Eğitim Öğretim Artık Tamamen Verimlilik Üzerine Kurulu

0
1486
egitim-ogretim-lego

Bodrum Fikir Atölyesi bu kez Eğitim öğretim konusuna balıklama dalıyor. Türkiye’de tartışmak için zor bir konu. Cuma günlerini diğer günlerden daha fazla sevmemin nedenini Freud okuduktan sonra çocukluğumun  dehlizlerinde aramaya karar verdim ki, aradığım sorunun yanıtını bulduğumda, çokta yalnız olmadığımı, hatta bugün de aynı duyguları yaşadığımı gördüm. Eğitim öğretim hangi noktaya geldi farkında mısınız? Öğretme bir meslek olmaktan çıkmak üzere, öğrenme ise daha çok hayal kurma temelli oluyor. Sizinde çocuk ruhunuz, Lego‘lardan yaptığınız uzay mekiğinin  kanadına takılmışsa sanırım aynı duyguları paylaşıyoruz.

Cuma akşamları, içinde iki gün boyunca var olmayı düşlediğiniz dünyayı hayal etmek, planlamak ve kurgulamak için harika bir zaman sunar. Süreç odaklı, yaşadığı anın keyfini çıkaran insanlar için kurgulamakta en az uygulamak kadar haz vericidir. Bir ressam resmine başlamadan önce, çizeceği peyzajı gider günlerce inceler, bir roman yazarı roman karakterlerini oluşturma aşamasında, karakterlerin yaşamını yakından tanımak için benzer kişiler ile vakit geçirir. Bu bazen yılları dahi alabilir.

Lego Mindstrom’da da bu hiçte farklı değildir. İnşa edeceğimiz dünya bazen gezegenimizden milyonlarca ışık yılı uzakta da olabilir, yazın gittiğimiz mis kokulu yasemin çiçeklerinin olduğu bahçemiz de, bazense hiç hiç olmayan bir yer de..

egitim-ogretim-lego

Lego ilk icad edildiğinde küp şeklinde boyalı tahtadan basit bir oyuncak olsa da günümüzde, dişliler, elektronik parçalar, programlanabilir proseslerden oluşan modern dünyanın vazgeçilmez oyuncaklarıdır. Hem de çocukların 40’lı yıllarda uzun kuleler yapma vizyonunu bu gün, model uçak, gemi, yapay zeka ile çalışan otomobil noktasına getiren harikulade bir oyuncaklardır onlar hayal dünyamızın küçük yapı taşlarıdır.

Lego Mindstrom Robotics (birazdan ne olduğunu daha detaylı anlatacağım) aslında küçük birer Steven Spielberg’ler, Antoni Gaudí’lar, Steve Jobs’lar Bill Gates’ler yetişmesine yardımcı oluyor. Bir çocuğun hatta bir yetişkinin gözleri size tutkuyla bakıyorsa emin olun yapmak istediği şey ne ise çoktan başarmıştır kendi içinde.

Bu göz kontağı, adeta dünyayı inşa edecek insanların, gelecekten size baktığını hissetmek heyecan verici bir duygu. Onlara “şuan nerede olmayı hayal ediyorsunuz” diye sorun, aldığınız yanıtların, ne denli sofistike olucağına inanın şaşıracaksınız. Balzac okuyanlar bilir, onun muhteşem tasfirleirni Lego Mindstrom Robotics grubundan duyduğunuz da demek istediğimi anlayacaksınız.

Yeni Nesil Eğitim Materyali

Eğitim öğretimin herhangi bir alanında, didaktik modelin dışına çıkılabildiği, öğrencinin çözüm üretmeye dayalı yaratıcı süreçlerin harekete geçirebildiği noktada yaşanan deneyim harikuladedir. İşte Lego Mindstrom Robotics tam da bu amaca hizmet ediyor.

Çılgın robotlar, akıllı şehirler, kızıl ötesi bağlantılar, sensörler, sese duyarlı mikroçipler, bilim kurgusal tasarımlar üzerine çalışabilirsiniz. Kollektif bir yapı kurabilirsiniz, takım çalışmasına uygun bir grup olması önemli tabiki. Düşünebiliyor musunuz? Birlikte Hayal ediyorsunuz, kurguluyorsunuz, ve uyguluyorsunuz.. İşte geleceğin eğitim modeli bu ve türevlerinde olduğu gibi probleme karşı, hayal kurma sonra bu hayali temel bilimler marifeti ile gerçeğe dönüştürme üzerine kurulacak.

https://www.broajans.com/
https://www.broajans.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here