Bodrumda Gezilecek Yerler

1
34
bodrumda gezilecek yerler

Bodrum Yarımadası’nda neler yapılır, nereler gezilir, en ünlü yeri neresidir? Biliyorsunuz iki yıldır geziyorum, hala daha yazamadığım ama yazacağım onlarca Bodrumda gezilecek yerler var.  Bodrum’a tatile geldiyseniz veya Bodrum‘da yaşıyorsanız gezmeyi de seviyorsanız yaşadınız. Size bu yazıda önce Bodrum’da gezilecek yerleri, ardından da Bodrum’a yakın seyahat rotalarını yazacağım.

Nereler var acaba diye merak içinde olduğunuzu biliyorum. Öncelikle şunu söyleyebilirim ki kışında yazın da gezebileceğiniz yerler bir çoğu. Bodrum’un masmavi denizi ve pırıl pırıl plajlarını da yazdım ancak bunlar yazının sadece bir kısmı. Tarihi yerler, şelaleler, mağaralar, vadiler, göller hatta kayak merkezleri bile var ikinci bölümde. Haydi öyleyse hemen başlayalım Bodrum gezilecek yerler listemize.

Öncelikle Bodrum’un merkezine en yakın noktalar olan Bitez, Ortakent Yahşi, Akyarlar, Turgutreis, Gümüşlük, Yalıkavak, Gündoğan, Türkbükü, Torba, Gümüşlük, Güllük, Kızılağaç, Yalıçiftlik ve Halikarnası’da kapsayan merkez ve limanında bulunduğu Eskiçeşme Mahallesi diye anılan yere kadar olan bölümü inceleyin. Her bir semti üzerinde ki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

bodrum deniz koy

Şimdi okuyanlar ee Gümbet’i unuttun diyebilir. Hayır unutmadım ancak Gümbet’in bir dokusu olduğuna inanmıyorum. O yüzden incelemeye almadım. Bodrum ruhunu yaşayabileceğiniz onlarca dar sokak, doğa ile baş başa koylar ve deniz sizi bekliyor. Ancak her zaman söylerim bir şehri tanımak istiyorsanız arka sokaklarına göz atın.

Bodrumda Gezilecek Yerler

Ayrıca az bilinen yerlerine gidiceğim. Mesela Yalıkavak’ta Kral Mezarları var kimse ilgilenmiyor bence daha çok ilgiyi hak ediyor. Torba’da uluslararası ödüllü doğanın içine gizlenmiş harika bir otel var. Ortakent‘te müthiş bir köfteci tam bir lezzet durağı. Yahşi’de heykel sanatçışı bir Bodrum’lunun yanına uğrayacağız. Gümüşlük‘te neler yapacağız neler. Nejat İsler Tezgah’ta olursa röportajlarda hiç sorulmayanları soracağım.

Yalıkavakta’ki Kız Kulesi, marina, Güllük‘te ki duygusal ve bir o kadar etkileyici masalsı bir hikaye ile buluşturacağım sizi. Bence Güllük’e bayılacaksınız.

bodrum ev

Bölgenin en doğal kalmış alanı sayılan Yalıçiftlik, Kızılağaç Köyü ve buraya göz diken “Bodrum’u Maima yapacağım” diyerek övüyor mi tehdit mi ediyor belli olmayan iş adamı Ali Ağaoğlu’nun hikayesine değineceğiz. O tarafa uzandı mı biraz Mazı’ya doğru, Çokertme’ye doğru da gitmek lazım. Bodrum’un bakir alanı. Bodrum’un cennet köşesi. Çökertme Türküsü’nün geçtiği sokakları Bitez Yalısı‘na uzanan hikayesine de göz atmak hiç fena olmaz.

Bodrum’da terk edilmiş bir köy olduğunu biliyor muydunuz? Sandima Köyü 600 yıllık geçmişi olan tam anlamı ile terk edilmiş bir köy. Bu yazı dizisinde Sandima Köyü‘ne gideceğiz evlerin içlerine gireceğiz, terk edilmiş köy okulunu gezeceğiz, hangi Osmanlı şeyhüslamının bu köyde doğduğunu ve hikayesini anlatacağız. Bu sırada İsmail Erkoca ve Nurten Erkoca isminde iki sanatçı ile de tanıştıracağım sizleri.

bodrum kalesi gece

Bodrum’da etkinliklerden bahsedip, günlük yaşantısında yer alan insanlarla temas edeceğiz. Ortada bize kendini tüm ihtişamı ile gösteren güzelliklerin yanında istiridyenin içine gizlenmiş inci tanesi gibi keşfedilmeyi bekleyen güzellikleri de gün yüzüne çıkarıcağız.

Bodrum’a Yakın Gezilecek Yerler

Aşağıda ki linkleri yazıları hazırladıkça aktif edeceğim. Böylece Bodrum Gezi blog tadında bir sayfamız olacak. Aynı zamanda kategori başlığından ulaştığınız gibi, linkleri kullanarak da yazılara ulaşabilirsiniz.

bodrum çevresinde gezilecek yerler
Salda Gölü

Bence Bodrum’a yakın yerler dediğimiz de kıyı şeridinden Güney Ege diye adalandırılan yeri düşünmemiz gerek iç tarafta ise  Denizli’ye kadar olan bölümü. Ben öncelikle daha yakın lokasyonları seçtim hatta Bodrum Yarımada’sı çevresini.

Bodrumda Gezilecek Yerler O Kadar Fazla Ki

Hepsini yazmaya kalksam sanırım birkaç cilt kitap olur. Ben çeşitli kriterleri gözeterek en görülesi yerleri listeme aldım. Biliyorum listeyi merak ediyorsunuz. Merak etmeyin birazdan öğreneceksiniz şunu da söylemek istiyorum, gezme kültürü olanlar bilir ama altını çizmekte fayda var bir günde iki yerden daha fazlasını görmek için plan yapmayın.

Bu hem yorucu olacaktır hem de alacağınız keyfi azaltacaktır. Bir yeri gezerken sindire sindire yavaş yavaş gezmek ve gitmeden önce bilgi sahibi olmak çok önemli.

bodrum çevresinde gezilecek yerler

Ben gideceğim tarihi bir ören yerine bir hafta bazen bir ay önceden hazırlanmaya başlarım. Yoğun olmayan ama sürekliliği olan bir araştırma sürecine girerim ki gittiğim de antik dönem yapılarının taşlarına dokunduğumda beni kendi zamanına götürsün içine alsın. Bu aynı zamanda ruhsal olarakta sizi tarihi bir yolculuğa hazırlar.

Bodrum’a Yakın Gezilecek Noktalar

İlk önce yakından başlayalım, Bodrum‘dan Milas’a giderken havalimanını geçer geçmez sağa yol ayrılır oradan girdiğiniz Gökçeler Kanyonu, İncirliin Mağarası‘na doğru gidersiniz. Mutlaka görün harika bir yer. Bir de küçük işletme var güzel bir yemeği hak ettiğinizi düşüneceksiniz.

Milet Antik Kenti, Didim’e saptıktan sonra Doğan Bey Köyü’ne doğru çok geniş alana yayılmış bir kent.

saklıkent
Saklıkent

Doğa, Tarih, Lezzet Bir Arada

Çöllüoğlu Hanı, Thera Antik Kenti, Şirince Köyü, Gümüşkesen Mezar Anıtı, birbirine yakın bölgede Aydın lokasyonunda harika yerler tek tek hepsini anlattım. Euromos Antik Kenti, Bafa Gölü ve Heraklia kenti, Apollon Tapınağı, Efes Antik Kenti, Doğan Bey Köyü, Dilek Milli Parkı Meryem Ana Evi ve Zeus Mağarası bunlar da yine Kuşadası bölgesinde gidebileceğiniz yerler.

Bodrum’un Akdeniz Bölgesine yakın olan tarafında ise Saklıkent Milli Parkı, Celsus Kütüphanesi, Dalyan Milli Parkı, Köyceğiz Gölü, Kaunos Likya antik mezarları, Sedir Adası, Akyaka Azmak Nehri ve Mağara göleti, Kız Kumu, Marmaris Turgut Şelalesi var. Biraz içer de ise Bembeyaz kumu ile Maldivleri anımsatan Salda Gölü yer alıyor.

Tralleis Antik Kenti, Ekmeksiz Plajı, Bafa Gölü’nün kuzey doğusunda yer alan Yediler Manastırı var.

Datça yarım adasında büyük bir alana yayılmış Knidos Antik Kenti bulunuyor ki burası için başlı başına bir gün ayırmanızı tavsiye ederim.

bodrum çevresinde gezilecek yerler
Ödemiş Gölü ve Bozdağ Kayak Merkezi

Ve son olarak Ödemiş Bozdağ Kayak Merkezi ve Denizli Tavas Kış Sporları Bodrum’a bir kaç saat uzaklıkta hafyasonu dahi gidebileceğiniz Toroslar’ın kayak merkezleri.

Bodrumda gezilecek yerler listesine eklenecek eminim çok güzel yerler vardır. Kısa süre de tüm gezilecek yerlerin içeriklerini hazırlayarak yayınlayacağım, bu sayfadan da isimlerinin üzerine linklerini vereceğim. O sebeple bu sayfayı takipte kalın derim. Siz de kendi önerilerinizi paylaşırsanız daha zenginleşmiş bir içerik ile karşılaşır tüm ziyaretçiler. Hepimiz birbirimizden faydalanmış oluruz. 😉

1 YORUM

  1. Merhaba,
    Harika bir blogunuz var; şimdi siz de yarışmaya katılıp değerlendirmeye katılabilirsiniz. Blogum Harika kampanyası ile siz de blogunuzla kazanmaya aday olun, blogunuzu tanıtın, mansiyon veya promosyon ödüller kazanın. Sponsorlarımızın desteği ile bloglar arası etkinlik yarışmamızı 2018 yılı başında yeniden düzenliyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here