum’un Denize Girilecek En Güzel Koyları

0
14
bodrum-koylari

Bodrum koyları, Ege Bölgesi‘nin tabiat harikası en güzel denizine sahip yerleridir. Yeşil ve mavinin buluştuğu Bodrum koyları yarımadanın tüm kıyılarına yayılmıştır. Ayrıca Bodrum Yarımadası’nın dışında kalan ancak yine Bodrum ilçesine dahil olan bakir cennet gibi koylar da vardır. Bunlardan en çok bilineni sanırım Mazı. İşte bu yazımızda Bodrum’un en güzel koylarına tek tek gittik ve inceledik hazırsanız başlayalım.

bodrum koyları

Bodrum Koyları

Bodrum koyları genellikle araçla ulaşabileceğiniz lokasyondadır, ancak bazıları var ki sadece deniz yoluyla veya trekking yaparak ulaşabilirsiniz bunları ayrıca ele alacağız bu yazının sonunda.

Akyarlar Koyu

Akyarlar Köyü Bodrum’un diğer yerlere göre göreceli olarak daha bakir kalmış bir bölgesidir. Akyarlar Plajı denizin rengi kumsalın yumuşaklığı ile eşsiz bir yerdir. Bodrum koyları arasında benim için yeri çok özeldir çünkü Bodrum’un Maldivler’i diyebileceğiniz türden turkuaz denizi ve berrak suyuna sahiptir.

Akyarlar-bodrum5

Aynı zamanda denizaltı canlıların çeşitliliği bakımından da eşsiz bir yerdir özellikle şnorkel ile dalmayı seven kişiler için bu daha da özel bir durum yaratmaktadır Akyarlar Plajı.

Bodrum merkeze 20 kilometre uzaklıkta Turgutreis ve Ortakent arasında yer almaktadır. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında az kişinin olması sebebiyle şirin bir Ege kasabasını andırır.

Akyarlar Plajı da harika bir gün geçirdikten sonra akşam sizi bu koya bakan rakı balık restoranları beklemektedir. Bunların içerisinde en iyisi tartışmasız Kardeşler restoranlardır

Akyarlar-bodrum5

Unutmadan belirtmek isterim ki Akyarlar plajında su sporları ve özellikle Rüzgar sörfü dersi verilmektedir Akyarlar Plajı dalgasız hafif bir meltem ile serinlerken, açıkları daha güçlü rüzgar alır Bu yüzden rüzgar sörfü için uygundur.

Akyarlar Plajı‘nın tek olumsuz özelliği Plajın çok geniş olmamasıdır. Ancak uzun bir plaj olduğu için bu olumsuz özellik, özel günler dışında problem yaratmaktadır. Ben Bodrum’un birçok yerinde denize girmekten büyük keyif alıyorum ancak Bodrum koyları içinde Akyarlar Plajı‘nın yeri benim için farklı.

Karaincir Plajı ve Aspat Plajı

Bodrum koyları içinde yine en çok beğenilen plajlardan ikisini bu başlık altında yazmak istiyorum. Çünkü bu plajlar neredeyse yan yana.

Öncelikle Karaincir Plajı ondan bahsetmek istiyorum Karaincir Plajı hem uzun hem de bir hayli geniş bir plaj. Çeşitli işletmelerin şezlong ve şemsiye hizmeti verdiği, ayrıca halkın kendi şemsiyesini alıp gidebildiği harika bir yer.

karaincir-bodrum5
Karaincir – Akyarlar

Ben Karaincir Plajı‘nın özellikle sağ tarafını tercih ediyorum hatta en sağ tarafını diyebilirim. Bunun sebebi hem daha tenha olması, hem de su altı zenginlikleri açısından çok daha zengin olması.

Karaincir Plajı Akyarlar köyüne komşu sayılır, Bodrumdan Akyarlar’a giderken sol tarafta görebilirsiniz. Karaincir Koyu ince ve yumuşak kumu masmavi denizi ve su altı zenginlikleri ile gerçekten Bodrum’un en güzel koyları arasında.

Aspat Plajı’na gelecek olursak, uzak doğu’yu andıran, doğanin tüm ihtişamını sergilendiği yüksek tepelerle çevrili bir koy. Aspat Plajı hem uzun hem geniş yapısı ile çocuklu aileleri ve varsa evcil hayvanlarıyla insanların gelebileceği bir yer.

Aspat Plajı’nın Karaincir Plajı’ndan farkı deniz tabanının kum olmaması. Kumdan hoşlanmayan vucuduna yapışması ve temizlenmesi zor olduğu için tercih etmeyen kişiler için harika bir yer.

Aspat Plajı‘nda tek bir işletme yer almakta genellikle ihtiyaçlarınızı yanınızda götürmenizi tavsiye ederiz.

Ortakent Kargı Koyu (Camel Beach)

Bodrum koyları arasında benim en çok gittiğim yerdir. Çünkü lokasyon olarak Bodrum merkeze daha yakın hem de Uygunlar Cafe çok rahat ettiğimiz bir işletme. Kargı Koyu çok uzun ve geniş bir plaja sahiptir.

Bodrum‘da yaşayanlar buraya Kargı koyu derken yerli ve yabancı turistler Camel Beach demeyi tercih ederler. Ortakent bölgesinde yer alan koya Camel Beach denmesinin sebebi plajın bir bölgesinde develerin olmasıdır.

ortakent

Sığ ve kum deniz olması itibariyle ailelerin çocuklarıyla birlikte rahat vakit geçirebilecekleri bir yerdir Kargı Koyu.

Kargı Koyu‘nda birçok işletme bulunur bu işletmelerden şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz Ayrıca yiyecek ve içecek ihtiyacını da yine bu işletmelerden karşılayabilirsiniz.

Özellikle sonbahar aylarında Kargı Koyu‘nun akşam üstü keyfi paha biçilemez upuzun göz alabildiğine uzanan plajda tek tük insanların olması denizin çarşaf gibi önünüzde serili olması gerçekten ikiniz de çok farklı duyguların yükselmesini sağlar. Bodrum koyları arasında en iyi seçeneklerden biri olduğunu söyleyebilirim rahtlıkla.

Bitez Plajı

Bitez Bodrum merkeze en yakın semtidir Bodrum yarımadasının. uzun bir sahil şeridi yer almaktadır. Bu sahil şeridi boydan boya kumsaldır. Uzunluğu bir uçtan diğerine 3 km yakındır.

bodrum-bitez

Denizi sığ ve çocuklu aileler için uygundur. Sahil boyunca otel beach’leri yanı sıra Bodrum Belediyesi’ne ait ücretsiz şezlong ve şemsiyeler bulunmaktadır.

Bağla Plajı

Ortaken’ten Akayarlar yönüne giderken sol tarafta gördüğünüz geniş bir plajdır. İşletmelerin işgaline uğramasına karşın yan taraftan halkın girrbileceği alan vardır.

Bağla plajının hemen yanında Ilgın Plajı yer almaktadır hem daha sakin hem de kendi plaj sandalyeniz ile gelebileceğiniz bir yerdir.

kise bükü

Bağla Plajına geldikten sağ tarafa doğru yürüdüğünüzde ağaç altı gölgelikler ve nefis deniz sizi beklemektedir.

Issız Koyu

İsmini ben koydum. İsim babası sayılırım. Gerçekten cennetten bir köşe. Hiçbir işletme yok, tamamen doğanın koynunda deniz ile başbaşasınız.

Bağla Sitesi’nin içinden Yatağan’lılar Sitesine geçiyorsunuz (Bağla sitesinin bölümlerinden biri) Aracınızı parkedip site içine yaklaşık 5 dakika yürüyorsunuz toprak yoldan. Tam konumu için sayfanın en başındaki görseli kullanabilirsiniz.

bağla koyu

Mutlaka yanınıza su ve ihtiyacınız olabilecek kadar yiyecek alın. Sizden ricamız çevrenin temiz kalmasına özen göstermeniz.

Gümüşlük Plajı

Büyüleyici Gümüşlük’ün kendine yakışan harika bir sahili var. Öyle büyük otellerin popüler beach konseptini beklemeyin. Gayet herkesin faydalanabildiği temiz ama bol dalgalı bir kumsal.

Gümüşlük’e gelmişken Tavşan adasına mutlaka yürüyün. Eğern şinolker ve gözlüğünüz var ise adanın etrafında bir tur atmayı ihmal etmeyin. Plajın batı ucunda ise yani Melengeç Restoranın oldu tarafta ise yine bir başka koy bulunmakta.

Bodrum Gümüşlük Koyu
Gümüşlük Koyu

Burası içerde kaldığı için deniz oldukça sakin. Hatta kendinizi zaman zaman gölde yüzyormuş gibi hissediyorsunuz.

Eee buraya kadar geldik madem mutlaka Bayrak Tepesi’ne çıkmalıyız. Harikulade büyüleyici Gümüşlük manzarası ruhunuza iyi gelecek ve uzun bir süre inmek istemeyeceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here