Bu Kadeh Senin Şerefine

0
2251
le kabak hüseyin özgül

Eyy goca Hüseyin, yozlaşan toplum, bayağılaşan hayatlar, düşmanca saldıran insanlar ordusu ağır mı geldi? Büyük hayallerini bu küçük dünyaya sığdıramadın mı bilmiyorum. Bilmekte istemiyorum, nasıl olsa senin bir bildiğin vardır benim bilmediğim.

De ben nasıl gideceğim Gümüşlük‘e bundan sonra. Türkbükü‘nden mi dolanayım Turgutreis‘den mi? Selay‘la göz göze nasıl geleceğim hele onu de bana.

Senin öldüğün haberini nerede aldım biliyor musun? Tam senin kabağın asılı olduğu tavanın altında, hani okuldaki. Kafama geçti kabak.

“Deliyos, oyuyos, sonra boncuk koyuyos” derdin ya çok sevdiğin zanaatına, o kabaklar sahipsiz kaldı. Sadece onlar mı? Peksimet çocuk kütüphanesi ve köyün afacanları, pinponu sevdirdiğin öğrencilerinin gözündeki ışıltı da sahipsiz kaldı. Çok şeyi yarım bıraktın Hüseyin abi, hepimizi yarım bıraktın ama diyorum ya senin bir bildiğin vardır bizim bilmediğimiz.

Enesto tshirtlü birini göreceğim diye aklım çıkıyor. Omzuma dokunacak “naber Kaan” diyecek. İki dakikalık sohbet iki saate uzayacak, bir gün bir plan yapalım diyeceğiz ayrılırken, bir sonraki karşılaşmamızda yine aynısı.

Dün seninle son karşılaştığımız yere gittim. Tam orada yarım saat durdum, konuşmalarımızı, kahkahalarımızı, sorgulamalarımızı, atışmalarımızı düşündüm. Hani hastane yokuşunda çam ağacının altında annenin tahlil sonuçlarını birlikte beklemiştik.

Latin Amerika’dan Uzak Doğu’ya, tarihten, felsefeye, spordan teolojiye neler sığdırmıştık kısacık sohbete. Herkesin keşkeleri vardır belki seninle ilgili. Benim keşkem seninle daha fazla vakit geçirememek Hüseyin Abi. Boş boş yaşadığımız hayatta sana daha fazla yer açmalıydım.

Peksimet Çocuk Kütüphanesini merak etme AHBAP‘ın da haberi olmuş, el verecekler. Çocukları sağlam yetiştirmişsin gözün arkada kalmasın, hepsi yolunu bulacak, zaten harika bir insana emanet ikisi de.

Belki de o tarafta daha fazla iyi insan birikti buradan. O güzel insanlara selam söyle bizden tavla atarken. Münir Özkul’a, Aydın Boysan’a, Yaşar Kemal’e , Aram Usta’ya, Erdal Tosun’a, sevgili arkadaşın Tayfun Talipoğlu‘na hepsine hepsine selam et. Şuan aklıma gelmeyen tüm ustaların ellerinden öpüyorum. Sen de kendine iyi bak koca yürekli Hüseyin abi.

https://www.broajans.com/
https://www.broajans.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here