Bodrum’da Sarı Yaz, Kıştan Önce Son Kaçış

1
6750
bodrum-sarı-yaz

Bodrum’a ilk geldiğimde zaman zaman insanlardan duyuyordum, tam ne demek istediklerini anlamıyordum. Bodrumda sarı yaz çok güzeldir. Bir ay sonra başlar sarı yaz. Sarı yaz başlasa da şu sıcaklar bir bitse. Kendi kendime bu sarı yaz ne olaki bu kadar önemli dedim. Kimse benim gibi cahil kalmasın diye Bodurum’un bu büyük sırrını açıklıyorum.

bodrum-sarı-yaz
Değerli Arkadaşım Sercan Almaz fotoğrafı.

İlkokul hayat bilgisi dersinden bildiğimiz mevsimler Bodrum’da okullarda bile farklı öğretiliyor. İlkbahar, yaz, sarı yaz, Bodrum kışı. İlkbahar ve yaz herkesin malumu. Festivaller, deniz, kumsal, tekne turları, eğlence, tatil, kalabalık, trafik demek. Ancak tehvid-i tedrisat kanununu dahi zora sokan Bodrum’un sonbaharı ve kışı gerçekten çok farklı.

Bodrum’da Kış Öncesi

Bodrum’da kışın ne yapılır ne edilir, nerelere gidilir, nerede yaşanır zaten daha önce şu linkte ki yazıda ayrıntıları ile yazmıştım. Merak edenler tekrar göz atabilir. Bence Bodrum’a yerleşmek isteyenler içinde rehber niteliğinde bir yazı olmuştu. İşte kış mevsimine girmeden önce ki bu Aralık ayının ilk haftasıdır yaşanan sonbahara Bodrum’da sarı yaz deniyor.

Nevin Garipağaoğlu

Peki neden Bodrum’lular bu ismi vermişler hemen açıklayayım. Gerçekten Eylül, Ekim, Kasım aylarında Bodrum’da güneş batarken sarı ile kırmızı arasında gökyüzünde harika bir renk cümbüşü oluşuyor. Yok yok bu başka yerde gördüklerinize benzemiyor. Aşağıda bir çok Bodrum’lunun kendi çektiği fotoğraflardan da görebilirsiniz. Tam anlamı ile güneş sanki batmak istemiyor geceye direniyor gibi tüm gücünü enerjisini Bodrum için harcıyor adete.

Bodrum’un keyfini sürmek için en güzel mevsim sonbahar. Hem sessiz sakin hem sıcak daha az hem deniz çarşaf gibi hem de sizi akşam üstü bekleyen gökyüzünde renk cümbüşü var.

sarı yaz
Değerli ziyaretçimiz Ahmet Baybaş’ın objektifinden.

Sakin bir tatil yapmak isteyenler için Bodrum’da sarı yaz zamanı tam size göre. Şu Bodrum Torba yazısını bir türlü yazamadım hep araya bir şeyler girdi söz hafta sonuna kadar yetiştireceğim. Şimdilik Bodrum’da trekking rotası yazısında ki Torba maceramla idare edin.  Bodrum’un hem girişi hem çıkışı Torba yazısı da kolay olmuyor söz iki üç güne hazır.

Değerli ziyaretçimiz Tijen Sümer’in objektifinden.
Semih Eren Objektifinden.
https://www.broajans.com/
https://www.broajans.com/

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here