Kışın Bodrum’da Hayat Yavaşlar

12
13554
Kışın Bodrum

Televizyonlar, gazeteler ve internet her zaman Ege’nin ve Akdeniz’in canlı, kalabalık, kıpır kıpır olduğu yaz aylarını gözüne sokar insanların. Bende 35 yılını İstanbul’da geçirmiş biri olarak o duyguyu iyi biliyorum. Kendini İstanbul’dan dışarı atma isteği. Her defasında gitmek ve geri dönmemeye duyulan karşı konulmaz arzu. Herkesin merak ettiği soru kışın Bodrum nasıl? Tam olarak aşağıda yazdığım gibi. İster inanın ister inanmayın. 🙂

Yaz bittiğinde Geriye dönenler sosyal medyada paylaştığı görgüsüz yeme içme selfie’leri ile “ay valla çok eğilendik” tadında fotoğraflar kalır.

Eğer gerçekten İstanbul’da ki hayatını geride bırakıp tatilde gezdiğin yerlerden birine yerleşmeyi düşünürsen o kente bakış açında değişir, saygında artar.

kışın bodrum

Temmuz ayında geri dönememek üzere Bodrum’a geldiğimde, güneş tüm enerjisi ile parıldıyordu. Cennete geldiğimi düşündüm. Hava sıcak, insanlar sıcak, deniz serin daha ne olsun. Daha gelmeden iş güçte hazırdı. Keyfini çıkarmak kalıyordu bana da.

Bodrumda Kış

Şimdi Aralık ayının ortasındayız. Bodrum’da kış tam olarak Aralığın ikinci haftası başlıyor. Reklamlar bitti. Peki salt gerçeklik nasıl Bodrum’da. Yani Kışın Bodrum nasıl?

Önce bir istatistik vereyim. Bodrumun yerleşik nüfusu köylerle birlikte 170 bin. Yazın ise Bodrum’dan yolu geçenlerin sayısı 3 milyon civarında. Ancak kışın sokaklar bomboş insanlar iş yerlerinde yada evlerde, hava durumunun etkisini de eklerseniz kışın mezarlıktan bahsettiğimizi rahatça söyleyebiliriz. Büyükşehirden yani İstanbul, Ankara, Bursa yada İzmir’den bakıyorsanız hissedeceğiniz bu. Ancak Bodrum’da yaşayanlar için hiç de durum böyle değil.

Kışın Bodrum Daha Ciddi

Biz bize kalıyoruz modunda oluyor kışın Bodrum. Ev toplantıları, başta olmak üzere kapalı alanlarda nitelikli bir kalabalık hafta sonları yine toplanıyor.

kışın bodrum

Özellikle güneş yüzünü gösterirse öğlen saatlerinde 15 dereceye ulaşan hava sıcaklığında, marina, barlar sokağı ve çarşıda elle tutulur bir kalabalık oluşuyor. Tabi bunu yaz ayaları ile kıyaslamak haksızlık olur.

Daha Samimi Daha Sevimli 🙂

Dükkan önünde tavla atan işletmecileri görmek çok doğal bir durumdur Bodrum’da kışın. Kapanan bir çok dükkan ve eğlence merkezinin yerini yüksek kaliteli yerel ziyaretçiye bıraktığını söyleyebilirim.

kışın bodrum

Yüksek kaliteden kastım maddi imkanları yerinde bir avuç entel değil. Büyük şehir imkanlarını bırakıp, profesyonel yaşamını yarıda kesmiş, hayatın anlamını daha sakin bir dünyada arayanlardan bahsediyorum.

Kışın Bodrum gayet ucuz bir kasaba. Turunçgiller bedava sayılır, alış veriş merkezlerini saymazsak semt pazarları ve büyük süoer marketler var. Bu pazarlardan başka bir yazı da bahsedeceğim için burada detaya girmek istemiyorum ama aradığınız her türlü ürünü bulabiliyorsunuz. Yerli tohum, organik olanlar dahil.

kışın bodrum

Bir yandan da imkansızlıklar şehri Bodrum. Fotoğraf makinenize pil alamazsınız örneğin. Ya da arabanız bozulduysa, biraz da ilginç bir sorun varsa atıyorum işiniz çok zor olabiliyor. Ne arabanız için iyi bir usta bulabiliyorsunuz ne yedek parça. Bu her alanda böyle. Ya Milasa gideceksiniz ya Muğla’ya. İzmir’e kadar yolu var bazen. 🙂

Bodrum Sağlık Kurumları

Hastane hizmetleri iyi. Eğer kalp krizi geçirmiyorsanız yada bir cerraha ihtiyacınız yoksa ayakta sağlık hizmeti gayet yeterli.

kışın bodrum

Sosyal biriyseniz ve bacağı kırık köpek gibi gezmeyi seviyorduysanız İstanbul’da burada öyle bir şansınız yok. Dön dolaş, Bitez, Ortakent, Gümüşlük, Bodrum merkez. Sosyal ağ oluşturmanızı tavsiye ederim yalnızlıktan hoşlanan biri değilseniz fena halde canınız sıkılır. Günlük hayatı ağır bir yerdir Bodrum. Bazen kendinizi Nuri Bilge Ceylan’ın bir filminde gibi hissedersiniz ruhunuz daralır.

Yazın Yalıkavak’da gördüğünüz tıklım tıklım dolu siteler’de sokak köpekleri dolaşmaktadır. Koskoca Bitez plajında bi’siz bide martılar vardır.

Sakin ve Dingin Bir Bodrum

Yazı yavaş yavaş Bodrum’a haksızlık etmeye doğru gidiyor farkındayım merak etmeyin yazıyı böyle bitirmeyeceğim. İlk önce şunu söyleyeyim Kışın Bodrum’da çok ama çok huzurlusunuzdur. İşinizden çıktıktan 10 dakika sonra evinizde ayaklarınızı uzatmış kahve eşliğinde kitap okuyor bulabilirsiniz kendiniz. İnsanlar genellikle iyi ve hoş sohbettir. Büyük şehirden geleni çoktur. Yerlisi biraz zor iletişim kurar, paraya tamah etmez ama burundan da kıl aldırmaz özellikle ev sahipleri.

kışın bodrum

Bodrum’da Kışın Yapılacak Şeyler

Yine başka bir yazı da bahsedeceğim birkaç kültür grubu mevut Bodrum’da. Heredot bunlardan en bilineni. Yine gezi grupları, dağcılık ve bisiklet grupları var.
Ev kiraları biraz pahalı ve ısınmak büyük sorun. Çünkü evlerde yalıtım yok. 1 kw elektrik ısı kaybı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim saatte. Kuzineli, sobalı, şömineli evlerin keyfi de bir başka. Ön kötü ihtimal ile bir klima şart.

İstanbul’dan gelmiş biri olarak tabi ki geldiğim kent ile kıyas edebiliyorum. İstanbul’un kasveti asla yok burada. Ancak kafanız estiğinde gidebileceğiniz bir Moda, Kadıköy, Beşiktaş, Beyoğlu’da yok bunu unutmamak gerek. Hayatı minimalist yaşamayı seven,  yaşama odağı mutluluk olan rekabetçi ortamlardan uzak kalmak isteyenler için tavsiye ediyorum Bodrum’u.

Ancak hala egolarınızla derdiniz var ise bence metropolden gelme konusunda biraz daha düşünün derim. Çünkü burada kendinizi rekabet içine sokabileceğiniz kimse yok, herkes kendi halinde. Sanki herkes dinleniyor. 🙂

Artık toparlayacak olursak. Gelmek isteyenler elini çabuk tutsun. 3 yıl öncesinde 150 bine biraz Bodrum’un dışında ev alabilirken şuan 300 binden aşağı ev yok. Son 10 yılda da nufusun 1.5 kat arttığını eklemeliyim. 5-10 yıl içinde Bodrum’u il yapacağız demeye başlarsa siyasetçiler şaşırmam.

Son olarakta şunu söyleyebilirim kışın Bodrum için. Romantik bir yer Bodrum yaşamak için, ancak buranın ruhuna uyum sağlayabilecek ruhlar için.

https://www.broajans.com/
https://www.broajans.com/

12 YORUMLAR

 1. Pil konusu biraz sacma olmus.adim basi heryer supermaket.sabah kadar acik market dolu.o konuya katilamayacagim.istanbul haric diger illerde sabaha kdr acik market zor bulunur.

  • Özür dilerim yaşanmış bir olaydan çağrışım yapmıştı o yüzden yazdım. Pilden kastım markette satılan pil değil fotoğraf makinesinin bataryası. Metinde de gece yada gündüz ayrımı yapmadan yazdım bu sebeple.

  • Ben eğitim sektöründeyim. Zamanımın bir kısmı öğrenciler ile geçiyor. Bunun dışında, eğitim ile bağlantılı ancak multi disiplinler olan bir alanda danışmanlık hizmeti veriyorum.

  • Harun Bey, beğeninize mazhar olduğumuz için mutluyuz. Bodrum’un anca 5 yıllık geçmişi ile ilgili deneyimimiz var ve onu aktarıyoruz. Siz bize 15 yıl önceki Bodrum’u biraz anlatabilir misiniz? Sevgiler..

 2. Yazınızı ilgiyle okudum..Bende Istanbul ‘ dan ayrılıp Bodrum a yerleşmeye karar verdim..Ortaokul koleje servisle bile olsa gidilebilecek , önerebileceğiniz nereleri var..Mültecilerin vb olmadığı.. Nezih ama otantik,denize mümkün olduğunca yakın…Teşekkür ederim..

  • Serra Hanım, Bodrum’a yerleşmek niyetindeyseniz en son gündeminiz mülteciler olsun. Bodrum’da mülteci yok. Emlak fiyatları biraz yüksek yarımadanın içinde. Bitez, Ortakent ve Merkez en yüksek fiyatlara sahip yerler. Gündoğan, Turgutreis, Yalıçiftlik ve Torba görece daha düşük emlak fiyatlarına sahip. Hem merkeze yakın olması hem yeşilin mavi ile buluşması sizin tercihiniz ise Bitez ve Ortakent bölgesi tam size göre. Aynı zamanda çevresinde bir çok okul mevcut.

 3. Iyi akşamlar, yazilarinizi beğenerek okuyorum,
  Eşim ve ben ömrümüzün kalan kısmını Türkiye’de geçirmek istiyoruz ve Bodrumu çok sevdiğimizden beğendiğimiz den oraya yerleşmeyi düsünüyoruz, Gümüslükü çok okudum acaba siz nereyi tavsiye edersiniz????
  Almanyadan selamlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here