Bodrum’a Taşınmak İsteyenler İçin Rehber

5
51
bodruma taşınmak

Bodrum’a taşınmak fikri kulağa harika geliyor. Bodrum’a yerleşenler kimler ve tecrübeleri nasıl merak ediyorsunuz eminim, özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehir de yaşayanlar. Ben üç yıldır Bodrum’dayım ve blogu takip edenler bilir İstanbul’dan göç ettim. Blogta Bodrum’da yaşamak, Bodrum’a yerleşmek, Kışın Bodrum gibi bir çok makale var bunları okumanızı tavsiye ederim. Bu yazımda ise enine boyuna a’dan z’ye Bodrum’a taşınmak isteyenler için kılavuz niteliğinde Bodrum’u ele almak istiyorum. Bodrum‘un ikliminden, yaşayan insanlarına, Bodrum’da iş imkanlarından, güzelliklerine, zorluklarına, iyikilerine keşkelerine. Haydi başlayalım.

bodruma-tasinmak
Aydınlıkyüz Blog

Neden Bodrum ?

Bodrum’a gelmek isteyenlerin sebepleri farklı olsa da duyguları aynı. Herkes bir şeylerden kaçıyor. Kimi büyükşehirden, kimi kalabalıktan, kimi gürültüden, kimi kötü biten bir ilişkinin anılarından kimi ise kendinden. Bodrum herkese bir şekilde iyi geliyor. Halikarnas Balıkçısı‘nın Bodrum’un girişinde ki satırlarında Bodrum’a gelenlere “Sanma ki sen geldiğin gibi gideceksin, senden öncekiler de böyleydiler. Akıllarını hep Bodrum’da bırakıp gittiler.” der. Cevat Şakir‘in söylediklerinizi anlamınız için kendinize zaman vermeniz gerekir. Ancak merak etmeyin anlayacaksınız.

Bodrum’da İş İmkanı

“Bodrum’da 12 ay iş imkanı yok” diyenlere kulak asmayın. Belki beş yıl önce söyledikleri kısmen doğru olabilir ama şimdi Çağdaş Holding, Kılıç Holding başta olmak üzere, bir çok firma ve özel okul, kolej mevcut. Sadece eğitim sektöründe 1000 çalışan istihdam ediyor.

Bodrumda Özel Okullar

Bodrum’da özel okullar ve kolejlerin sayısı giderek artıyor. Öümüzde ki yıl ve sonraki yıllarda Bodrum’a gelecek bir çok eğitim kurumu var. Bodrum Ted Koleji, Marmara Koleji ve Bahçeşehir Koleji‘nin ardından butik sayılabilecek üç okul daha açıldı. Mod International School, Amerikan Kültür ve Takev. Önümüzde ki yıl ise Türkiye’nin en büyük zincir okulu Doğa Koleji geliyor Bodrum’a. Bodrum Doğa Koleji‘nin hemen ardından İzmir Eğitim Vakfı Okulları Bodrum’a Bilfen Koleji Eğitim kurumları ortaklığı ile geleceğini açıkladı.

Bodrum’da Hastaneler

Bodrum’da sağlık hizmetleri çok gelişmiş değil açıkçası. Hali hazırda Bodrum Devlet Hastanesi var. Birçok alanda hizmet veriyor. Şuan Konacık’da yeni Bodrum Devlet Hastanesinin inşaatı sürüyor. Bir yıl için de tamamlanınca tüm bölümlerin olduğu bir hatane hizmete girecek. Bunun yanında Özel Bodrum Hastanaesi ve Acıbadem Bodrum Hastanesi mevcut. Özel Bodrum Hastanesi Amerikan Hastanesi olarak isim değiştirecek kısa zaman içinde bunu da belirtmem gerekir.

Bunun dışında sağlık ocakları ve tıb merkezleri mevcut. Ayrıca ciddi bir sağlık sorunun da Milas ilçesinde yer alan İzan Hastanesi ve Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi’de Bodurml’luların sıklıkla baş vurduğu sağlık kuruluşları.

İstanbul yada Ankara’ya sağlık sorunu sebebi ile giden birini pek duymadım ancak çok spesifik alanlarda İzmir 9 Eylül Üniversite Hastenesi tercih edilebiliyor.

Bodrum’da Ev Kiraları

Bodrum’da ister satılık ister kiralık ev bulmak çok kolay değil. Keza Bodrum yarımadası kıyı şeridi hariç çok ciddi yükseltiler ile kaplı. Ayrıca iki katlı yapı dışında inşaata izin verilmediği için kısıtlı sayıda ev yapılabiliyor. Bu da fiyatları yükseltiyor. Peki ortalama seviye de evler yok mu? Bu sorunun yanıtı kesinlikle var.

bodrum'a taşınmak

Bodrum merkezde oturmak zorunda değilsiniz. Bitez, Ortakent, Akyarlar, Turgutreis, Gümüşlük, Yalıkavak, Gündoğan, Torba, Konacık bazısı daha yakın bazısı biraz daha uzak ancak en uç noktası 17 km geçmeyen Bodrum’un harikulade semtleri. Ev kiraları evin büyüklüğü, konumu, yaşına göre değişmek ile birlikte 750 tl ile 2000 tl arasında değişiyor. Eğer 3+1 bahçeli havuzlu ev arıyorsanız 3.000 tl rakamlara çıkmanız gerekmektedir.

Ben Bodrum merkeze 20 km uzaklıkta bir köyde yaşıyorum. Yarımadanın da dışındayım. Bunun sebebi yazın Bodrum merkezin gerçekten İstanbul kadar kalabalık ve kaotik olması. Bodrum merkeze ulaşımım özel araç ile 20 dk sürüyor. Anlayacağınız Bodrum İstanbul değil. İstanbul‘da yaşarken Ataşehir‘den Etiler‘e işe giderken bazen 2 saat sürdüğü oluyordu. Bodrum’da trafik sorununu unutun. Hele Bodrum’da kışın trafik sorununu aklınızdan tamamen çıkarabilirsiniz.

Bodrum’a Taşınmak

Bodrum’a taşınmak kolay da önce bu konuda kendinize sormanız gereken bazı sorular var. Bu benim için romantik bir hayal mi? Bütün çevremi, arkadaşlarımı hatta profesyonel yaşamın rekabetini İstanbul’da bırakmaya hazır mıyım? Bodrum‘da böyle bir rekabet yok. İşinizi iyi yaparsınız yada yapamazsınız. Kendinize sormanız gereken başka bir soru ise Bodrum’u kışın hiç gördüm mü?

bodruma taşınmak

Geçen yıla kadar yazın yürümekte zorlandığınız Barlar Sokağında kışın dükkanlar kepenk açmıyordu. Bu yıl kışın daha yumuşak geçmesinden dolayı biraz daha hareket var. Ancak her üç dükkandan ikisi yine kapalı. Bodrum’da kışın hayat ölmese de gayet yavaş. Bazen kendinizi Nuri Bilge Ceylan‘ın bir festival filminde oynuyormuş gibi hissediyorsunuz. Bodrum’a büyük umutlar ve hevesle yaşınan, yerleşen geri dönenlerinde sayısı az değil.

Bodrum’da Yaşam Şartları

Bodrum’u anlatmaya çalışa bazı blogların bahsettiği gibi toz pembe hayaller kurarak gelmeyin Bodrum’a yanılırsınız demeyeceğim ama doğru bilgiler edinerek gelirseniz daha az zorlanırsınız oryantasyon sürecinde. Tamam hayatta her şey hesaplı kitaplı yapılmaz ama 20 yaşında değilseniz üzerine biraz düşünmeden ani bir kararla hayatınızı değiştirmeden önce şunu sorun kendinize Bodrum’a taşınmak ile kafamı ve içindekileri de birlikte mi götüreceğim. Eğer götüreceksem onlarla baş edebilecek miyim? Bodrum’da yaşam şartları bana uygun mu?

bodrum-denizi

Bodrum Gezilecek Yerler

Bodrum sizi iyileştirecek, emin olun. Bodrum’da gezilecek yerler o akdar fazla ki ben üçüncü yılımda hala sıklıkla yeni yerler keşfediyorum. Bodrum çevresinde gezilecek yerler bitmez o yüzden kendinizi yormayın. Kendinize zaman verin. Olabildiğince düzenli bir hayat kurup bir süre bunu sürdürün. Zaten Bodrum dinamikleri sizi maceranın içine çekecek. Çok hızlı başlamayın Bodrum’u yaşamaya. Bir aceleniz yok artık Bodrum sizin siz de Bodrum’dasınız. Her şeyi sindire sindire yaşayın.

Yavaş yavaş keşfedin Bodrum’u.

Geldiğiniz şehir ile bağlarınızı gevşetin ancak bütünüyle koparmak zorunda değilsiniz. Zaman zaman ihtiyacınız olacak geldiğiniz şehre. Örneğin ben bir fotoğraf tutkunuyum ekipman için hala İstanbul Hayyam Pasajı‘na sık sık gitmem gerekiyor.

Bodrum Yeme İçme

Bu düşünmemeniz gereken bir detay hayatınıza dair. Size tavsiyem kilonuzu kontrol edin. Rakı balık ile geçen günler bir süre sonra vermesi zor kilolara dönüşebiliyor. Bodrum’da yeme içme ile ilgili blogta bir çok mekan var. Herbirini tek tek gittim kendim inceledim. Burada bol bol Ege otları ve Akdeniz mutfağının en güzel örneklerini de bulabilirsiniz. Diyeceksiniz ki Kos Adası’na karşı içmeyeceksek rakı neden Bodrum’a geliyoruz. Siz de haklısınız.

acı-ot-festivali

 Son Söz Bodrum İçin

Lütfen alışkanlıklarınızı buraya getirmeyin. Burayı İstanbul yapmayalım, Ankara yapmayalım. Burası Bodrum olduğu için geldik buraya. O halde Bodrum’a saygı duymalıyız. Onu değiştirmeye çalışmamalıyız. Evet eksikleri var imkansızlıkları var evet bazen zorlanıyoruz yaşarken doğal gazlı ev aramaya kalkıp biraz komik duruma düşüyoruz bazen. Bodrum’u sevmek onu değiştirmemek olduğu gibi kabul etmektir.

Bir de akıllı kavşak nedir öğrenelim, kavşakta dönen araca yol verelim. Yol üstünlüğü ana yoldan gelene değil kavşakta dönene ait aklımızda bulunduralım. Bodrum’a taşınmak konusunda merak ettiğiniz her şeyi sorabilirsiniz kısa süre de yanıt vermeye çalışacağım. Gelin hep birlikte bu dünyada cenneti tüm güzellikleri ile yaşayalım.

5 YORUMLAR

  1. Ülkü Hanım önemli bir konuya değinmişsiniz. Yazının içine Bodrum’da Sağlık Kuruluşları başlığı ekliyorum. Başlığın altında detaylı açıklaycağım. Burada kısa bir bilgi vermek gerekirse. Hali hazırda Bodrum Devlet Hastanesi var. Birçok alanda hizmet veriyor. Şuan Konacık’da yeni Bodrum Devlet Hastanesinin inşaatı sürüyor. Bir yıl için de tamamlanınca tüm bölümlerin olduğu bir hatane hizmete girecek. Bunun yanında Özel Bodrum Hastanaesi ve Acıbadem Hastanesi mevcut. Özel Bodrum Hastanesi Amerikan Hastanesi olarak isim değiştirecek kısa zaman içinde bunu da belirtmem gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here