Atatürk’ün Eski İmzası ve Az Bilinen Öyküsü

2
7646
ataturk-eski-imza

Bodrum fikir atölyesi’nde bu hafta az bilinen bir konuyu ele alalım. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün imzasını hepimiz biliriz hatta o imzayı vücuduna dövme yaptıran arkadaşlarım dahi vardır. O imza aynı zamanda genç cumhuriyetinde mührüdür. Günümüzde çoğu insan için duygusal bir yönü de vardır. Peki hiç düşündünüz mü Atatürk soyadı kanunu çıkmadan evvel, latin alfabesine geçilmeden önce, Osmanlı subayı iken nasıl bir imza kullanıyordu.

Tabi ki imza karakteri insanın tabiatı ile ilgili olduğundan şekli, niteliği ne kadar değişiklik gösterse de çizgileri hissedebiliyorsunuz. Sizin için araştırdım ve Atatürk’ün Osmanlı subayı iken kullandığı imzasını orijinal belge üzerinde buldum. Belki de ilk defa yayınlanan Mustafa Kemal Atatürk’ün Osmanlı evrakında ki imzası.

Atatürk’ün Bilinen İmzası Nasıl Ortaya Çıktı

Hagop Vahram Çerçiyan Boğaziçi Üniversitesi’nde ozaman adı Robert Kolej’di uzun yıllar boyunca öğretmenlik görevini sürdürdü. Robert Kolej’de matematik öğretmeniydi. 1920’li yılların ortalarında ABD’ye giderek Palmer Method Okulu’nda güzel yazı yazma eğitimi aldı; sonrasında bu konuda Robert Kolej’de dersler de verdi.

ataturkun-imzasi

1934 yılında Soyadı kanununun kabul ile birlikte Mustafa Kemal’e Atatürk soyadı verildi. Aynı dönem de Boğaziçi üniversitesinde Hagop Vahram Çerçiyan’ın öğrencileri Atatürk’e güzel bir imza armağan etme kararı alır.

Kendisinden bir imza numunesi hazırlaması istenir ancak 24 saati vardır. Çeçeriyan 5 imza hazırlar ve sabahına yetiştirir. Mustafa Kemal Atatürk beşinci imzayı beğenir ve bu günkü imzası böylece ortaya çıkmış olur.

https://www.broajans.com/
https://www.broajans.com/

2 YORUMLAR

  1. Hala insanları nasıl kandırıyorsunuz, ATATÜRK gibi bir deha kendi imzasını bulamayacak bir şahsiyetti de başkalarından imza örneği istedi???Birde utanmadan ilk defa bilmem ne yazmışsınız.Cengiz Özkancı,Sinan meydan gibi değeri gerdek tarihçi ve araştırmacılar imzanın bizzat ATATÜRK’e ait olduğunu gerçek belgeler ile kanıtladı.Sizlern.ortaya attığı saçmaliklar sa nedir.edep yahu edep…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here