Bodrum Torba Yarımadanın Girişinde Bir Kasaba

1
1100
bodrum-torba

Nihayet Torba’ya sıra geldi. Tüm yarımadayı dolaştık birlikte Bodrum’un dört bir yanı yazı dizisi kapsamında. Merak ediyorsanız söyleyeyim Bodrum Torba son durağımız değil yarımadanın dışına çıkarak Kızılağaç, Yalıçiftlik, Güvercinlik, Güllük ve Mazı yer alacak. Mumcular ile ilgili bir gezi yada yaşam rehberi yazısı hazırlar mıyım emin değilim. Bodrum çevresinden en sevmediğim kanımın ısınmadığı yerden biri Mumcular. Neyse biz Torba’yı keşfetmeye başlayalım.

Torba’ya Nasıl Gidilir ?

Torba Bodrum’un hem girişinde hem çıkışında. Aristonun düz mantığına benziyor nereden baktığınıza bağlı yani. Yokuşa yukarıgdan bakarsanız yokuş aşağıdır aşağıdan bakarsanız yokuş yukarıdır. İşte bu paradoks Torba içinde geçerli. Bodrum’un girişinde mi çıkışında mı felsefi tartışmasını bir kenara bırakırsak Bodrum’un ilk turistik bölgelerinden biri. Çok büyük olmayan bir koya konumlanmış. Arkasını da yarımadanın Kuzey bölümünde rastladığımız gür çam ormanlarına dayamış durumda.

Fotoğraf: www.bodrumluhayat.com

Bodrum Torba Tarihi

Yok denecek kadar az kalıntıya sahip bir bölgr maalesef. Dördüncü yüzyıldan kalma bir manastır mevcut birkaç yıkıntı hepsi bu. Onun dışında bilinen Leleg’lerin bu bölgede de yerleşim gösterdikeleri yönünde . Leleg yolu zaten arkamızda bulunan dağın tam tepesinden geçiyor.

Torba’da Ne Yenir ? Ne Yapılır ? Gezilecek Yerler

Bodrum Torba’nın denizi gayet sakindir, sığ ve temiz bir sahili var. Kumsal boyunca da tabiî ki sıralanmış balık restoranları ve butik oteller ve pansiyonlar mevcut. Torba’nın en büyük oteli bir tatil köyü, reklam olmasın diye ismini vermeyeceğim ama Torba tatil köyü yazarsanız Google’a zaten ilk sırada çıkıyor.

Bunların dışında her Bodrum beldesinden olduğu gibi Bodrum Belediyesi’nin restoranı var. Bence çok da güzel bir konumda fiyatlarda her zaman oldğu gibi ekonomik, lezzeti de güzel.

Bodrum’da Trekking

Bodrum’da trekking yapmak çok keyifli ve bir çok parkur var.  Benim en sevdiğim parkurlardan biri de Torba’da. Hem zorluk seviyesi düşük çoluk çocuk, genç, yaşlı gidebilirsiniz hep birlikte hem de doğayla baş başa sakin bir gün geçirebilirsiniz. Bodrum Torba’da ki bu trekking parkuru yazısı için lütfen tıklayınız.

Torba’da Yaşam

Yaşam şartları Bodrum merkeze göre daha hafif. Ev kiraları özellikle daha uygun. Büyük marketler yaz kış açık. Bodrum’da çalışıp Torba’da yaşamak ev kiralamak çok mantıklı bir seçenek bence. Tek dezavantajı kışın Bodrum’un her bölgesi gibi hatta daha fazla tenha olması. Sakinlik ve doğa sevenler içinse bulunmaz bir yer Bodrum’un Torba beldesi.

https://www.broajans.com/
https://www.broajans.com/

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here