Bodrum’da Etkinlikler

0
3661
bodrumda etkinlikler

Bodrum’da deniz, kum, güneş çok güzel tamam. Evet Bodrum’da gezilecek yerler bitmiyor. Ancak Bodrum bundan daha fazlası hem de çok daha fazlası. Bodrum’da Etkinlikler sadece yazın değil yıl boyu devam ediyor. İşte Bodrum’da etkinlikler nelerdir? Hangi tarihte ne vardır rehber niteliğinde bir etkinlikler ajandası hazırladım. Keyifle okumak için ayaklarınızı uzatın.

Bodrum Etkinlikleri

Bodrum etkinlikleri bitmez. Her mevsim hatta her ay farklı etkinlikler vardır. Bodrum’lular herhangi bir sebep ile bir araya gelmeye bayılıyorlar. Birlik beraberlik duygusu ve eğlenmeye karşı duyulan istek bizi bir araya getiriyor en ufak bir kıvılcımda.

bodrum'da etkinlikler

Bodrum’da Yaz Etkinlikleri

Evet Bodrum Antik Tiyatro‘da Temmuz ayında başlayan ve Ağustos ayının sonlarına kadar devam eden konserler serisi sanırım en çok bilinen sanat etkinliği Bodrum’un. Diğer bir çok bilinen Bodrum etkinliği ise Bodrum Kale’sinde yer alan konserlerdir. MFÖ’den Sezen Aksu’ya, Model gibi rock gruplarından Ata Demirer gibi stand up showlara kadar farklı farklı alanlarda bir çok sanatçıya ev sahipliği yapıyor Bodrum.

bodrumda etkinlikler

Ayrıca son yıllarda hızla yayılan Chill Out Müzik Festivali de Bodrum Xuma Beach‘de yapılıyor her yaz Ağustos aynın ortasında.

Bodrum’da etkinlikler yaz ayında tabiki en yüksek seviyeye ulaşıyor. Gümüşlük sanat festivali, Yalıkavak’da yapılan konserler, Beach partileri, meydan etkinlikleri sürüp gidiyor.

Bodrum’da Sonbahar Etkinlikleri

Bodrum‘da son bahar yazın kalabalığının azaldığı ancak yüksek burjuvanın hala Bodrum‘u terk etmediği zamanlardır. O sebeple olmalı ki klasik müzik festivali, caz festivali, bale gösterileri hep bu dönem de gerçekleşiyor. Bunlardan en bilineni ödüllü Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali.

bodrumda etkinlikler

The Bodrum Cup 30 yıldır Bodrum’da yapılan yazın da kapanış etkinliği olarak anılan bir etkinliktir. Blog’ta bu etkinlik ile ilgili detaylı bir inceleme yazısı var şu linkten ulaşabilirsiniz.

Uluslararası Bodrum Bale Festivali bu yıl 17. sı düzenlenecek. Hem devlet opera ve balesinin hem de Avrupa Birliği’nin desteklediği çok önemli bir etkinliktir.

Bodrum’da Kış Etkinlikleri

Bodrum’da etkinlikler kışın ortasında dahi duraksamıyor. Kesinlikle ilk akla gelen Bodrum Deve Güreşleri diyebiliriz. Ben de hayvan severler ile aynı fikirdeyim o sebeple de Now Bodrum’da yerel kültüre ait bu etkinliği yayınlamadım. Ancak sonuçta Bodrum‘un eskileri için önemli bir etkinlik Deve Güreşleri.

bodrumda etkinlikler

Ve tabiki Bodrum denince ilk akla gelen meyve mandalina. Bitez, Ortakent ve Turgutreis’de Ocak ayında Mandalina şenliği yapılır inanılmaz sulu ve tatlıdır. 🙂

Kıştan çıkarken arka arkaya iki hafta yapılan Ortakent Acı Ot Festivali ve Bodrum Acı Ot Festivali Mart ayının son haftasında yapılıyor. Bodrum ve çevresinden gelen yerliler, kendi üretimleri olan bölgeye ait belki de endemik otlar ile yemekler yapıyorlar. Müzikler, türküler, halaylar, hatta sirtakiler eşliğinde rüya gibi bir hafta sonu yaşıyor  Bodrum‘lular kışın son günlerinde.

Bodrum’da İlkbahar Etkinlikleri

Bodrum’da ilkbahar zaten erken geliyor, Mart ayının yarısından sonra çiçekler açmaya başlıyor. Bodrum’lular çiçekleri görmeye başladığında kalbi çocuklar gibi hızla çarpmaya başlıyor olmalı ki herkes kendini bir sebep ile dışarı atıyor ve eve gitmeyi olabildiğince geciktiriyor.

Bodrum Dans Festivali uluslararası boyuta ulaşmış Bodrum’un önemli Mayıs ayı etkinliklerinden biridir. Bu etkinliği Unesco tarafından desteklendiğini de söylemekte fayda var. bodrumda etkinlikler

Oasis Çocuk Bayramı Şenliği 23 Nisan haftasında açık alış veriş merkezini çeşitli etkinlikler ile panayır alanına çevirir.

Bardakçı koyunun tepesinde yel değirmenlerinin hemen yanında inanmayacaksınız ama uçurtma festivalimiz bile var. Ve bu festivalin en önemli amacı engellilerin yaşamına karşı farkındalık kazandırmak. Bodrum Uçurtma Festival Mayıs ayında yapılan en eğlenceli Bodrum’da etkinlikler içinde.

OYFEST Bodrum Ortakent‘de yeni başlayan ancak çok kısa süre içinde uluslararası nitelik kazanan çok önemli bir festival oldu. Gelecek yıllarda çok daha yüksek katılımın gerçekleşeceğini düşünüyorum.

OYFEST‘i organize eden başta Bodrum Belediye‘si ve OYDER ardından yerel işletmeler, sivil toplum örgütleri, okullar, meslek örgütleri harika işler çıkarıyor. Ben de dahil herkes geçen yıl yaşadığımız deneyimin ardından bu yıl Mayıs ayını iple çekiyoruz.

Bodrum’da Etkinlikler Bitmez

Bodrum’da etkinlikler bu kadar değil emin olun. Heredot Kültür Merkezi, Nurol Kültür Merkezi, Dibekli Han Kültür ve Sanat Köyü, Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi yıl boyunca onlarca kültür sanat etkinliği düzenliyor. Bunların dışında Bodrum’da resmi bayramlar da fener alayı mutlaka olur ve büyük bir coşku ile kutlanır. Bodrum’da etkinlikler sadece 12 ay değil 24 saatte bitmiyor çoğu zaman.

https://www.broajans.com/
https://www.broajans.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here