Akyarlar Bodrum’un Zamana Direnen Kasabası

4
15385
Akyarlar-bodrum5

İki buçuk yıl evvel Bodrum’a yerleşmek için ilk geldiğimde herkesin yaptığının aksine Bodrum merkezden hemen bir ev tutmamıştım. Hikayenin başını bilenler hatırlayacaktır. Kardeşim Bodrum’da yaşadığı için bir süre onun yanına yerleşmiş ve önce Bodrum’u keşfetmeye karar vermiştim. Tüm yarımadayı ve çevre bölgeyi gezdikten sonra beni en çok etkilyen yer Akyarlar olmuştu. Sonra sırasıyla Boğaziçi Köyü, Mazı ve biraz da Gümüşlük.

Akyarlar-bodrum5

Şimdi aradan üç yıla yakın bir zaman geçti ve benim fikrim hala aynı. Defalarca belki yarımadanın her metre karesini gezdim Bodrum‘un atmosferinin her şeklini yaşadım Akyarlar’da ki o enerji gerçekten çok özel.

Akyarlar Karaincir

Biraz anlatmaya çalışacağım size. Bir kere çok küçük bir bölge eğer Karaincir’i Akyarlar’a dahil etmezseniz. Sonra şirin ve küçük bir meydanı var. Büyük market yok, yerli bakkal ve manav var. Küçücük bir kasaba pazarı var. Ve Haziran ayında öyle bir çilek satılıyor ki ben aldığımda kokusu bir hafta arabanın içinden çıkmamıştım.

Akyarlar-bodrum5

Akyarlar’a Nasıl Gidilir ?

Minik bir Cami var hemen girişte. En önemlisi Belediyemiz 15 yıl sonra Akyarlar – Bodrum yolunu yeniledi. Yaklaşık 20 km mesafe de Bodrum merkeze. Biraz virajlı anayoldan giderseniz sanırım 25-30 dakika sürer. Harika manzaralı sahil yolundan, Ortakent, Yahşi, Bitez diye giderseniz 45 dakikayı bulur. Akyarlar batısında Turgutreis gibi görece daha büyük bir semte bağlanıyor. İsteyen için büyük marketler ve oto sanayi Turgutreis’de mevcut ve sadece 10 km Akyarlar’dan.

Akyarlar-bodrum5

Akyarlar Denizi ve Koyları

Şimdi Akyarlar’ın benim için en önemli özelliğine geldi sıra. Akyarlar Bodrum bot turlarının bile sıklıkla ziyaret ettiği muhteşem ötesi bir denize sahip. Ben dalış için genellikle Akyarlar’ı tercih ediyorum çünkü o kadar berrak bir su altı görüş açısı mevcut ki neredeyse 20 metreyi çok rahat görebiliyorsunuz zaman zaman. Ayrıca deniz yaşamının da en fazla çeşitlilik gösterdiği yer. Geniş olmayan bir plajı olduğu için yazın da binlerce insan olmuyor. Yazın gelenler genellile 2-3 km uzklıkta ki Karaincir plajını tercih ediyorlar. Yaklaşık 2 km geniş plajı ile heralde 5-6 bin kişiye ev sahipliği yapıyordur.

karaincir-bodrum5
Karaincir – Akyarlar

Özellikle Bodrum’un mahallelerini anlattığım bu tanıtım yazılarında kişisel hikayeme girip konuyu dağıtmak istemiyorum ancak şunu eklemeden edemeyeceğim orta vadede almayı düşündüğüm bahçeli evi Akyarlar’dan almak için olanaklarımın sınırlarını zorlamayı düşünüyorum.

Akyarlar-bodrum5

Akyarlar Yeme İçme

Akyarlar’a gidince Bitez Dondurmacısı‘nda dondurma yiyin tabiki onun dışında kafe ve ufak resturanlar var hepsi üç aşşağı beş yukarı aynı. Taze deniz ürünü ve meyve her daim bulabilirsiniz. O sebeple özel bir yer belirtmeyeceğim. Özellikle öğleden sonra ve akşam üstü Kos adasının yanından batan güneşi seyretmek için de harika bir yer. Bir Pazar günü geçirmek için harikulede Akyarlar. Cumartesi akşamı içinse benim gibiler için Gümüşlük, kardeşim gibiler içinse Bodrum merkezi tavsiye ederim.

https://www.broajans.com/
https://www.broajans.com/

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here