Bodrum Belediye Başkan Adayları Kimler?

0
7593
bodrum belediye başkanı ahmet aras

CHP BODRUM BELEDİYE BAŞKAN AHMET ARAS

CHP Bodrum  belediye başkan adayı Sayın Ahmet Aras, rakibi İyi Parti belediye başkan adayı Mehmet Tosun’u geçerek Bodrum Belediye başkanı olmuştur. Yaklaşık 30 bin oy alan Ahmet Aras %46 cıvarında oy almıştır. İyi Parti adayı Mehmet Tosun ise 22 bin oy ile % 34 oy almış bulunmakta resmi olmayan sonuçlara göre.

Centilmence gerçekleşen bu yarışta Sn. Ahmet Aras’a yeni ve zorlu görevinde Bodrumlular olarak başarılar diliyoruz.

Mustafa Saruhan Düşürüldü

CHP Bodrum belediye başkan adayı Mustafa Saruhan’ın adaylığı İl Seçin Kurulu tarafından düşürüldü. CHP’nin itirazını değerlendiren Muğla İl Seçim Kurulu ikinci kez değerlendirmesinde de sonuç değişmedi.

Böylece Mustafa Saruhan’ın adaylığının düşürülmesi kesinleşti.

Şimdi CHP’de tekrardan aday belirleme süreci gerçekleşecek. Mustafa Saruhan aday seçilmesi öncesinde yaşanan krizler ve zorlu sürecin tekrarlanması durumunda Bodrum’da CHP adayının İyi Parti adayı Mehmet Tosun karşısında şansı azalacağı kesin.

Mustafa Saruhan ve Mehmet Tosun Rekabeti Badrum’a Hizmet Getirecek

Mustafa Saruhan malum Yalıkavak Belediye Başkanlığı gorevinde bulundu. Başarıları ile anılan bir isim oldu Bodrum’da. Bodrum halkında karşılığı var. Aynı zamanda icraatçı bir proje insanı.

Mehmet Tosun, Konacık Belediye Başkanlığı yaptı. Konacık’ı Konacık yapan adam olarak anıliyor Bodrum halkı nezninde. Karşısına Mehmet Kocadon yada başka bir CHP’li aday çıksaydı rekor oyla seçimi kazanırdı. Ancak kendisi gibi bir icraatçı yerel siyasetçi çıkınca rahat rahat seçimi alır diyemiyoruz.

Ancak şu çok açık ki iki değerli Bodrumlu yarışacak 31 Mart günü seçimler. Bu rekabetin Bodrum kalite, hizmet ve vizyon olarak döneceği çok açık. Bodrum çok şanslı ki Mehmet Kocadon yerine aday olan CHP’li Mustafa Saruhan’da İYİ partili Mehmet Tosun‘da Bodrum’a yeni ufuklar açacak belediye başkan adayları.

Bodrum ilk defa kötünün iyisini değil, iyinin daha iyisini seçmek için sandığa gidecek. Şimdiden Bodrum için umut ve mutluluk duyabiliriz.

CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Açıklandı Mustafa Saruhan

Bodrum‘da haftalardır hatta aylardır süren belirsizlik sonunda son buldu. CHP MYK‘sı ardından iki kez CHP parti meclisinde görüşülen ve büyük tartışmalara neden olan CHP Bodrum belediye başkan adayını belirleme yetkisi Kılıçdaroğlu‘na bırakıldı. Ve Kılıçdaroğlu kararını verdi.

chp bodrum belediye başkan adayı

Kılıçdaroğlu Chp’li sekiz aday adayı ve geçen dönem Bodrum Belediye Başkanı olan Mehmet Kocadon arasından seçimini yaptı. Kılıçdaroğlu tam bir ters köşe yaptı.

Bodrum’un CHP’li yeni belediye başkan adayı Mustafa Saruhan oldu.

CHP Bodrum’da Mehmet Kocadon’a Hayır Dedi

CHP MYK’da kararını verdi ve Bodrum Belediye Başkan adayı için Mehmet Kocadon‘u atadı haberi dün Bodrum’a bomba gibi düşmüştü. Ancak Chp parti meclisi ismini net olarak red etti ve Bodrum’da Mehmet Kocadon dönemi kapandı.

Şimdi gözler genel merkezde. 8 Bodrum aday adayından hangisinin resmi Chp adaylığına dönüşeceği merak konusu. İyi partinin güçlü adayı Mehmet Tosun karşısında Chp’li adayın işi hiçte kolay değil.

CHP ve İYİ Parti Kendi Adayları ile Seçime Giriyor

Düğüm çözülüyor, Meral Akşener ve Kemal Kılıçdaroğlu Bodrum için bir araya geldi. İkili görüşmede son günlerde Bodrum ilçe teşkilatının istifa ederiz tehditi de masaya yatırıldı. CHP İzmir, Etimesgut‘dan sonra Bodrum‘da da aday belirleme sürecini arap saçına çevirmişti.

Şimdi de Bodrum belediye başkan adayının kim olacağı merak konusu. Çünkü bir tarafta sekiz aday adayı diğer tarafta Mehmet Kocadon.

Belkide Chp genel merkezi ve Kemal Kılıçdaroğlu Bodrum ilçe teşkilatına ölümü gösterip sıtmaya razı etmeyi planlıyor.

CHP İlçe Teşkilatı Mehmet Tosun İçin Toplandı

Ülke genelinde CHP – İYİ Parti güç birliği önemli sonuçlar doğururken Bodrum‘da kaosa neden oldu. CHP Bodrum ilçe örgütü, Mehmet Kocadon ve CHP aday adaylarının da bulunduğu bir toplantı gerçekleşti.

Toplantı esnasında söz alan CHP Bodrum aday adayı Ali Öztürk hayli sert ifadeler ile CHP genel merkezi ve İYİ parti ittifakını eleştirdi.

ali öztürk mehmet tosun

Özellikle Mehmet Tosun isminin bu denli öne çıkması konusunda konuşan Ali Öztürk, 2009’da Mehmet Tosun’un Belediye Başkanı olduğu Konacık’ta CHP’yi kıl çadıra mahkum ettiğini söyledi. Öztürk CHP’li gençlerinde o dönem dövüldüğünü iddia etti ve şöyle devam etti

“Bu sokaklarda kabadayılık yapılmasına, birilerinin çıkıp reislik taslamasına izin vermeyiz, veremeyiz. Burası Bodrum, bizim reislerimiz denizde yaşar, kayığında yaşar. Tuttuğu üç tane balığı ekmeği için üç kuruşa satar. Ama üç kuruşluk menfaat için memleketini satmaz. Yerel yönetim, adı üstünde yerinden yönetilir. Biz şu önümüzdeki sokağa inemezsek bu sokağı yönetemeyiz, temizleyemeyiz. Bodrum’un sokaklarını biz tanıyoruz. Bu sokaklardaki her bir yurttaşımızı, hemşerimizi tanıyoruz. Burası Cumhuriyet Halk Partisi, her bir üyemizi tanıyoruz. Onların nasıl bir kentte yaşamak istediğini biliyoruz. Onların Bodrum’a bir kuru oyun ötesinde neler vereceğini biliyoruz. Bizim de onlara neler vereceğimizi çok iyi biliyoruz…” dedi.

CHP’li İbrahim Turan’ın, İYİ Parti seçmenlerine yönelik olarak kullandığı “Sokağın çöpçüsü bunlar” ifadesi ise şaşkınlık yarattı ve çok çirkin ifadeler kullanıldı yorumuna sebep oldu.

Son Açıklama Mehmet Tosun’dan Geldi

Dün Habertürk Gazetesi köşe yazarı Muharrem Sarıkaya‘nın “CHP-İYİ Parti’den Bodrum’a “özel model” başlığıyla yazdığı yazıda İYİ Parti Bodrum Belediye Başkan Adayı Mehmet Tosun’un CHP çatısı altında ortak aday olarak gösterileceği iddiasını dillendirdi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan İYİ Parti Bodrum Belediye Başkan Adayı Mehmet Tosun, “Malumunuz hâlihazırda İYİ Parti’nin Bodrum Belediye Başkan adayıyım. Hepimizin bildiği gibi İYİ Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi arasında bir süredir devam eden ittifak görüşmelerinde Bodrum özellikle üzerinde çok tartışılan bir yer oldu.

Bunun iki parti açısından da haklı sebepleri var. CHP‘nin Genel Seçimlerde 1. parti olduğu bir ilçede belediye başkanlığından vazgeçmek istememesi anlayışla karşılanabilir. Şahsen benim dünden beri basında yer alan haberler ile ilgili net bir bilgim yok. Çalışmaların sona geldiğini duyuyoruz ancak şuan itibariyle şahsıma deklare edilmiş bir sonuç yok.

Açık söyleyeyim, bizim derdimiz tasamız Bodrum’un belediyecilik ile ilgili kangren haline gelmiş sorunlarını çözecek imkanı yakalamaktır. Yoksa şahsımızla ilgili bir kariyer mücadelesinde değiliz. Birkaç güne sürecin netleşeceğini tahmin ediyorum. Her şey güzel olacak” dedi.

Emin Varol Ne Yapmaya Çalışıyor?

Mehmet Kocadon için Muğla Büyükşehir defteri kapanınca, Bodrum tekrar önem kazandı. Öyle taktikler ile Bodrum’a geri dönmeye çalıştı ki Mehmet Kocadon CHP içinden dahi tepkiler ile karşılaştı.

Son tepki çeken olay ise Bodruma Geldik haber sitesinde de yayınlanan, ancak kaynağı aslen Bodrum Aktif web sitesinde Emin Varol isminde bir yazarın sözde Ankara’da CHP kulislerinden aldığı bilgiye dayanarak aktardığı bilgide “Kılıçdaroğlu Kocadon” dedi haberiydi.

Emin Varol yazısında “gazetecilik ilkemdir, kesin olmadan bir şey söylemem, hafta başında CHP Mehmet Kocadon ile ilgili kararını açıklayacak” dedi.

Bunun ardında Cumhuriyet Halk Partisi Bodrum İlçe teşkilatı ve Bodrum aday adaylarından peş peşe açıklamalar geldi. İlk önce Ali Öztürk ardından Mustafa Saruhan bu gün ise Recai Seymen son derece sert ifadeler ile yapılan manipülasyonu ve bilgi kirliliğini eleştirdi.

Recai Seymen’den Kamuoyu Açıklaması Geldi

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde partimiz içinden birisiyle seçime gidilmesi, parti tabanı ve gerekse Bodrum kamuoyunun talebidir. Aksi durumların ilçemizde ciddi kaos yaratacağı aşikardır.

Ortada alınmış bir karar yokken yani partimizin en yetkili organı olan Parti Meclisinden bir karar çıkmadığı halde Bodrum kamuoyunda müthiş bir bilgi kirliliği yaratılmaktadır. Bu konunun net olarak bilinmesini isterim ki Bodrum ‘da Cumhuriyet Halk Partisi’nin dışarıdan adaylara ihtiyacı yoktur.”

CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Mustafa Saruhan Kızgın

Bodrum’da tüm aday adayları bu dedikodulara karşı çıkarken algı operasyonu yapıldığını iddia ettiler. Eski Yalıkavak Belediye Başkanı ve Bodrum CHP aday adayı Mustafa Saruhan ise “Ankara’dan ‘sözde’ kulis bilgileriyle Bodrum siyasetini yönlendirmeye çalışanlar olduğunu belirterek “Partimizi ve Bodrum seçmenini maniple etmeye çalışan bu tür haberleri hoş karşılamak mümkün değildir” dedi.

CHP’nin Bodrum Belediye Başkan adayının henüz belirlenmediğini ve partinin hiçbir kademesinden bu yönde bir açıklama yapılmadığını söyleyen Saruhan, “Cumhuriyet Halk Partisi’nin belediye başkan adayları, Parti Meclisi’nde görüşüldükten sonra kamuoyuna açıklanmaktadır. Henüz Parti Meclisi toplanmadığından, Bodrum ile ilgili bir karar da söz konusu değildir.” diye konuştu.

Ali Öztürk’te Tepki Göstermişti

Chp genel merkezinin çağırdığı 8 aday adayından biri olan Ali Öztürk, Mehmet Kocadon‘un ısrarına ve CHP genel merkezinin baskısına karşı çıkmıştı. Ve bu konuda net olarak ya içimizden biri (8 kişiden biri seçilecek) yada bizden destek göremezler noktasında açıklamalarda bulunmuştu.

Bodrum’da siyaseti Zeybek oyununa benzeten Öztürk “biz ayak oyunu oynamıyoruz biz zeybek oynuyoruz demişti.

CHP Muğla Belediye Başkan Adayı Osman Gürun Oldu

Bodrum belediye başkan adayları kimler olacak. Mehmet Kocadon olmayacağını açıkladı. Mehmet Kocadon 18 Ekim Perşembe günü Muğla Belediye Başkanlığı için resmi başvurusunu gerçekleştirdi. Ancak CHP tercihini Dr. Osman Gürun ile devam etmekten yana kullandı. Muğla’da 4. dönem için hazırlanan Gürun Bodrum’a 70 milyon yatırım ile yeni otogarın startını verdi.

osman gürun

Sn. Osman Gürun‘un Muğla’da kazanmasına kesin gözü ile bakılıyor. Ancak Bodrum’un ilçelerinde aday adaylarının yarışı tüm hızı ile sürüyor. En azından CHP cephesinde.

Bodrum’da konuşulan bir başka değerlendirme ise Mehmet Kocadon‘un eğer Muğla’dan aday olarak belirlenmez ise başka bir parti çatısı altında aday olacağı. Bu zaten uzun süredir konuşulan herkesin bildiği bir sır. İyi Parti hatta AKP ile bile adı geçiyor Kocadon’un.

Mehmet Kocadon Bodrum’a Dönemek İstiyor

Daha ilginç bir değerlendirme ise Mehmet Kocadon‘un seçenekleri arasında büyükşehir adaylığından vazgeçerek Bodrum için tekrar adaylık için başvurması. Bu hukuken mümkün gözükmek ile birlikte Mehmet Kocadon‘a desteğin Bodrum’da %20 ‘lerde olduğunu artık herkes biliyor.

Bodrum’da CHP aday adayı olan 8 önemli isim var. Bunlardan 7’si net olarak Mehmet Kocadon’un Bodrum’a dönmesine karşı çıkıyor ve bu konuda geri adım atmayacaklarını dile getiriyor.

Bodrum Belediye Başkan Adayları

Resmi olarak başvuruda bulunan ve öne çıkan Bodrum Belediye Başkan aday adayları alfabetik sıra ile listesi aşağıdaki gibi. Zaman ilerledikçe bir seçim metre oluşturup her aday adayına hangi adayın önde gittiği ile ilgili size bilgi vereceğiz.

Ahmet Aras
Ali Öztürk
Kemal Güneri
Mehmet Kocadon
Mehmet Özalın
Mehmet Tosun
Mustafa Saruhan
Recai Seymen
Refik Ülgen
Taner Uslu

Daha aday adaylığı sürecinde yerel medyada bir çok anket yapılıyor. Özellikle CHP içinde öne çıkan isimler var ancak çok net bir tablo önümüzde yok. Asıl ilginç olan ise CHP dışında İyi Parti’den Mehmet Tosun‘un tüm anketlerde ilk üçte olması.

Bodrum’da AKP’nin ise hiçbir şansı gözükmüyor. Muğla‘dayalnız iki ilçede güçlü gözüküyorlar. Ancak Bodrum’da hiç bir varlık gösteremeyecekleri çok açık.

Ali Öztürk

Ancak bu açıklama sonuçları itibari ile bir çok Bodrum belediye başkan adayının ortaya çıkmasına sebep oldu. Şuan Ali Öztürk Bodrum Trafo Kafe’de yaptıgı basın toplantısı ile Bodrum Belediye Başkanlığı aday adaylığını açıkladı.

Bodrum belediye başkan adayları
Ali Öztürk

Ali Öztürk Bodrum’da yetişmiş Yıldız Teknik Üniversitesi‘nde harita mühendisliği bölümünü bitirmiş ardından Bodrum’a geri dönmüş bir iş adamıdır. Bodrum’un taş yığınına çevrilmesine izin vermeyeceğini söyleyen Öztürk Bodrum mirasına sahip çıkacağına söz veriyor.

Ahmet Aras

Diğer yandan Order başkanı Ahmet Aras‘ta Belediye başkan aday adaylıgını açıkladı. Ahmet Aras Oyfest ve Kraft etkinlikleri ile Bodrum‘u ulusal ve uluslararası arenada tanıtan turizmci olarak biliniyor.

ahmet aras
Ahmet Aras

Ahmet Aras’ın özellikle kişisel özellikleri bakımından organize olabilme becerisine sahip oluşu göz dolduruyor. Asker emeklisi olan Ahmet Aras’ın vizyonunun ve çalışkanlığının Bodrum’un acil çözülmesi gereken sorunları bakımından çok önemli olduğu bir gerçek.

Mehmet Tosun

Bir diğer ismi gecen belediye başkan adayı ise Mehmet Tosun. Mehmet Tosun daha önce Konacık Belde Başkanlıgı yapmış Mhp‘li bir siyasetçi. Ancak İyi Parti‘nin kurulması ile birlikte İyi Parti’ye geçen hatta İyi Parti‘nin kurucuları arasındadır.

mehmet tosun

Sn. Mehmet Tosun, İyi Parti genel merkezinde yaptığı adaylık başvurusu sonrası seçim çalışmalarına start verdi.

Diğer Bodrum Belediye Başkan Adayları

Gün geçmiyor ki Bodrum’da yeni bir belediye başkanı adayı kendi adaylığını açıklamaya görsün. Öyle gözüküyor ki yakın zamanda aday adaylarının sayısı iki haneli rakamlara yükselebilir.

Ömer Özmen ve Macit Gündoğdu’nun isimleri kulislerde konuşuluyor, MHP adayı olarak da Cengizhan Sancar ön plana çıkıyor.

Mustafa Saruhan
Mustafa Saruhan

Diğer yandan Chp’den Ali Öztürk‘ün yanında Mustafa Saruhan, Taner Uslu, Mehmet Özalın isimleri de geçiyor. Yine bir başka öne çıkan isim ise Kerim Cangır. Taner Uslu aday adayı olduğunu resmen ilan etti.

Taner Uslu
Taner Uslu

Recai Seymen

Bu isimlerin dışında Bodrum Belediye Başkan Adayları içinde CHP ilçe başkanı Recai Seymen‘in de adı Bodrum’da yankılanmaya başladı derken 17 Ekim Çarşamba günü resmen aday adaylığını ilan etti. Recai Seymen’de bir mühendis ancak elektrik mühendisi.

recai seymen
Recai Seymen

Fatih Bozoğlu gibi önemli kalemler Bodrum’a kadın belediye başkanı çok yakışır demeye başladı ve listelerine Emine Yenilmez Aydemir, Emel Çakaloğlu ve Nurten Çakıcı isimlerini aldılar bile. Bence de Aydın’dan sonra bir topuklu efe daha çok güzel olabilir.

CHP  Aday Adayları Mehmet Kocadon’a Rest Çekti

Chp genel merkezine çağrılan Ali Öztürk, Mustafa Saruhan, Ahmet Aras, Mehmet Özalın, Taner Uslu, Refik Ülgen, Kemal Güneri, Recai Seymen “içimizden biri olursa etrafında toplanırız” dedi.

Ancak Kemal Kılıçdaroğlu‘nun, ‘Mehmet Kocadon‘un merkez tarafından Bodrum’a CHP adayı olarak atanacağını’ söylemesi üzerine, aday adayları Mehmet Kocadon konusunda net tavır sergileyerek, ısrarlarını sürdürdü.

Bodrum Belediye Başkan Adayları

Takip Ediyoruz

Biz bu sayfadan NowBodrum aracılığı ile Bodrum Belediye başkanı adayları barometresini sizlere aktaracağız. Kim ne vaat ediyor, kimin şansı artıyor, kimin popülaritesi azalıyor, birlikte takip edeceğiz. Tüm parametreleri ile size aktaracağız.

https://www.broajans.com/
https://www.broajans.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here