Bodrum Covid-19 Pandemisi

0
2019

Bodrum Covid-19 pandemisi ile 2020 Nisan ayından bu güne kadar boğuşuyor. Aslında Türkiye’nin hatta dünyanın geneline baktığımızda iyi bir sınav verdi. Sosyo kültürel olarak görece daha bilinçli bir topluma sahip olmamızdan dolayı önlemleri uygulamada titizlik gösterdik. Bodrum’da Covid 19 pandemisi ile ilgili alınan bireysel önlemlerin yanı sıra kamunun aldığı önlemlerde genellikle sağlıklı şekilde uygulandı. Bodrum’da aşılanma oranı da özellikle Pfizer BioNTech gayet iyi seviyede.

Sağlıklı kalma, hastalığa yakalanmama ve ölüm oranlarında Bodrum gerçekten iyi bir noktada. Peki Covid 19 pandemi sürecinde eğitim başta olmak üzere, turizm, üretim, ev fiyatları ve ticaret nasıl etkilendi. Burada durum hiç iç açıcı görünmüyor malesef.

Bodrum’da Covid 19 Pandemi Sonrası Sorunlar

Kiralık ve satılık evlerin durumu ile başlamak istiyorum, Bodrum‘un en büyük sorunu bu dönemde bu oldu açık ara farkla. Geçen 18 ayda pandemiden bugüne değin kiralık ev ve satılık ev fiyatları ortalama %100 arttı. Bu Bodrum‘a olan göç ve kısıtlı emlak stoğu ile açıklanamayacak düzeyde bir artış.

Bodrum’da Ev Fiyatları

Şuan Bodrum yarımadasında 60 metrekare 1+1 ev işin istenilen kira ücreti 4 bin türk lirası. Bodrum sadece yarımadaya tatile gelen iş insanlarının para harcadığı bir lokasyon değil. Burada süregelen bir hayat ve bazı dengeler söz konusu. Örneğin hastanelerde ki sağlık çalışanları, eğitim sektöründeki öğretmenler, turizm sektöründe çalışan işçiler ve küçük esnaf bu süregelen yaşamın bel kemiği. Ancak Covid 19 pandemi döneminden sonra oluşan aşırı fiyatlandırmalar bu kesimin Bodrum’da yaşamını sürdürmesini imkansız hale getirdi.

Bodrum’da Turizm Sektörü Etkilendi

Covid 19 pandemi sürecinin sert etkilediği alanlardan biri de tabiki turizm sektörü oldu. Son iki yıldır yerli turistlerin geldiği Bodrum malesef bu anlamda can çekişiyor. Doluluk oranları yüksek ancak rezervasyon fiyatları çok düşük durumda. Bu da işletmelerin ayakta kalmak için büyük fedakarlıkalr yapmasına sebep oluyor.

Bodrum’da Eğitim Sektörü Zorlanıyor

Benzer durum eğitim sektörü içinde geçerli. 1.5 yıl gibi uzun süre öğrenciler online eğitim öğretim ile devam ettiler. Özel okulların öğrenci sayılarında ani dalgalanmalar oldu. Bu öngörülemezlik eğitim sektörünün yatırımlarını bekletmesine sebep oldu. Bugün yavaş yavaş devlet politikası olarak belirlenen okulların açık kalması yönündeki direnç ile eğitim öğretim tekrar rayına girmeye başladı.

Ülkenin son dönemde içine girdiği ekonomik ortam ve türk lirasının değer kaybı da eklenince Bodrum‘da hayat iyiden iyiye zorlaştı.

Bodrum Covid-19 Pandemisi

Özetlemek gerekirse Covid 19 pandemi sürecinde Bodrum sağlık ve aşılamada başarılı olurken yaşam kalitesi ve sürdürülebilirlik anlamında zor günler yaşıyor. Buna çözüm olarak bazı inşaat şirketlerinin Bodrum’da ve çevresinde dev projelere başlayacağı söyleniyor. Özellikle Boğaziçi, Tuzla bölgesinde ve Bodrum Havalimanına doğru uzanan bölgede. Bu durum Bodrum’un dokusunu ve doğal güzelliklerini tehdit etmekle kalmıyor Bodrum’un yaşanabilir cennet olma vasfını da tüketiyor. Bodrum‘u korumak hepimizin görevi ancak etrafı ağzı sulanan sırtlanlar tarafından sarılmış durumda. Umarım Bodrum halkı olarak bu güzel cennet beldemize hep birlikte sahip çıkmayı başarabiliriz.

https://www.broajans.com/
https://www.broajans.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here