Bodrum’a Taşınmak İsteyenler İçin Rehber

40
790
bodruma taşınmak

Bodrum’a taşınmak fikri kulağa harika geliyor. Bodrum’a yerleşenler kimler ve tecrübeleri nasıl merak ediyorsunuz eminim, özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehir de yaşayanlar. Ben üç yıldır Bodrum’dayım ve blogu takip edenler bilir İstanbul’dan göç ettim. Blogta Bodrum’da yaşamak, Bodrum’a yerleşmek, Kışın Bodrum gibi bir çok makale var bunları okumanızı tavsiye ederim. Bu yazımda ise enine boyuna a’dan z’ye Bodrum’a taşınmak isteyenler için kılavuz niteliğinde Bodrum’u ele almak istiyorum. Bodrum‘un ikliminden, yaşayan insanlarına, Bodrum’da iş imkanlarından, güzelliklerine, zorluklarına, iyikilerine keşkelerine. Haydi başlayalım.

bodruma-tasinmak
Aydınlıkyüz Blog

Neden Bodrum ?

Bodrum’a gelmek isteyenlerin sebepleri farklı olsa da duyguları aynı. Herkes bir şeylerden kaçıyor. Kimi büyükşehirden, kimi kalabalıktan, kimi gürültüden, kimi kötü biten bir ilişkinin anılarından kimi ise kendinden. Bodrum herkese bir şekilde iyi geliyor. Halikarnas Balıkçısı‘nın Bodrum’un girişinde ki satırlarında Bodrum’a gelenlere “Sanma ki sen geldiğin gibi gideceksin, senden öncekiler de böyleydiler. Akıllarını hep Bodrum’da bırakıp gittiler.” der. Cevat Şakir‘in söylediklerinizi anlamınız için kendinize zaman vermeniz gerekir. Ancak merak etmeyin anlayacaksınız.

Bodrum’da İş İmkanı

“Bodrum’da 12 ay iş imkanı yok” diyenlere kulak asmayın. Belki beş yıl önce söyledikleri kısmen doğru olabilir ama şimdi Çağdaş Holding, Kılıç Holding başta olmak üzere, bir çok firma ve özel okul, kolej mevcut. Sadece eğitim sektöründe 1000 çalışan istihdam ediyor.

Bodrumda Özel Okullar

Bodrum’da özel okullar ve kolejlerin sayısı giderek artıyor. Öümüzde ki yıl ve sonraki yıllarda Bodrum’a gelecek bir çok eğitim kurumu var. Bodrum Ted Koleji, Marmara Koleji ve Bahçeşehir Koleji‘nin ardından butik sayılabilecek üç okul daha açıldı. Mod International School, Amerikan Kültür ve Takev. Önümüzde ki yıl ise Türkiye’nin en büyük zincir okulu Doğa Koleji geliyor Bodrum’a. Bodrum Doğa Koleji‘nin hemen ardından İzmir Eğitim Vakfı Okulları Bodrum’a Bilfen Koleji Eğitim kurumları ortaklığı ile geleceğini açıkladı.

Bodrum’da Hastaneler

Bodrum’da sağlık hizmetleri çok gelişmiş değil açıkçası. Hali hazırda Bodrum Devlet Hastanesi var. Birçok alanda hizmet veriyor. Şuan Konacık’da yeni Bodrum Devlet Hastanesinin inşaatı sürüyor. Bir yıl için de tamamlanınca tüm bölümlerin olduğu bir hatane hizmete girecek. Bunun yanında Özel Bodrum Hastanaesi ve Acıbadem Bodrum Hastanesi mevcut. Özel Bodrum Hastanesi Amerikan Hastanesi olarak isim değiştirecek kısa zaman içinde bunu da belirtmem gerekir.

Bunun dışında sağlık ocakları ve tıb merkezleri mevcut. Ayrıca ciddi bir sağlık sorunun da Milas ilçesinde yer alan İzan Hastanesi ve Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi’de Bodurml’luların sıklıkla baş vurduğu sağlık kuruluşları.

İstanbul yada Ankara’ya sağlık sorunu sebebi ile giden birini pek duymadım ancak çok spesifik alanlarda İzmir 9 Eylül Üniversite Hastenesi tercih edilebiliyor.

Bodrum’da Ev Kiraları

Bodrum’da ister satılık ister kiralık ev bulmak çok kolay değil. Keza Bodrum yarımadası kıyı şeridi hariç çok ciddi yükseltiler ile kaplı. Ayrıca iki katlı yapı dışında inşaata izin verilmediği için kısıtlı sayıda ev yapılabiliyor. Bu da fiyatları yükseltiyor. Peki ortalama seviye de evler yok mu? Bu sorunun yanıtı kesinlikle var.

bodrum'a taşınmak

Bodrum merkezde oturmak zorunda değilsiniz. Bitez, Ortakent, Akyarlar, Turgutreis, Gümüşlük, Yalıkavak, Gündoğan, Torba, Konacık bazısı daha yakın bazısı biraz daha uzak ancak en uç noktası 17 km geçmeyen Bodrum’un harikulade semtleri. Ev kiraları evin büyüklüğü, konumu, yaşına göre değişmek ile birlikte 750 tl ile 2000 tl arasında değişiyor. Eğer 3+1 bahçeli havuzlu ev arıyorsanız 3.000 tl rakamlara çıkmanız gerekmektedir.

Ben Bodrum merkeze 20 km uzaklıkta bir köyde yaşıyorum. Yarımadanın da dışındayım. Bunun sebebi yazın Bodrum merkezin gerçekten İstanbul kadar kalabalık ve kaotik olması. Bodrum merkeze ulaşımım özel araç ile 20 dk sürüyor. Anlayacağınız Bodrum İstanbul değil. İstanbul‘da yaşarken Ataşehir‘den Etiler‘e işe giderken bazen 2 saat sürdüğü oluyordu. Bodrum’da trafik sorununu unutun. Hele Bodrum’da kışın trafik sorununu aklınızdan tamamen çıkarabilirsiniz.

Bodrum’a Taşınmak

Bodrum’a taşınmak kolay da önce bu konuda kendinize sormanız gereken bazı sorular var. Bu benim için romantik bir hayal mi? Bütün çevremi, arkadaşlarımı hatta profesyonel yaşamın rekabetini İstanbul’da bırakmaya hazır mıyım? Bodrum‘da böyle bir rekabet yok. İşinizi iyi yaparsınız yada yapamazsınız. Kendinize sormanız gereken başka bir soru ise Bodrum’u kışın hiç gördüm mü?

bodruma taşınmak

Geçen yıla kadar yazın yürümekte zorlandığınız Barlar Sokağında kışın dükkanlar kepenk açmıyordu. Bu yıl kışın daha yumuşak geçmesinden dolayı biraz daha hareket var. Ancak her üç dükkandan ikisi yine kapalı. Bodrum’da kışın hayat ölmese de gayet yavaş. Bazen kendinizi Nuri Bilge Ceylan‘ın bir festival filminde oynuyormuş gibi hissediyorsunuz. Bodrum’a büyük umutlar ve hevesle yaşınan, yerleşen geri dönenlerinde sayısı az değil.

Bodrum’da Yaşam Şartları

Bodrum’u anlatmaya çalışa bazı blogların bahsettiği gibi toz pembe hayaller kurarak gelmeyin Bodrum’a yanılırsınız demeyeceğim ama doğru bilgiler edinerek gelirseniz daha az zorlanırsınız oryantasyon sürecinde. Tamam hayatta her şey hesaplı kitaplı yapılmaz ama 20 yaşında değilseniz üzerine biraz düşünmeden ani bir kararla hayatınızı değiştirmeden önce şunu sorun kendinize Bodrum’a taşınmak ile kafamı ve içindekileri de birlikte mi götüreceğim. Eğer götüreceksem onlarla baş edebilecek miyim? Bodrum’da yaşam şartları bana uygun mu?

bodrum-denizi

Bodrum Gezilecek Yerler

Bodrum sizi iyileştirecek, emin olun. Bodrum’da gezilecek yerler o akdar fazla ki ben üçüncü yılımda hala sıklıkla yeni yerler keşfediyorum. Bodrum çevresinde gezilecek yerler bitmez o yüzden kendinizi yormayın. Kendinize zaman verin. Olabildiğince düzenli bir hayat kurup bir süre bunu sürdürün. Zaten Bodrum dinamikleri sizi maceranın içine çekecek. Çok hızlı başlamayın Bodrum’u yaşamaya. Bir aceleniz yok artık Bodrum sizin siz de Bodrum’dasınız. Her şeyi sindire sindire yaşayın.

Yavaş yavaş keşfedin Bodrum’u.

Geldiğiniz şehir ile bağlarınızı gevşetin ancak bütünüyle koparmak zorunda değilsiniz. Zaman zaman ihtiyacınız olacak geldiğiniz şehre. Örneğin ben bir fotoğraf tutkunuyum ekipman için hala İstanbul Hayyam Pasajı‘na sık sık gitmem gerekiyor.

Bodrum Yeme İçme

Bu düşünmemeniz gereken bir detay hayatınıza dair. Size tavsiyem kilonuzu kontrol edin. Rakı balık ile geçen günler bir süre sonra vermesi zor kilolara dönüşebiliyor. Bodrum’da yeme içme ile ilgili blogta bir çok mekan var. Herbirini tek tek gittim kendim inceledim. Burada bol bol Ege otları ve Akdeniz mutfağının en güzel örneklerini de bulabilirsiniz. Diyeceksiniz ki Kos Adası’na karşı içmeyeceksek rakı neden Bodrum’a geliyoruz. Siz de haklısınız.

acı-ot-festivali

 Son Söz Bodrum İçin

Lütfen alışkanlıklarınızı buraya getirmeyin. Burayı İstanbul yapmayalım, Ankara yapmayalım. Burası Bodrum olduğu için geldik buraya. O halde Bodrum’a saygı duymalıyız. Onu değiştirmeye çalışmamalıyız. Evet eksikleri var imkansızlıkları var evet bazen zorlanıyoruz yaşarken doğal gazlı ev aramaya kalkıp biraz komik duruma düşüyoruz bazen. Bodrum’u sevmek onu değiştirmemek olduğu gibi kabul etmektir.

Bir de akıllı kavşak nedir öğrenelim, kavşakta dönen araca yol verelim. Yol üstünlüğü ana yoldan gelene değil kavşakta dönene ait aklımızda bulunduralım. Bodrum’a taşınmak konusunda merak ettiğiniz her şeyi sorabilirsiniz kısa süre de yanıt vermeye çalışacağım. Gelin hep birlikte bu dünyada cenneti tüm güzellikleri ile yaşayalım.

https://www.broajans.com/
https://www.broajans.com/

40 YORUMLAR

 1. Ülkü Hanım önemli bir konuya değinmişsiniz. Yazının içine Bodrum’da Sağlık Kuruluşları başlığı ekliyorum. Başlığın altında detaylı açıklaycağım. Burada kısa bir bilgi vermek gerekirse. Hali hazırda Bodrum Devlet Hastanesi var. Birçok alanda hizmet veriyor. Şuan Konacık’da yeni Bodrum Devlet Hastanesinin inşaatı sürüyor. Bir yıl için de tamamlanınca tüm bölümlerin olduğu bir hatane hizmete girecek. Bunun yanında Özel Bodrum Hastanaesi ve Acıbadem Hastanesi mevcut. Özel Bodrum Hastanesi Amerikan Hastanesi olarak isim değiştirecek kısa zaman içinde bunu da belirtmem gerekir.

  • Yenı yapılacak olan devlet. Hastanesının yapımı durduruldu mevcut olan hastanede yoğunluk var. Diğer özel. Hastaneler sığorta lı. Hastaları kabul ediyor. Amma. Dr vizıtesi. 150tl bu fıat emeklilere tahlil. VS emekliye. En az 500tl.patlıyor.Bodrumda sağlık sorunu. Var. İzmire veya İstanbul’a. Gitmek zorundasınız. Bodrum. Çok. Pahalı bır kasaba oldu. Ancak köylerinde. Ucuza yaşamaya. Çalışırsınız. Bodrum. Doğası. Çok Güzel. Fakat. Doğayı da katletmeye devam ediyorlar rant uğruna. Ben. 30yıldır.Bodrumu.tanıyorum. Şimdi karar verdim. Şirin bir köye yerleşmek. İstiyorum. Araştırıyorum. Bana. Rehberlik. Ederseniz. Sevınırım

  • Merhaba, ben yaklaşık 6 aydır Bodrum’da yaşıyorum. Ama tüm hayatım yaz & kış sıklıkla gelerek geçti. Ancak sağlık hizmetleri sizin de belirttiğiniz gibi bazen kısıtlı kalabiliyor. Benim belli aralıklarla yaptırmam gereken testler var. Devlet hastanesi maalesef yetersiz kaldığından 2 kez bir özel labaratuarda yaptırdım. Fakat en sonunda geçen ay çok uygun fiyata bilet alarak İstanbul’da bedelsiz olarak yaptırıp geldim 🙂 Tabiki bu da bir tercih meselesi. Ama bence çok da mantıklı bir çözüm. Vaktiniz ve imkanınız varsa Muğla devlet hastanesi de oldukça kapsamlı bir hastanedir. Aracınız olmasa bile otogardan önüne kadar otobüs imkanı mevcuttur.

 2. merhaba..bodrum konusunda çok guzel detaylar vermişsiniz..ben ve esim istanbulda yasamaktayız..biz bogaziçi köyünde oturan bır dostumuz nedeniyle,oraya yerlesmeye sıcak bakıyoruz..esim fizyoterapıst,bende özel sektörde calısmaktayım..esim yeni emeklı oldu,ben emeklıyım (ikimizde 50 yas civarıyız:)..farklı yerlesme mekan tavsiyelerınız olabılırmı.? değerli anlatımlarınız için tsk.ler..güzel ve mutlu kalın:)

  • Çağatay Bey bahsettiğiniz konunun o kadar çok parametresi var ki nereden başlayayim bilmedim. Ancak Boğaziçi Köyü’nü beğendiyseniz şunu söylemeliyim ki ben de ilk geldiğimde Boğaziçi Köyü’ne bayılmıştım. Hala bu bölgeyi çok severim. Ayrıca ekonomik bir bölgedir her anlamda. Size ikinci bir tavsiyem Yalıçiftlik Köyü olabilir. Hem Bodrum’a daha yakın hem de Kızılağaç ve denize daha az mesafede yer alması. Bodrum’un en güzel denizi bu bölgede olduğunu söylemek isterim.

 3. Merhaba bende oraya gelip yerleşmek istiyorum ama iş imkanı olabilirmı. Kışın dogalgazmi yoksa sobami var.yoksa bir cennet bodrum

  • Yerleşme konusunda blogumuzda rehber niteliğinde yazılar mevcut özellikle bodrum’a yerleşmek yazısını tavsiye ederim. İş imkanları var ama siz hangi sektöre iş arıyorsunuz tabi bunu daha detaylı konuşmak lazım. Doğalgaz Bodrum’da henüz yok. Genellikle klima ile ısınılıyor. 2 ay sürdüğü için kış burada ve sert geçmediği için yeterli oluyor. Bodrum’un bir cennet olduğu konusunda herkes hem fikir sanırım.

 4. Merhaba,
  Yazınızı okudum, ben de Bodrum’a yerleşmek istiyorum ama iş imkanı önemli. Aslında Kimya Mühendisiyim ama sonradan İstanbul Üniversitesi Uzaktan Eğitim’le Tarih Öğretmeni oldum, Pedagojik Formasyonu da tamamladım. Siz de bir eğitim kurumunda çalışıyorsunuz sanıyorum, sizce benim iş bulma şansım nedir ve nasıl bir yöntem izlemeliyim.Okullara başvuru yapıyorum ama onun haricinde yöntem nedir?
  Şimdiden Teşekkürler,

  • Merhaba
   Bodrum’da şuan 10 adet özel okul var. Bodrum’da Özel Okullar sayfamızdan inceleyebilirsiniz. Ayrıca Tarih öğretmenleri bildiğim kadarı ile ortaokulda sosyal bilgiler öğretmenliği yapabiliyor. CV’nizi facebook sayfamızdan mesaj atarsanız şahsen ilgilenmeye çalışacağım. Kimya mühendisliği ile ilgili iş imkanı çok zor onu net olarak söyleyebilirim. Ted Koleji, Bahçeşehir Koleji, Marmara Eğitim Kurumları, Uğur Okulları, Takev, Amerikan Kültür Koleji başvurabileceğiniz diğerlerine göre sırasıyla daha önde gelen okullar.

 5. Merhaba Bizde eşimle birlikte Adana dan Bodrum’a taşınmayı düşünüyoruz.sizce kadın kuaförlüğü 12 ay boyunca Bodrum’un hangi lokasyonun da iyi iş yapar

 6. Merhaba Bizde eşimle birlikte Adana dan Bodrum’a taşınmayı düşünüyoruz.sizce kadın kuaförlüğü 12 ay boyunca Bodrum’un hangi lokasyonun da iyi iş yapar

 7. Merhaba,
  Bende eşim ve kızım ile birlikte önümüzdeki yaz İstanbuldan Bodrum’a yerleşmeyi düşünüyorum. Kızım şuanda koleje gidiyor ancak oraya yerleştiğimizde henüz ne iş yapacağımızı bilemediğimizden yine koleje yazdırabilirmiyiz bilmiyorum.Ben 10 yıllık bankacıyım ve istifa edip Bodruma geleceğim.Şuanda herşey o kadar havadaki araştırma yaparken blogunuza denk geldim. Naçizane farklı tavsiyeleriniz olursa dahada cesaretlenebiliriz.Örneğin ne iş yapabiliriz nerde otutabiliriz okul olarak nereyi tercih edebiliriz. Yani aslında aklımda daha bir çok soru var. Sizde fayda sağlayabileceğini düşündüğünüz bilgiler varsa paylaşırsanız çok sevinirim.
  Şimdiden teşekkürler.
  Sevgiler

 8. Merhaba. Ben anasınıf ögretmen adayıyım. Önünüzdeki kış Bodrum’a yerleşip mesleğimi yapmak istiyorum, çok uzak değil memleketim Fethiye. Ancak özel sebeplerden dolayı ve kendi ayaklarımın üstunde durmak gayretiyle Bodrum yerleşme rotam. Sizce ben anaokulu òğretmenliği görevim için iş bulabilir miyim, iş bulma sürecimle ev tutma sürecim çakışacak? Ne gibi bir yol izlemeliyim sizce? Samimiyetiniz içinde ayrıca tesekkürler…

  • Merhaba Müge Hanım

   Öncelikle kendi ayaklarınız üzerinde durmayı tercih ettiğiniz ve buna cesaret gösterdiğiniz için sizi kutlarım. Sorunuzun yanıtına gelecek olursak. Bodrum’da bir çok özel okul ve anaokulu mevcut. Hepsinde de öğretmen ihtiyacı olduğunu biliyorum. Cv’nizi Facebook sayfamız üzerinden bana mesaj olarak gönderirseniz ben de okullara ulaşmasında size yardımcı olurum. Eminim önümüzdeki eğitim öğretim yılında Bodrum’a taşınmış ve buranın keyfini yaşamaya başlamış olursunuz.

 9. Muhteşem bir site olmuş. Biz de eşimle emekliliğimizde Bodrum Yalıçiftliğe yerleştik. Kendi evimizi yaptık. Şu an her şey gayet keyifli olsa da inşaat süresince yaşadığımız süreç bizi çok yordu. Keşke birileri Bodrum ustalarını anlatan bir site kursada biz de ustalardan çektiklerimizi ve yediğimiz kazıkları anlatıp başkalarının aynı hatalara düşmesini engelleyebilsek.

  • Sami Bey,

   Bodrum’un kötü yönü sanırım hizmet sektörü. Kalifiye insan kaynağı çok az. Ustalar ile yaşadığınız sorunları tahmin edebiliyorum. Ben ilk geldiğimde kombimi iki hafta sonra bağlatabilmiştim.

 10. Merhaba , öncelikle yazılarınız için çok teşekkür ederim. Ben istanbulda hemşirelik yapmaktayım eşimde yat kaptanı kızımız 3,5 yaşında ve İstanbul dan bodruma yerleşmeyi düşünüyoruz. İş imkanı ve çocuğumuz olduğu için ev imkanı ve hastane imkanları nasıl olcağını düşünmekteyim . Açıkcası hem bu şehirin yorgunluğundan kurtulup hemde kızımızı cennet gibi bir yer olan bodrumda büyütmek istiyoruz. Fakat bizim için uygunmu bilmiyorum kafamız karışık biraz bana biraz yardımcı olabilir misiniz ev ve iş için nasıl bir yol izlemeliyiz
  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Seda Hanım, Bodrum dileyene cennet gibi bir yer. Ancak ne istediğinizden emin olmanız gerekiyor. Kışın bomboş sokaklar size büyük şehirde bıraktığınız dostlarınıza karşı özlem duygusunu hissettirebilir. Ancak çocuğunuz için kesinlikle iyi bir seçim olacaktır. İş konusunda ise büyük şehirlere göre daha düşük maaşlar ile herkese iş imkanı var bence Bodrum’da. Şimdi yeni açılan Amerikan Hastanesi’de sağlık sektörüne dinamizm getirdi.

 11. merhaba;
  bende ıstanbuldan tasınarak yerlesmek ıstıyorum ama aklımda hep ıs durumu var otantık bır BISTRO acmak gıbı hedefım var ama yaz kıs calıstırmam gerekecek sızce nasıl bır fıkır? bunun ıcın bodrumun hangı beldesı veye mahallesı tercıh edılebılır? cevaplarınızı beklıyorum.

  • Murat Bey, uygun kira ile güzel bir mekan bulursanız mutlaka hayalinizi gerçekleştirin. Ancak sakın yüksek kiralara aldanıp kabul etmeyin. Açanlar bir yıl sonra kapatıyor.

 12. Selamlar

  Bodrumda evim var ama asla iş bulamıyorum. İyi bir üniversiteden mezunum 8 senedir aktif olarak çalışıyorum deneyimim mevcut kendi alanımda, deneyimime uygun otellerde iş ilanları görüp başvuruyorum ama asla geri dönüş alamıyorum veya turizm sektör deneyiminiz yok deniyor. Orada yaşamak için nasıl iş bulacağımı gerçekten bilemez haldeyim şuan. Evim var freelance iş yaparken aylarca yaşadım ama günün sonunda düzenli süregelen bir işim olmadığı için geri dönmek zorunda kaldım. İş bulabilmek açısından yardım alabileceğimiz dernekler var mıdır? Bu konuda bizi nasıl yönlendirebilirsiniz?

 13. Yenı yapılacak olan devlet. Hastanesının yapımı durduruldu mevcut olan hastanede yoğunluk var. Diğer özel. Hastaneler sığorta lı. Hastaları kabul ediyor. Amma. Dr vizıtesi. 150tl bu fıat emeklilere tahlil. VS emekliye. En az 500tl.patlıyor.Bodrumda sağlık sorunu. Var. İzmire veya İstanbul’a. Gitmek zorundasınız. Bodrum. Çok. Pahalı bır kasaba oldu. Ancak köylerinde. Ucuza yaşamaya. Çalışırsınız. Bodrum. Doğası. Çok Güzel. Fakat. Doğayı da katletmeye devam ediyorlar rant uğruna. Ben. 30yıldır.Bodrumu.tanıyorum. Şimdi karar verdim. Şirin bir köye yerleşmek. İstiyorum. Araştırıyorum. Bana. Rehberlik. Ederseniz. Sevınırım

 14. Bodrum’da yaşayan biri olarak bloğunuzu ilk geldiğimde okumuştum ve bana çok faydası olmuştu , teşekkürü borç bilirim.

  Bodrum hakkında yorumlara göz gezdirdiğimde bazı yorumları yersiz bulduğumu bildirmek isterim.
  Öncelikli olarak Bodrum’a yerleşmekte alışabilir miyim , maduriyet yaşar mıyım , mutlu olur muyum sorularını ben pek anlamlı bulmuyorum , bu tamamen kişinin mevcut Sosyalizasyon , ekonomik durumu ve beklentileriyle alakalı olduğunu düşünüyorum.
  İstanbul gibi büyük şehirlerden kopmak isteyen birinin trafik , kalabalıklık , stres , insan ilişkilerindeki dejenarasyon , kendine zaman ayıramama gibi bir çok negatif faktörden ötürü şehirden uzaklaşmak istemesini doğal karşılıyorum.
  Benim Bodrum’a gelme nedenim tamamen bir şirkette iş bulmam ile gerçekleşti .O dönem Gelen sorular şöyle idi , istanbul’da iş mi yok Bodrum’a gidiyorsun ? Ben iş hayatı üzerine şöyle bir düşünceye sahip biriyim ki ; İş denilen olgunun ana teması insandır , İster büyük ister küçük şirkette çalış , neticede yaptığınız hizmet özünde Şirketi ve Müşteri kitlesini oluşturan İnsan’a yapılır , Yaptığınız bu çaba ve hizmet neticede insan’a bir fayda sağlamaya yönelik bir oluşumsa bunun Dünya üzerinde her toprakta aynı olduğunun farkında olmak gerekir. Tabiki burada kilit soru , İnsanın eğitim ve yetkinlikleri doğrultusunda Bağlı olduğu kuruma fayda sağlayabilecek olma konusu , bu hususta Bodrum üzerine şunu belirtebilirim ki blogta da bazı sektörlere yer verilmiş ; Otel Turizmi,Eğitim ,Parakende ,Seyahat acentalığı , Yapı-inşaat-emlak , Eğlence-Yeme , içme,araç kiralama sektör ve kurumları Genel anlamda Bodrum’da oldukça aktif. Burada mevcut kurumlar son tüketiciye hizmet verirken bir ekonomi yarattıkları gibi , bu kurumlar kendileri de ayrıca bir çok firmanın müşterisi konumunda bulunuyor , yani 1000 kişi istihdam eden bir Otel’in havlu-bornoz takımından , temizlik malzemesine kadar satın aldığı birçok ürün gamı mevcut , Bu firmalara yönelik iş yapan bir çok ana ve yan tedarikçi firmada çalışan birçok arkadaşımı tanıyorum. Toparlamak gerekirse , istihdam anlamında sektör ve oyuncuları iyi analiz edip , bunların ihtiyaçları doğrultusunda bir meslek veya iş koluna dahil iseniz çalıştığınız işte tatmin ve karşılık alma duygusunu yakalayabilirsiniz diye düşünüyorum.Kendine ait Ticari hayat olarak faaliyet göstermek isteyen kişiler için pek bir yorum yapmanın doğru olmadığı kanaatindeyim tecrübe eksikliğim gereği , sadece şunu söyleyebilirim , gelip yaz sezonu gözlemlemeleri gerekiyor , bu konuda tecrübeli birilerinden danışmadan bir kayıp yaşamanın ve Bodrum’da kötü bir anı bırakmanın doğru olmayacağını düşünüyorum.

  Bahsetmek istediğim diğer bir nokta , Bodrum’un pahalı olduğu konusu . Gerek yaptığınız alışverişlerde , gerekse sosyal hayat için yapılan harcamalarda Bodrum pahalıdır diye bir algı son derece hatalı olur diye düşünüyorum.Sonuçta İstanbul’da yapılan bir aktivitenin aynısını Bodrum’da yaptığınızda aynı fiyatlarla bulabileceğiniz bir çok yer var , yani Kadıköy Bağdat caddesinde yemek ya da İskele bölgesinde yemek gibi düşünebiliriz , bu tamamen bulunan lokasyonun kira ve hizmet kalite gideriyle alakalı bir konu. Market alış verişi olarak , İstanbul’da bulunan tüm kurumsal markaların marketleri burda 12 ay açık ( Migros-Bim-Şok-A101-Carfour ). Bodrum’da bulunan alışv veriş merkezlerindeki mağazalarda İstanbul’daki hemen hemen her marka var , orda ne fiyat görüyorsanız burda da aynısını görüyorsunuz.

  Biraz Ulaşım konusuna değinmek gerekirse , Bodrum yarım adası yüz ölçüm olarak biraz büyük olduğundan ötürü yazlık yerleşkeler ve Bodrum merkez biraz mesafe olarak ayrışmış durumda bulunuyor , dolayısıyla gerek toplu taşıma araçları olan minübüsler ile gerekse de kendi aracınızla bir hayli mesafe yapabiliyorsunuz fakat Büyük şehirlerle kıyaslandığında trafik sorununun yılın genelinde daha az olmasından ötürü zaman kaybınız düşmüş oluyor haliyle , Büyük şehirlere göre çok daha avantajlı. Toplu taşıma Bodrum merkezden birçok beldeye gerçekleştiriliyor fakat bu beldelerin farklı mahallelerine ulaşım zayıf diye düşünüyorum , kendi aracınızla burada yaşamak tabiki ekonomik duruma göre oluşabilecek bir durum , çok daha rahat hareket etmenizi sağlayacaktır.

  Sağlık konusu bu bloktaki yorumlarda çok tartışılmış açıkçası , konuya yorum olarak şunları söyleyebilirim , Bodrum Merkezde ve Milas’ta birer adet devlet hastanesi mevcut , bunlar eğitim ve araştırma hastaneleri değiller , çok ciddi bir sağlık sorununuz varsa bu anlamda zorlanabilirsiniz fakat düşük ve orta seviye problemler için her türlü donanıma sahip hastanelerdir , ayrıca özel hastanelerde mevcut fakat bazılarında ssk çok bir etki yaratmıyor diye biliyorum , iyi araştırıp öyle değerlendirmek gerekiyor kanaatindeyim.

  Gelelim en önemli konulardan bir tanesine ; Barınma mevzusu. Bodrum’da ve çevresinde bir çok alternatif her bütçeye göre mevcut ama Büyük şehirlerde dış bölgelerdeki daire fiyatlarıyla , Bodrum’da konaklama aramak biraz gelen kişileri hayal kırıklığına uğratıyor , bunun ana 2 nedeni Bodrum’da 4–5 katlı apartman pek mevcut değil , imar kısıtlı ve çoğu mülk sahibi ünitelerini yazlık olarak kullandığı için , yaz sezonu sizin mülkten çıkmanızı isteyebiliyor veya yüksek fiyattan vermek isteyebiliyor.Bodrum diyince tabi akla müstakil , beyaz mavi evler , deniz manzarası ve denize yakınlık , çiçekler içinde bir bahçe geliyor , bu tarz bir Gayrimenkul satın alma veya kiralama bedeli olarak hiç de ucuz bir fiyat değil neticede Türkiye Gayrimenkul fiyatları olarak en yüksek tatil beldesi olan Bodrum’dan bahsediyoruz , bunun ana nedenlerini de ilk geldiğimde sorgulamıştım sektörde çalışan biri olarak ; Bodrum’da mülk sahibi olan kişilerin gelir seviyesinin yüksekliği sonucu olduğu aşikârdı. Ben İnşaat sektöründe çalıştığım için oturduğum sitede , Bodrum’un yaklaşık olarak 20 km dışında , bir lojman temin ettim , ama sitemizde kiralar 2+1 konutlarda eşyalı olarak 2000tl seviyesinde şu anda.

  Eğitim konusunda bir şeyler yazmak isterdim fakat Evlat sahibi henüz olamadım ama çevremdeki kişilerden izlenimim şu şekilde oldu. 4-5 tane iyi eğitim veren kurum var , bunları da arkadaşımın oğlunu okula yazdırmadan önce gezmiştik , şunu söyleyebilirim Özel okul meselesi Bodrum’da biraz pahalı arz-talep dengesizliğinden , biz devlet okuluna verdik çocuğu , şu anda son derece memnunlar .

  Admin gibi son söz bölümü açmak gerekirse 🙂

  Bodrum tabiki gezilecek yerleri ,tabiatı , havası , denizi , eğlence sektörü – yeme içme mekanları , konaklama alternatifleri ve hava yolu ulaşımı olması sebebi olarak Türkiye’deki çoğu tatil lokasyonundan daha önde bir şehir. Tatil ve dinlenme için birçok kişinin gelmek istediği fakat 12 ay yaşam için tedirgin olduğu bir lokasyon. Gelirinizin olduğunu varsayarak , bir şirkette çalışmaka , emekli olmak , ticaretle uğraşmak veya gayrimenkulsel-mevduatsal bir getirinizin olduğunu düşünerek , Bodrum’da yaşama kararı almadan önce kendinize sormanız gereken soru şudur bence : Beni Büyükşehir’e bağlayan nedir ? Cevabınız eğer finansal yönde gelişen bir olgu ise , saygım sonsuz , hayat onurlu ve namuslu şekilde maddi kazanç olmadan devam edemez. Şayet bu konu aşıldıysa , geri kalan noktaları tamamen sizin beklentinizle alakalı olduğunu düşünüyorum , İstanbul’da uzun yıllar yaşamış ve çalışmış biri olarak ilk geldiğimde yaşadığım 6 ay , karışık duygular içinde geçti. İnsan öyle bir varlık ki , her şeye alışıyor , farkına varmadan kötüye de alışmışız dedim. 18 saat , uyku harici vaktimizin olduğunu düşünürsek , bunun 10 saatini bir iş yerinde veya bir iş ameli uğruna mücadele içinde geçirdiğimizi ele alalım , neden diğer insanlarla mücadele edeyim , 3 saat trafik çekmek kendime,aileme ve ülkeme ne katkı sağlıyor diye soruyor insan kendine. Aileme daha çok vakit ayırıyorum , kendi sağlığıma daha çok dikkat ediyorum , bundan başka da zenginlik olmadığını düşünüyorum. Varsayalım İstanbul’da daha büyük bir şirkette daha iyi kazanç ve kariyer imkanı uzun yıllar devam edecek bir oluşum içinde olsak , kendilerini tatmin ve mutlu hisseden kişilere diyecek bir lafım yok , ama değilseniz , insan kendini sorgulamalı ve ölüme yakın olduğu dakikada mutlu olarak ne kadar günü geçtiğini düşünecektir.

  Kalın sağlıcakla.

  • Okan Bey inanın oturup derli toplu bir yazı yazsaydık Bodrum’da yaşam ile ilgili ancak bu kadarını yazabilirdik. Bize söyleyecek söz bırakmadınız. Her değindiğiniz konuya ayrı ayrı katılıyoruz. Tüm takipçilerimize buradan sesleniyoruz Okan Bey’in yazdıkları Bodrum’da yaşamayı deneyimlemiş biri olarak çok isabetli yorumlar, lütfen dikkate alın.

 15. Merhaba,öncelikle bilgiler için teşekkürler. Ben ve eşim Bodrum’a yerleşmeyi düşünüyoruz. Ben mali müşavirim. Halen çalışıyorum. Eşim emekli. Acaba orada muhasebeci ve mali müşavir olarak iş bulma şansım var mıdır? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Sera Hanım Bodrum iş imkanları açısından büyük şehrin fırsatlarını vermiyor ne yazık ki. Ancak mali müşavirlik gibi uzmanlık gerektiren özel bir alanda iş bulabilirsiniz Bodrum’da eminim. Ancak burada da devreye kazancın düşmesi parametresi giriyor. Çünkü profesyoneller maalesef büyük şehirlerdeki beklentileri ile Bodrum’a geliyorlar. Beklentinizi %50 düşürürseniz bence aradığınız iş fırsatını da bulabilir, daha mutlu olabilirsiniz. Şunu unutmamak gerekir Bodrum’a çok para kazanmaya değil mutlu yaşamaya geliyor değil mi?

 16. Bodrum’da banyo için evlerde su nasıl ısıtılıyor?Doğalgaz yok diye biliyorum.Ayrıca yemek pişirmek için de ne kullanılıyor?

  Ayrıca çok sık söylenen bir dedikodu var,o da Bodrum’da lahmacunun 50 lira olduğu?Burası bu kadar pahalı bir yer mi gerçekten?Her şeyin fiyatının 10 katı kadar yüksek satıldığı söyleniyor.

  Mesela orta halli biri gelip 1 hafta tatil yapamaz mı burada?

  • Bodrum, büyükşehirlerin bir çok imkanını sunmuyor tabiki. Ancak biz bundan memnunuz hatta Bodrum’un şehirleşmesine karşıyız. Bunun dışında lahmacun ortalama 10 TL. 1 Hafta tatil için tek kişi minumum 2 bin TL ayırmanız yeterli olacaktır.

 17. Merhaba Eşim ben ve 2 yaşında kızımla bodrum golkoye taşınmak istiyoruz önümüzde ki ay 1 yıllık eşyalı ev bulduk fakat eşim bodrum merkezde çalışacak ve ben kızımla yalnız kalicam acaba gumbette yaşamak mı yoksa Gölköy mu ikisinide bilmiyorum. Gumbette de yıllık ev bulduk ama arada 10 bin TL fark var verilir mi.bilgi verirseniz sevinirim

 18. 32 yasinda erkek kuaforuyum fakat 3 yildir uluslararasi bir sirkette farkli ve bino kadar sıkıcı bir is yapmaktayim bodrumda erkek kuaforlugu yapmayi yillardir dusunuyorum bu arada meslegimde cok iyiyim onerileriniz ne olur ve bolge olarak sirkulasyon olarak en iyi bolge neresi size gore paylasirsaniz sevinirim

 19. Selamlar, yazınızı ve yorumları okudum , çok güzel yazılar hazırlamışsınız çok güzel konulara değinmişsiniz, teşekkürler. 2-3 yıldan beri Bodrum a taşınmayı düşünüyordum ama gerçek bir cesaretsizlik örneği gösterdim kendime. Hazırda bulunan işimi bırakmak istemedim, İstanbul da klas bir firmada yurt dışı ve yurt içi işlerini yapıyorum , işimde 25 yıllık bir tecrübem var , perde montaj ustasıyım , Bodrum da yaşayanlardan genelde duyduğum şey, işini yapan ve takip eden ustanın olmayışıydı , yazınızın bir kösesinde de değinmişsiniz buna , aynı zamanda İstanbul un çilesinden bahsetmeme ve insanların egosundan bıktığımı söylememe gerek yok sanırım ve aldım gazı geliyorum , İstanbul alışkanlıklarını bırakarak , bakalım hayat ve Bodrum bana ve aileme ne getirecek , kazanç istemiyorum , sağlıklı ve huzurlu yaşam olsun bize yeter… sağlıcakla kalın…

 20. Merhaba,öncelikle bilgiler için teşekkür ediyoruz. Ve öğrenmek istediğimiz 2 sorunuz olacak Ben ve eşim Bodrum’a yerleşmeyi düşünüyoruz ama yaşımızın biraz genç (ben 29 eşim 25) sizce bir dezavantaj mı ikinci sorum ise iş imkanı olarak eşim okul öncesi öğretmeni iş bulabileceği düşünüyoruz ama ben tekstil mühendisiyim sizce iş imkanı açısından zorlanırmıyım? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 21. merhaba ben istanbulda öğretmenim ve gündoğana tayin istemeyi düşünüyorum fakat ev fiyatlarından korkuyorum açıkçası. bununla ilgili bilgi verebilirmsiniz?

 22. 30 yıldır her yaz gelen ve 4 yıldır burada yaşan biri olarak söylemek istediklerim var. Öncelikle kiralar gereğinden fazla pahalı. Özellikle taşınmayı yerleşmeyi, düşünenler ve asgari ücret kıvamında alanlar sakın gelmesin. Köpek bağlasan durmayacak evlere 1500 isteyenler var. He ben emekli oldum yok köylerde yaşarım diyorsanız siz bilirsiniz. Ben yeni evlenme planı olan biri olarak düğün salonları, kır düğünleri abartı değil. Basit sade bir düğün için uygun yerler var. Sağlık problemi sıkıntı olabiliyor fakat alanında çok iyi doktorlar var devlet hastanesinde. Bayramlarda çekilmez bir yer oluyor fakat kışları çok sakin. Yine de sanki yaz gibi fiyat istiyorlar. Yüzüne bakmayacağın ev fiyatları (büyükşehirden gelip düşünmeden satın alanlar ve imar sıkıntılarından dolayı) çok pahalı. Çok fazla insan kentsel dönüşüm nedeniyle Bodrumda ev tutup kiralar uygunmuş diyip sıkıntı yapmadıkları için kiralarda uçuyor yavaş yavaş. Kışın fırtına ve yağmur ile geçiyor. Yazın sahillerin çoğu ücretli şenzloglar ile kaynıyor. Bodrum Zenginler için cennet oldu gerçekten. Bodrum’u beton şehir hale getirmeye çalışanlar ve gelip burayı İstanbul gibi yapanlar utansın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here