Nihayet Adam Akıllı Bodrum’u Keşfediyorum

0
4062
Bodrum Yarım Ada

Kardeşimin motoru olduğundan ve benim motor ehliyetim olmadığından hafta sonunu beklemek zorunda kaldım. Cuma akşamı planı yapmıştık. Bodrum sahilden başlayacak Bitez, Ortakent, Karaincir, Akyarlar, Turgut Reis, Gümüşlük, Yalıkavak’dan, Gündoğan, Türkbükü ve Torba‘ya kadar gideceğiz. Zaman yeterse bir de Güvercinlik, Güllük ve Mazı yapacağız. Anlayacağınız bu gün Bodrumu keşfediyorum, Bodrumda gezilecek noktalar haritada işaretleyeceğim.

İlk izlenimlerimi ve duygularımı olduğu gibi anlatacağım.

Bodrumu Keşfediyorum

Gümbet’den Bitez’e girince adeta vuruldum. Bence Bodrum’un yeşil kalmış doğru düzgün tek yaşam alanı. Sonradan buranın sit alanı olduğunu öğrendim. Hatta ev ararken Dereköy ile birlikte baktığım iki yerden biriydi. Bitez çevre yolundan denize kadar uzanan ve kış nüfusu az ve yapılaşmanın en az olduğu ancak Bodrum’a 5 dakika uzaklıkta bir bölge.

007 yarim-ada-bodrum

Sonra Ortakent‘e geçtik. AVM severler ve İstanbul’dan kaçanlar ama kopamayanlar buraya yerleşmiş. Çevre düzenlemesi adeta bir katilin duyarsızlığında. Acıbadem Hastanesi beyaz Bodrum evleri arasında adeta inek tezeği gibi kahverengi oturtulmuş. Bence hastaneyi değil buna izin veren resmi mercihlere kızmak lazım. Midtown diye başka bir ucube de yine aynı bölgede. Ortakent‘de oturmak için harika bir nedeni olanı bulamadım şuan 8 ay olmasına karşın.

007 yarim-ada-bodrum-karaincir

Ortakent Yahşi’den Karaincir ve Akyarlar‘a geçtikçe tekrar nefes almaya başlıyorsunuz. Harika koylar ve azametli tepeler sizi bekliyor. Ancak Temmuz Ağustos aylarında insanlar yüksek bir yerden baktığınız da karıncalar gibi istila etmiş gözüküyor. Kafa dinlemek imkansız. Yine de bence 3. tercih olarak Akyarlar’da yaşanabilir yada Bodrumda gezilecek noktalar olarak belirlenebilecek bir yer.

Turgutreis Bodrum Yarım Adası‘nın en dokusuz ve ruhsuz bölgesi. Bir kere balık yemek dışında gitmedim bir daha. Popülasyonun yapısından da hoşlanmadım. İsteyen ırkçılık yada züppelik diye anlayabilir ama kimse bana burada ki insanların neden kadınlara far görmüş geyik gibi baktığını açıklayamaz.

007 yarim-ada-bodrum-cennet-koyu

Hızla Gümüşlük‘e geçtik. Tam kavşağın orda kardeşim durdu ve bir Gümüşlük Teyzesine bir yer sordu. Gümüşlük Teyzesi diye bir kavram var. Bunlar 50 sini aşmış. Sanat ile ilgilenen, hayvan sever iyi yürekli insanlar. Ancak zaman zaman aksi ve huysuz olmaları ortak özellikleri. Gümüşlük aynı zamanda Nejat İşler‘den dolayı Bodrum‘da adı en çok duyulan spor kulübüne de sahip. Başkanı Nejat İşler olunca bu normal. Maçlar tıka basa dolu. En güzel tarafı da taraftarın erkekler kadar, kadın, çocuk ve köpeklerden oluşması.

007 yarim-ada-bodrum-gumusluk-mandalin

Gümüşlük‘ün en bilinen cafe’si Limon Gümüşlük. Gerçekten harika bir ambiyansı var. Bodrumda gezilecek noktalar listenize eklemelisiniz mutlaka. Yeme içme konusunda da iyiler ancak bu kadar pahalı olması için yeterli sebep bulamadım. Kalbur üstü abilerin mekanı olması desek eh evet İstanbul’un entel kalbur üstü abileri fularları ile boy gösteriyor. Ancak yazın ne yapıyorlar emin değilim.

Gümüşlüğün denizi, Akyarlar kadar iyi değil ancak yine de dalış yapmak için uygun yerler olduğunu söyleyebilirim.

007 yarim-ada-bodrum-akyarlar-cennet
Cennet Koyu

Gümüşlükten Yalıkavak’a geçiyoruz. Yalıkavak maceramdan sonra buralara motorla gelmek ilginç bir deneyim. Erenle Yalıkavak’ın diğer tarafını geziyoruz sonra harika manzaraya sahip Cennet koyuna gidiyoruz. Gerçekten muhteşem doğa harikası bir yer. Ancak aynı şeyi deniz için söyleyemem. Çünkü dalga yok, dip akıntısı da olmayınca kolayca kirlenebilen bir koy oluyor. Yine de görmek isteyenlere tavsiye ederim en azından ağaçların altında bira içmek keyifli.

Torba’ya geldiğimiz de artık günü batırmak üzereyiz. Torba bence Bodrum‘a yakın sakin bir kasaba. Çok güzel trekking alanları ve denizi var. Torba için ayrı bir yazı yazacağım. Gerçekten muhteşem koyları yeşille iç içe.

007 yarim-ada-bodrum

Mazı, Güllük ve Boğaziçi Köyü’ne zaman yetmediği için bir sonra ki haftaya erteliyoruz. Ancak ikinci tur iki hafta sonra olabiliyor. Mazı‘da, bir liste çıkarsam hayatımın en önemli 5 olayı listesine girebilecek, hatta üstler de yer alabilecek fenomen yaşıyorum. Hayat, karma, tanrı ne derseniz deyin beni sanırım o güne hazırlıyor. Bodrumda gezilecek noktalar bitmedi tabi ki ben keşfettikçe sizinle paylaşmaya devam edeceğim takipte kalın. 🙂

https://www.broajans.com/
https://www.broajans.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here