Bitez Ne Yakın Ne Uzak Bodrum’un Yanıbaşında

3
8109
bodrum-bitez

Bodrum yerlilerinin ilginç dil özelliklerinden biri “naptırıp durun” hâl hatır sorma cümlesi ise ikinci özellik denize yakın yerlere yalı denmesi. Bitez Yalısı ismini duyduğunuz da nereden geliyor diye düşünürseniz işte boyleyken böyle. Bitez çevre yolundan denize kadar uzanan vadinin adı aslen. Ve bu vadinin içinde ağaçların arasına gizlenmiş bir de Bitez Köyü mevcut. Cennetin dünyada ki önizlemesi diyebilirim.

Bodrum‘lular zaten bilir yeni gelenler ya da gelmeyi düşünenler için şunu söylemeliyim ki Bitez, Bodrum merkeze araç ile 10 dk uzaklıkta. Ancak dokusu itibari ile bambaşka bir bölge.

Bitez Yalısı

Deniz kıyısı yani Bitez Yalısı diye tabir edilen bölge doğuda ufak bir marinadan başlar yaklaşık 3-4 km devam eder ünlü Aktur Sitesi’nin bulunduğu tepenin yamacında son bulur. Denizden uzak tarafı yani çevreyoluna yakın olan kısmı ise Bitez Adliyesi’nden başlar taa Konacık kavşağına kadar gelir.

bodrum-bitez

Bitez aslında bir kaç yıl öncesine kadar Bodrum’un en sakin bölgesiydi. Ancak açılan iki büyük eğitim kurumu Bitez’in çehresini de kaderini de değiştirdi. Bodrum Bahçeşehir Koleji ve Marmara Koleji resmi adı ile Marmara Eğitim Kurumları kurulması ile toplamda günlük öğrenciler, aileler ve öğretmenler ile birlikte 2-3 bin kişilik hareket oluşmasını sağlıyor. Bodrumda özel okullar yazısında detaylı incelediğim Bodrum’un eğitim öğretim kurumlarının artılarını eksilerini enikonu bulabilirsiniz.

Bitez’de Yaşamak

Yine de yaşamak için Bitez hala Bodrum’un kışın da yazın da yaşamak için merkeze yakın ve doğa ile baş başa en huzurlu bölgesi. Ev kiraları son zamanlarda baya arttı. Ben ilk Bodrum’a geldiğimde kesinlikle daha makuldü. Yine de bu gün bile yola uzak, ufak tefek bir ev ile idare ederim diyorsanız 750 TL ye ev bulabiliyorsunuz. Üst sınır 2.000 TL ye kadar uzanıyor. Ancak ortalama 1250 TL ye manzaralı iki artı bir ev bulmanız mümkün.

Bitez’de Sosyal Hayat

Gelelim nerede yeriz nerede içeriz. Yaz aylarında sahilin büyük bölümü akşam kumsala kurulan masalar ile dolu. Gumsal Cafe, Bambu, New Season ve Black Cat’s bunlardan en iyileri yada en çok tercih edilenleri diyebilirim. Kışın ise Yalı bölümü J sonbahar demiyorum altını çizerek kışın diyorum kelimenin tam anlamı ile yok. Hiçbir mekan açık değil yürümeniz, taze deniz kokusu alayım demeniz de imkansız saat beşte hava kararınca önünüzü dahi görebileceğiniz bir ışık yok.

Sonbahar da ise tek kelime ile muhteşem. Biz bizeyiz, fiyatlar makul, yemekler özenli, kibar ve ilgili davranışlar sizi şaşırtıyor. Neyse bunları geçelim Bitez’de en ünlü cafelerden biri de Ortakent Simitçisi. Evet isim talihsiz ancak öyle. Mutlaka deneyin neden bu yazıya konu olduğunu anlayacaksınız.

bitez-dondurmacisiBitez Dondurmacısı

Tüm Bodrum Yarımadasına ünü yayılmış en önemli kültürel lezzeti ise tartışmasız Bitez Dondurmacısı. Bence çok yakında Ege Bölgesi başta olmak üzere her yer de duymaya başlayacaksınız. Ben şahsen ballı bademli ve mandalinalı dondurmasına bayılıyorum tavuk göğsü eşliğinde.

Bitez’de de tabi eğlenmek için birkaç mekan var özellikle yazın Yalı bölgesi gayet hareketli ancak bu hareketlilik Merkez’de Barlar Sokağı ile karşılaştırılamaz.

Bitez Koyları

Bitez’in denizi sığ ve tertemizdir. Çocuklar için gayet uygundur. Doğuya gidildikçe biraz balçıklaşır ancak kirli değildir. Bunun dışında Bitez’in en doğusunda kalan küçük marinadan bir patika devam eder. Eğer o patikayı yaklaşık 40 dakika takip ederseniz sizi akvaryum koyu isminde saklı bir cennete götürür. Akvaryum Koyu’da başka bir yazının konusu olsun. Önce Bitez’i keşfedin derim. Bodrum’un kalabalığından sıkılanlar ama da sosyal ortamdan ve eğlenceden uzak kalmak istemeyenler için Bitez tam size göre.

https://www.broajans.com/
https://www.broajans.com/

3 YORUMLAR

 1. Ali ağaoğluna açık mektup
  Para senin paran istediğin gibi harcarsın.
  Ev senin evin istediğine hediye edersin.
  Reklam senin reklamın.
  Sıkıntı şu ki mükemmel bir proje hazırlıyoruz. Sana kar getirecek hatta depreme dayanıklı evler yapan Japonya da ev yapmanı sağlayacak ama ulaştıramıyoruz.
  Nedeni elemanların adam çalışmamızı çöpe atıyor. Ve her yer böyle Sabancı koç eren.
  Bu ülkenin aklı başında kendini yetiştirmiş bireylerine en büyük düşman diploma karşılığında beynini vermiş acısını kendini yetiştiren insanlardan çıkaran işgüzar elemanlar.
  Bu mektubu Ekşi sözlük inci sözlük blog artık nerede yayınlanırsa sana ulaşacak kadar bilinirse diye elimden gelen her yere ulaştıracağım.
  Mükemmel proje
  Antalya kemer beydağları Güneş tüneli.
  Dik çıplak bitki örtüsü olmayan beydağları 3000 metreye uzanan büyük zirvelere sahiptir. Yılın her mevsimi bol Güneş ışığı alır.
  Dağ yamacını kaide olarak kullanarak tünel inşa ettiğimizde şimdiye kadar yaplıanalrala kıyaslanmayacak yükseklikte hava kulesi elde ederiz.
  3000 metre yükseklikte kuleye eş hava tüneli.
  Hava kuleleri taban ile tavan arasındaki ısı farkı ile elektirik üreten yapılardır. Güneş ışığı tabanda bulunan serada toplanır. Serada biriken 50 derece kadar ısı ile kule tavanındaki ısı farkı sayesinde rüzgar akımı oluşturur. Kule ne kadar yüksek olursa taban ile tavan arasındaki ısı farı o kadar artar ve kulenin ürettiği elektirik kapasitesi artar. Kule belirli bir yüksekliği geçtiğinde taban ile tavan arasındaki ısı farkı çok olduğu için Güneş ışığını biriktirmeden yaz kış gece gündüz atmosferdeki doğal ısı farkı ile rüzgar üretir.
  Antalya kemer beydağları kulesi taban ile tavana rasındaki 18 derecelik ısı farkı ile bu güce sahiptir. Yamaça kurulu seralar ile 1 10 km kare arası toplanan Güneş ışığı ile 1000 10000 mw enerji + taban ile tavana arasındaki ısı farkı ile enerji + denizden gelen rüzgarı yelken gibi toplayarak hava kulesine aktardığı için enerji üretecektir.
  Mükemmel proje tek ünitede 3 ayrı kaynaktan gelen enerjiyi elektiriğe çevirir. Kar oranı çok yüksektir. Yakıt atık sorunu yoktur. Sizede mükemmel reklam sağlar . Örnekler newscienceway.blogspot.com enerjimerkezim.blogspot.com Mail sorgulayaninsanlara@gmail.com
  Kemal beziroğlu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here