Bodrum Belediyesi ve Bodrum’un Büyüyen Sorunlarını Yapay Zekaya Sorduk !

0
1031
bodrum sorunları gpt-4

Bodrum Belediyesi‘nin hizmetlerini on yıldır takip ediyorum. Mehmet Kocadon döneminde çok eleştirel yazı yazdım. Yeniden belediye başkan adayı olmasın diye açıkça uğraştım. Bodrum gibi dünya kentini Mehmet Kocodon gibi yerel bir siyasetçisnin yönetmediğini gözlemledim, söyledim ve Now Bodrum‘da yazdım. Bodrum Belediyesi aradan geçen on yılda Bodrum’un sorunlarına akılcı çözümler bulmayı başardı mı? Bu konuya Bodrum’da yaşayan biri olarak bakış atalım istiyorum. Bu yazının son bölümünde ise Open AI yapay zekasına Bodrum’un sorunlarını sorduk ve yapay zekanın bize verdiği yanıtı Ahmet Aras’ın dikkatine sunuyor ve yayınlıyoruz. Hazırsanız başlayalım.

Geçen seçimlerde Bodrum Belediye başkanı Ahmet Aras oldu. Ben de şahsi olarak kendisini çok destekledim aday adaylığı döneminde, gerçekten çok inanıyoruz kendisine. Hatta p dönem Kemal Kılıçdaroğlu‘nun özel kalemine kadar ulaştım ve fikirlerimi paylaştım.

Önce Mustafa Saruhan belediye başkan adayı oldu ancak hakkında devam eden yargı süreci sebebi ile adaylığı düşürüldü. Ardından Ahmet Aras belediye başkanı adayı oldu.

Ahmet Aras’ın Chp’nin belediye başkan adayı olduğunu atlatma haberle ilk yayınlayan Now Bodrum oldu. Hem de 24 saat önce. Kaynaklarımı tabi ki paylaşmam. Ancak Bodrum’da faaliyet gösteren bir çok siyasi yerel gazete benim bu haberi nasıl onlardan önce aldığıma şaşıp kaldılar. Onlar üstatlar ama biz de yeni nesiliz efendim. Boşuna Bodrum’da yeni nesil dijital reklam ajansıyız demiyoruz değil mi? Şaka bir tarafa devam edelim.

Neyse Ahmet Aras belediye başkan adayı oldu Mehmet Tosun ile kıyasıya yarıştılar ve Ahmer Aras tarihi bir fark attı ardından belediye başkanı oldu.

Ahmet Aras çok hızlı girdi icraatlara demek yanlış olmaz. İdealist ancak deneyimsiz bir belediye başkanı olarak başladı yıkımlara. Kimsenin dokunamaz dediği yerlere dokundu. O denli cesaretliydi ki benim aklıma babamın anlattığı 80’li yıllardaki Saadettin Tantan‘ı hatırlattı. Tabi benim de kulağıma gelen büyüklerin bu durumdan bi’ hayli rahatsız olduğuydu.

Bu büyükler kim derseniz işte Türkiye’de ki kimi yerel kimi ulusal oligarklar. Sonuçta burası bir Ortadoğu ülkesi. Demokrasinin, insan haklarının, hukuk devletinin ancak hayalini kurarız. Olsun bu da iyi. Arap ülkeleri hayalini dahi kuramıyor.

Başkan hız kesmeden devam etti yeri geldi ulusal basında köşe yazarlarının saldırısına uğradı Sevilay Yılman gibi kimi zaman Cüneyt Özdemir gibi post modern gazetecilerin hışmına uğradı. Sebebi belliydi tabiki abilerinin sözlerini dinlemiyordu. Ancak sorun değil abiler bu konuda çok deneyimlilerdi terbiye etmek için sabırları da vardı zamanları da. Ne de olsa gerektiğinde işlerini Ankara‘dan çözüyorlardı.

Zaman geçti, taşlar yerine oturdu, yangınlar geçti, pandemi bitti. Az gittik uz gittik bir de arkamıza baktık ki geçen zaman da anca bir arpa boyu yol almışız. Ahmet Aras siyaset yapmaya ısınmış ama icraatlar konusunda beklenenin çok gerisinde kalmış. Ankara‘dan alınan yapılaşma kararlarını mahkeme yolu ile durdurma konusunda ki mahirliğini Bodrumlulara hizmet noktasında tam gösterememiş gözüküyor.

Örnek vermemi isterseniz. Turgutreis‘ten Gümüşlük tarafına doğru gitmek istediğiniz de aracınızın ya arazi tipi olması gerekiyor yada altını vurmayı yada lastiği delmeyi göze almanız gerekiyor. Hayır hayır son bir kaç haftadır değil aylardır hatta bir kaç yıldır durum bu. Akyarlar tarafında da farklı değil. Bitmeyen yol yapımı. 90 lı yılların İstanbul‘u gibi bitmiyor. Bir tane iş makinesi ile 10 km yol on yıl sürer tabi.

Sadece yol çalışmaları mı tabi ki değil. Zabıta işini yapmıyor. Halka açık olması gereken plajlar işletmelerin işgali altında. Alın havlunuzu Avrupa‘nın istediğiniz plajına gidin. Yere serer oturursunuz. Bodrum’da bunu yapmayı denerseniz dayak yiyebilirsiniz. En iyi ihtimal ailenizin yanında tartaklanırsınız. Yol kenarında otoparkçılık yapan değnekçilerin türemesine de ramak var.

Ahmet Aras son aldığı önlem de yine çok tartışıldı. Bölgedeki beton firmalarına başkan Ahmet Aras bir çağırıda bulundu. İmar ile ilgili belgesi olmayana beton satışı yapmayın diye. Bodrum Beton ve Kent Beton gibi büyük firmalaraydı bu çağrı. Ahmet Aras’ın bu çağırısını dikkate aldı beton firmaları. Ve Ahmet Aras açıklama yaptı “kaçak yapıların %99’unu bu yolla engelliyoruz, teşekkürler.”

Mümkün değil, kaçak yapı yapmak isteyen kişiler  pekala beton getirebilir. Ayrıca bu şekilde bir yönelim olduğunda Kent Beton, Bodrum Beton gibi firmalar sizin çağrınıza kulak vermeyi kesecekler. Şuan anca köyünde evinin yanına ahır yapmaya çalışan köylüyü hadi bilemediniz evinin yanına otopark yapmaya çalışan tatilciyi engellersiniz.

Bodrum belediye hizmetleri konusunda maalesef önemli bir yol kat edemedi. Oysa belediyecilik demek hizmet demek, peyzaj demek, düzen demek. Böylesi bir dünya turizm kentinin acilen bu görünümünden uzaklaşması gerektiğini düşünüyor bunu gelecek nesillere bırakmadan hemen şimdi çözmemiz gereken önemli bir sorun olduğunu söylemek istiyorum. Kaçak yapılaşma kadar önemli bir çok konu daha var Bodrum belediyesinin gündeminde olması gereken ve hızla proaktif önelemlerin projelendirilmesi zorunlu olan.

Yapay Zeka GPT 4.0 ‘a Sorduk Bodrum’un Sorunları Nelerdir?

Aşağıdaki yazı tamamen yapay zeka tarafından yazılmıştır. Kesinlikle imla kuralı hatası dahi düzeltilmemiştir.

Bodrum’un sorunları nelerdir?

Bodrum, Türkiye’nin en popüler turizm merkezlerinden biri olmasına rağmen, birçok sorunla karşı karşıya. Bu sorunların başında çevre, trafik, imar, sağlık ve sahte marka satışı geliyor. Bodrum’un çöplüğü, yarımadanın dışına taşınmadığı için hem koku hem de yangın tehlikesi yaratıyor. Çöp yerine atık veya geri dönüşüm sistemlerinin kullanılması gerekiyor.

Bodrum’un yolları ise bakımsız ve çukurlu. Belediyeler arasında sorumluluk paylaşımı yapılması ve asfalt çalışmalarının hızlandırılması şart. Bodrum’da sağlık kuruluşları da yetersiz. Devlet hastanesi acil servisinde çoğu zaman tek bir hekim bulunuyor. Özel hastaneler ise pahalı ve uzak. Bodrum halkı ciddi sağlık sorunlarında Aydın’a gitmek zorunda kalıyor.

Bodrum’un imajını zedeleyen bir diğer sorun ise sahte marka satışı. Barlar sokağı boyunca dünyaca ünlü markaların taklit ürünleri ucuz fiyatlara satılıyor. Bu durum hem marka sahiplerini hem de turistleri rahatsız ediyor. Bodrum’un sorunlarının çözülmesi için siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, hükümet ve belediyeler arasında işbirliği yapılması ve ortak bir vizyon geliştirilmesi gerekiyor.

https://www.broajans.com/
https://www.broajans.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here