Enine Boyuna Turgutreis

1
7883
bodrum-turgutreis

Turgutreis Bodrum yarımadasında bulunan sevenlerin çok sevdiği, benim gibi sevmeyenlerinde pek gitmek istemediği bir yer. Sevenlerin söylediğine göre Bodrum’da en güzel gün batımı Turgutreis sahilindeymiş. Yine aynı kişiler Bodrum yarımadasına ki en uzun sahil bandının burada olduğunu yürüyüş ve bisiklet kullanmak için muhteşem olduğunu söylüyor. Cadde bostan sahiline benzetenler dahi var.

Ben de objektif olmaya çalışarak gittim ve bir günümü orada dolu dolu geçirdim. Fikrim değişmeye başladı mı, hadi hep birlikte?

Turgutreis’e Nasıl Gidilir ?

Turgutreis Bodrum yarımadasının en batı ucu, çevre yolunun da en sonu. çevreyolundan merkeze uzaklığı 18 km kadar ve kışın 20 dakika da ulaşım mümkün özel aracınız ile. Ortakent‘i geçtikten sonra Dereköy yol ayrımını da geçiyorsunuz 5 dakika kadar kıvrılan yollardan sonra yokuş aşşağı Turgutreis’e iniyorsunuz. İnerken sol tarafta gördüğünüz semtin ismi Akçaalan. En çok göç almış bölge. Ev kiraları çok düşük. Daha çok büyük şehrin mahalle kültürünün var olduğu bir yer.

turgutreis

Yokuştan aşağı indikçe Turgutreis bir başka yüzünü görmeye başlıyorsunuz. Kavşağa geldiğiniz de sağ tarafta Gümüşlük’e uzanan yol varken, sol tarafta Akyarlar’a uzanan yol bulunuyor. Yer tariflerini bir kenera bırakırsak yolun aşağısına doğru sağ tarafta oto sanayi ve semt pazarı bulunuyor ki baya büyük ve her istediğinizi bulabildiğiniz bir Pazar burası.

Turgutreis’de Yaşam

Nihayet sahile kadar indik. Yerleşim olarak gerçekten büyük bir alana yayılmış Turgutreis. Bodrum’da yaşamak için düşünüldüğünde büyük bir alan. Bence sahili ile diğer bölüm arasında siyah ile beyaz kadar fark var. Şöyle ki iç kesimler İstanbul’un Güngören, Esenler semti gibiyken sahil bölümü Maltepe sahili kadar ferah ve düzenli.

Turgutreis Gezilecek Yerler

Bisiklet yada elektrikli tripatör kiralayabileceğiniz bir dükkan var. Sahilde ki büyük meydanda gençler paten ve kaykay kullanıyorlar. Sol tarafa doğru gittiğiniz de ünlü Turgutreis Marina var. Çevre düzenlemesi, mağazaları ve cafeleri ile vakit geçirmek için güzel bir atmosferi var.

bodrum-turgutreis-marina

Turgutreis sahilinin sağ tarafı ise otellerin olduğu, geniş ve uzun bir sahil yolunun bulunduğu bölge. Tahminen 5 km kadar. Bisiklet yolu olması güzel bir detay.

Turgutreis Yeme İçme

Turgutreis sahil meydanın etrafında bir çok balık restoranı var. Fiyatları gayet makul, ancak isterseniz 1.000 TL’ye de masa donatabileceğiniz kadar çeşit var. Ortalama iki kişi bence rakı balık, mezeler 300 TL’ye rahat çıkarsınız ve gün batımından geceye uzanan hoş bir akşam geçirebilirsiniz.

Genel itibari ile fikrim değişti mi derseniz. Kısmen evet. Yaşamak yada haftasonu vakit geçirmek için sahil kesimler gayet güzel. Bodrum merkeze hızlı ulaşım bakımından da Turgutreis iyi bir konuma sahip. Yalıkavak, Gümüşlük ve Akyarlar’a sahilden ulaşım mümkün. Unutmadan belirteyim Turgutreis‘in sanırım en zayıf yönü denizi. Dalgalı ve yosunlu bir denize sahip bu da benim için önemli bir parametre. Sırada Gümüşlük var, bence harika bir tanıtım yazısı olacak, pek yakında.

 

https://www.broajans.com/
https://www.broajans.com/

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here