Yalıkavak, Bodrum’un Sosyetik Kasabası Ancak Dahası Var

5
14034
yalikavak-palmarine

Şimdi inanması güç ancak 5 yıl önce Yalıkavak bir köydü. Yani resmi statüsü öyleydi. Birkaç on yıl önce de gerçekten köydü. Hatta Bodrum’da süngerciliğin başladığı yer Yalıkavak derler. Öylese hem eski Yalıkavak’ı Sandima Köyü‘nü hem yeni Yalıkavak’ı birlikte keşfedelim, haydi başlıyoruz, kahveler hazır mı?

Yalıkavak Nasıl Gidilir ?

Bodrum yarımadasının güneyini gezdik şimdi kuzeyini gezmeye başlıyoruz. Bu tarafta ki keşif turlarımız da dikkatinizi en çok çekecek olan fotoğraflarda da göreceksiniz bitki örtüsü. Tabi bitki örtüsü değişince her şey değişiyor. İklim değişiyor bir defa, yaşam değişiyor, insanalar değişiyor.

yalıkavak-gun-batimi

Yalıkavak’a ulaşmanın üç yolu var. Ya Bodrum girişinde ki Torba kavşağından girip harika manzarası olan, kıvrıla kıvrıla giden, masalsı yoldan gideceksiniz Yalıkavak’a yada Ortakent’den sağa dönüp önce yarımadanın terasına çıkıp sonra yel değirmenlerinin yanından süzüleceksiniz aşağıya.

Üçüncü ve en az kullanılan yol Turgutreis Gümüşlük yolu sadece bu iki yerleşim yerinde ki sakinler kullanır.

yalıkavak-carsi

Bodrum’un dört bir yanında hemen hemen aynı yerleşim şekli vardır bir dahil tarafı ki buna Bodrum’lular “yalı” derler bir de daha iç kesim de olan bölge. Yalıkavak’a geldiğiniz de yürüyüş yapmak için çok güzel ve geniş bir park karşılar sizi.

Tarihi Yalıkavak

Eski Yalıkavak hakkında biraz bilgi vereyim size. Sünger avcılığının yapıldığı köy Sandima Köyü’dür ve yaklaşık 3 km içeridedir. Aynı zamanda milattan önce 2000 yılında Lelegler’in yaşadığı yer de bu bölgedir.

Panarmus Kaya Mezarları antik dönemden kalmış en önemli yapıtlardır Yalıkavak’ta. Ve tabi yeldeğirmenleri Çeşme Alaçatı misali bir ruh verir Yalıkavak’a.

Yalıkavak ve Deniz

Yalıkavak denizi de harikuladedir. Tilkicik koyu, Koyun Baba ve Gökçebe en sevilen koylarıdır. Rüzgarlı olduğu için yazın sıcağında çok fazla tercih edilir. Tabi rüzgar olunca yelkenliler ve rüzgar sörfçülerinin de uğrak yeri olması tesadüf değil.

yalıkavak-deniz
Yalıkavak Xuma Beach

Unutmadan buraya kadar geldiyseniz mutlaka Geriş Köyüne gidin. Detay vermeyeceğim bu da bu yazının sürprizi olsun ama mutlaka gidin.

Yalıkavak Türkbükü’nü Geçeli Çok Oldu

yalıkavak-palmarine

Yalıkavak’ın diğer yüzü ise bir başka. Kanımca Bodrum’un yavaş yavaş jet sosyetesinin ikamet ettiği bölge haline gelmekte hatta

Yalıkavak Gezilecek Yerler

yalikavak-palmarine-kız-kulesi

Türkbükü’nün pabucunu dama atmaktadır. Palmarina isminde dünyaca ünlü, lüks bir yat limanı mevcut Yalıkavak’ta.

Palmarina‘ya gittiğinizde geniş bir bir meydan sizi karşılıyor tasarımın tüm detaylarından Bodrum’un atmosferinin dışında bir yere geldiğinizi hemen anlıyorsunuz. Palmarina‘nın içine doğru ilerlediğiniz zaman Yat limanı için ayrılmış bölüm haricinde diğer bölümleri gezebiliyorsunuz. Alış veriş merkezleri, restoranlar ve sanat sergileri mevcut. Başta da belirttiğim gibi sosyetenin en üst noktasının ihtiyaçları için hazırlanmış bu konseptte açıkçası keyif alabileceğim kendime göre bir yer bulmakta zorlandım. Yine de sizler mutlaka gezin, herkes benim gibi fakir tabiatlı olmayabilir.

Gittiğiniz zaman ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. O denli lüks ki İstanbul’u özleyenler için “Kız Kulesi”nin bire bir aynısı dahi yapılmış Palmarine’de. Restoranlar’dan bazılarını Cook Shop, Zuma, Günaydın, Nusret, Hünkar ve Galeta’dır.

yalikavak-restoran

Yalıkavak’ta Yaşam

Benim gibi, bu lüks beni boğuyor diyorsanız hemen diğer tarafa yönelerek geldğiniz yoldan Yalıkavak Çarşısına ulaşabilir burada çökertme kebabı yiyebilirsiniz. Balık retoranları da nispeten daha ekonomiktir. Ancak şunu belirteyim Yalıkavak’da son 3-4 yılda çok şey değişti diyor yerlileri. Eskiden kendi halinde bir köyken şimdi Palmarina dışında da fiyatlar fahiş şekilde yükseldi diyorlar.

Yalıkavak Çarşısı

Benden söylemesi bir yere oturmadan önce yabancı turistlerin yaptığı gibi yapın menüyü kapının dışına isteyin orada bakın, eğer size uygun olduğunu düşünüyorsanız içeri girin. Aksi halde sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

yalikavak-carsi

Yalıkavak’ta Ne Yenir ?

Unutmadan Yalıkavak’ta kabak çiçeği çılgınlığı var. Her yerde satılıyor. Restoranlarda zeytinyağlı kabak çiçeği dolması tabi ki var. Ve çok leziz. Ben çarşıda ki balıkçılarda rakı balık yaparken garnitür olarak almıştım doyumsuz bir tadı var.

Evet Yalıkavak’ın lezzetlerinden bahsettik, kaya mezarlarını andık, çarşısını, Palmarina’nini gezdik, harika koylarında denize de girdik. Az biraz tarihine de girdik. Bir daha ki Bodrum’da gezilecek yerler, Bodrum’da yaşanacak yerler yazımda Gündoğan’ın huzurlu atmosferine  gidiyorum. Takipte kalın.

https://www.broajans.com/
https://www.broajans.com/

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here