Bodrumda Özel Okullar Detaylı İncelemesi

5
2633
bodrum-ozel-okullar

Önemli Bilgi: Bu inceleme yazısının tek odak noktası öğrencidir, dolayısı ile anne babaların doğru bilgilendirilmesi amaçlanmıştır. Hiçbir kurumun tanıtımı amaçlanmamıştır. Verdiğim bilgiler uzun yıllardır eğitimci olduğum için kendi bakış açımdan gördüklerimdir. Ayrıca ben de bir özel okul velisiyim İstanbul’da ve sizlerin hangi bilgileri, nasıl reklamdan ayrılmış şekil de edinmek istediğinizi farkındayım.

Bodrum’daki özel okulların ortak özelliklerinden çok birbirlerinden farkları ve üstün olduğu alanları vurgulamaya çalıştım.

Bodrum’daki Kolejler

Bodrum’a yerleşmeyi düşünen ailelerin en önemli sorunlarından biri de çocukları için iyi bir okul bulabilmek bunu çok iyi biliyorum. O yüzden çok detaylı bir Bodrumda özel okullar incelemesi hazırladım. Ben de bir eğitimci olduğum için arkadaşlarımın büyük kısmı bu özel okullarda öğretmen yada idareci. Marmara Eğitim Kurumları, Ted Bodrum Koleji, resmi bağımın olduğu Bodrum Bahçeşehir Koleji, Fen Bilimleri Eğitim Kurumları, Takev, Amerikan Kültür Koleji ve son olarak Bodrum Özel Uğur Anadolu Lisesi Bodrum’da faaliyet gösteren özel okullardır.

Bodrum’daki tüm özel okullarda öğretmen ve idareci arkadaşlarım var. İşleyişleri, artıları, eksileri süzgeçten geçmiş, objektif ve detaylı bilgi alabileceğiniz bir yerdesiniz diyebilirim o anlamda.

Akademik başarısı, etkinlikleri, eğitim kalitesi, fiziki şartları ve sunduğu imkanlarla Bodrumda özel okullar dosyasını detaylı biçimde incelemeye başlayalım öyleyse.

Bodrum’da Kolejler ve Devlet Okulları

bodrumda-ozel-okullar
Bodrumda özel okullar

Bodrum’un yerleşik kış nüfusuna göre aslında özel okul sayısı yeterli. Ancak aldığı göç oranı bakımından bakıldığında önümüzde ki 5 yıl da en az 3 kolej daha açılacak. Bu kolejlerden en kurumsal olanı Doğa Koleji ve 2018-2019 eğitim öğretim yılında hizmet vermeye başlayacağını duyurdular. İnşaatı şuan halen devam ediyor.

Devlet okulları ile kolejler kıyaslandığında Türkiye’nin genel tablosundan daha iyi bir manzara karşımıza çıkıyor. Evet Teog başarısı olarak ilk üç hatta dört sıra özel okulların ancak hemen arkasından gelen devlet okullarının ortalama Teog puanları gayet yüksek.

Ancak yine de açık söylemek gerekir ise Bodrum‘a yerleşen aileler özellikle büyük şehirden gelenler çocuklarını Bodrum’da kolejler kayıt ettiriyor.

Bodrumda Özel Okullar ve Fiyatları

Bodrum’da özel okullar İstanbul’da ki benzerlerinin baya altında. 12 bin seviyesinden başlıyor 30 bin seviyesine kadar yükseliyor. Bahçeşehir Koleji, Marmara Koleji ve Ted bu konuda 20 bin üzeri okullar sınıfında yer alıyor. En pahalısı Marmara Koleji. Birazdan her bir okulu tek tek ele aldığım bölümde nedenini daha iyi anlayacaksınız.

Özel Okul Şart mı?

Bu sorunun cevabı sizin ne istediğinize bağlı. Ben hem eğitimci olarak hem özel okul velisi olarak bu soruya maalesef evet yanıtını vermek zorunda kalacağım. Çünkü Bodrum özelinde durum biraz farklı da olsa Türkiye genelinde devlet okullarının durumu maalesef ortada.

Şimdi fiyat skalasına göre sıraladığım okulların öne çıkan özellikleri sizinle paylaşmaya çalışacağım. Yazacaklarım resmi bilgiler değildir, eğer majör bir hata olursa okul yöneticileri benim ile iletişime geçip konunun aslını paylaşabilirler ben de gerekli değişikliği seve seve yaparım.

Marmara Eğitim Kurumları Bodrum Kampüsü

bodrum-marmara-egitim-kurumları
Marmara Eğitim Kurumları Bodrum Kampüsü

+ IB (Uluslararası Diploma Programı) uygulanıyor. IB sınıflarında tüm dersler İngilizce işlenmektedir. Bu öğrencilerin akademik yaşamı destekleyen sosyal aktiviteler program içerisinde yer alır.
+ Üniversite başarısını %100 (kendi verileri), Teog başarısını ise “öğrencilerini hedeflerine ulaştıracak seviyede” şeklinde açıklıyor.
+ Anaokulu ve ilkokul 1,2 ve 3. sınıf ve branş öğretmenine destek olarak native (anadili ingilizce) öğretmenleri var.
+ Hizmet içi eğitimlere önem veren bir okuldur.
+ Satranç, seramik, dans ve gastronomi etkinlikleri ders olarak yapılır.
+ Geçmiş yıllarda öğretmen kadrosu sık sık değişirken son yıllarda profesyonel gelişime ağırlık verilerek kalıcılık politikası sürdürülmektedir.
+ Maker Space, 1. sınıflarda ders olarak, diğer sınıflarda kulüp çalışması olarak sürdürülüyor. Robotik sınıfı, kulüp dersleri için kullanılıyor. Dersler, eğitim teknolojileri ile desteklenmektedir. (Akıllı tahta vs.)
+ Basketbol, Voleybol, Yüzme Tenis ve Badminton Okul takımları vardır.
+ İkinci yabancı dil olarak diğer Almanca, Fransızca ve İspanyolca vardır
+ Güneş enerjisi sistemi ile kendi enerjisini üreten Eco okul olduğunu tanıtımlarında vurgular. “Engelsiz okul” sloganları var, okul içinde kurulan dijital bir sistem ile engelli ziyaretçilere yardımcı olduğunu söylüyorlar. (Bunu gidip test edeceğim gerçekten beni duygulandıran bir özellik)

TED Bodrum Koleji

bodrum-ted-koleji
Ted Bodrum Koleji

+ Eğitimci kadrosu güçlü ve dinamiktir Ankara merkezde mülakata girer öğretmenleri. (Öğretmenlerin belli bir standartta olması açısından önemli bir kriter bence.)
+ Okul mimarisi Bodrum’un minimalist doğa ile iç içe mimarisine uygundur. Kampüsü trafikten uzak, sakin ve yeşillik içindedir
+ 2. yabancı dil olarak İspanyolca ve Fransızca eğitim verilmektedir
+ Multimedya sınıfı mevcut. 3D projeksiyon ile öğrenci eğitimleri ve 3D printer ile maker dersi yapılıyor bu sınıflarda. Belli derslerde Ipad ile uygulamalı eğitim şansı veriyor öğrencilere.
+ Okulda ünlü yazarlar ve entelektüeller sık sık çocuklar ile bir araya gelir.
+ Lise düzeyinde Kanada ile öğrenci değişim programı uygulanıyor.
+ Kampüslerinde Bodrum halkının katılabileceği konser ve etkinlikler düzenlerler. (Ben de çok sevdiğim şair Ataol Behramoglu ile tanışma ve şiirlerini kendi sesinden dinleme şansı elde etmiştim.)
+ Öğrencilerine mezun olmadan önce dil yeterliliğini ölçen sınavlar ile akredite sertifika edinme şansı veriyor.
+ Sınav başarısı yüksek bir okuldur. Ayrıca kariyer planlaması oluşturma yönünde program uyguluyorlar.
+ Kampüsünde yarı olimpik yüzme havuza sahip. Ulusal başarılar elde eden sporcular yetiştiriyor.

Bodrum Bahçeşehir Koleji

bodrum-bahcesehir-koleji
Bodrum Bahçeşehir Koleji

+ Doğru analizler ile Bodrum’da eğitim sektörünün ihtiyaçlarını belirlemiş ve karşılamıştır.
+ Dershane geçmişinden dolayı Teog başarısında kurulduğundan beri liderdir (son 3 yıl)
+ Üniversite desteği vardır merkezi müfredat kullanır.
+ Sınıflarında 3D projeksiyon ve akıllı tahta sistemleri yer alır. Ipad’li eğitim vermektedir.
+ Etkinlik yelpazesi geniştir, sosyal sorumluluk projeleri üreterek halk ile iletişim kurmayı sever.
+ Yabancı dil ders sayısı en yüksek özel okullardandır. İkinci yabancı dil İspanyolcadır.
+ Öğrenci takibi ve geri bildirim konusunda raporlamayı iyi yapan okuldur.
+ STEM+A Konseptini eğitim öğretim anlayışının temelini oluşturduğunu ve 21. yüzyıl becerileri kazandırdığını sık sık dile getirir bilboard’larda. (STEM+A bence önemli bir sistem)
+ Kodlama ve Robotik zorunlu ders olarak verilir öğrencilere
+ Basketbol, voleybol ve futbol alanlarında okul takımları ile turnuvalarda başarı hedeflemektedir.

Fen Bilimleri Eğitim Kurumları Bodrum

Fen Bilimleri Ortaokulu bursluluk sınavı.

+ 2007 yılından beri Bodrum’da faaliyet gösteren eski ve köklü bir okul.
+ Ortaokul da İngilizce hazırlık programı uyguluyor.
+ Cambridge sınavı uyguluyor öğrencilerine.
+Eğitim programlarında Fen Bilimleri’nin merkezi müfredatı kullanıyor.
+Dershanecilik geçmişinden dolayı TEOG ve Üniversite başarıları yüksek.
+Kaliteli ve deneyimli eğitimci kadrosuna sahip butik bir okul
+İkinci yabancı dili Almanca, Okul ile görüşmem de ikinci yabancı dil olarak isteyen öğrencilere İspanyolca dersi verdiklerini söylediler. (Ben Almanca eğitimini önemsiyorum)
+ ATP (Akademik Takip Programı) ismini verdikleri bir dijital yapı kullanıyorlar anladığım kadarı ile bu öğrenci eksiklerini, başarılarını takip eden bir alt yapıya sahip uygulama.
+ Geçen sene kurulan basket takımı ilçe ve il bazında turnuvalara katılmaya başladı.
+ Önümüzdeki dönemlerde yeni kampüsüyle eğitim öğretim faaliyetlerine devam edeceğini velilerine bilgi olarak vermektedir. (Somut bir gelişme olursa size bu sayfadan yer ve zaman bilgisi paylaşacağım)

takev-bodrum-ozel-anadolu-lisesi
Bodrum Takev

Bodrum Takev

Bu yıl açılmış bir okuldur. Lise hazırlık sınıflarına öğrenci almış toplam 30 öğrencisi vardır. Almanca ağırlıklı bir okuldur. Şuan Yokuşbaşı mahallesinde küçük bir kampüste hizmet vermektedir. Önümüzde ki yıl Bitez Camii karşısında büyük kampüse geçeceği bilgisi veliler ile paylaşılmıştır. İzmir merkezli bir okulun Bodrum şubesidir. Sistemli bir okul olduğunu düşünüyorum. Çünkü ara sınıflara öğrenci almamakta, hazırlık sınıfından itibaren kendi öğrencisini kendi yetiştirme disiplinini rekabet şartlarında sağlamaktadır.  Bodrumda özel okullar kervanına bu yıl katıldığı için zaman vermek gerekiyor bence performansını değerlendirmek için.

Bodrum Amerikan Kültür Koleji

Yine bu yıl açılmış bir okuldur. Haftanın 6 günü okul devam etmektedir. Cumartesi günleri etüt adı ile öğrenci destek programları yürütmektedir. Kampüsü Bodrum girişinde ki Opet benzinliğinin hemen arkasındadır. Büyük şehirlerde bulunan Amerikan Kültür Koleji ve dershanelerinin Bodrum‘da ki şubesidir. Bodrumda özel okullar arasına yeni katılan bir okul olduğu için biraz daha gözlemledikten sonra daha detaylı bilgi vermenin doğru olacağını düşünüyorum. (Yazının başında da dile getirdiğim gibi yazı yayına çıktıktan sonra beni aramayan tek okul Amerikan Kültür Koleji’dir. Eşitlik ilkesi gereği ben kendilerine mail attım ancak geri dönüş sağlamadılar.)

Bodrum Uğur Anadolu Lisesi

Bodrum Bahçeşehir Koleji ile kurucuları aynıdır. Bodrum merkez de faaliyet göstermektedir. Okul ile ilgili bildiğim çok bilgi yok açıkçası. Bir arkadaşımın oğlu öğrenim gördü ardından Amerika Birleşik Devletleri’nde bir Üniversite de akademik yaşamına devam ediyor. Bildiğim tek olumlu yada olumsuz bilgi okulda boş kontenjan olmadığıdır.

Turgutreis Uğur Anadolu Lisesi

Turgutreis’de marinanın bir arka sokağında yer alıyor. Kurucularını tanımama karşın Lise öğretmeni olmadığım için eğitim sistemlerini ve başarılarını çok iyi bilmiyorum. Son iki yıldır ilginç etkinlikler yapıyorlar. Proje grupları standart dışı işler ortaya koyduklarını gözlemliyorlar bunu yine ilginç metotlar kullanarak sağlıyorlar. Öğrenciler aynı zaman da birer eğitimci gibi sorumluluk alıyorlar bu konuda. Üniversite başarılarını resmi ve oransal olarak bilmiyorum.

Bodrum Doğa Koleji Açılıyor

Yazının başında da belirttiğim gibi Doğa Koleji Bodrum‘da önümüzde ki yıl eğitim faaliyetlerine başlayacak. Bu şu anlama geliyor. Rekabet artacak bu kaliteyi ve fiyatları etkileyecek. Çünkü Bodrum Doğa Koleji zincir okul olma tecrübesinin deneyimini kullanarak sistemini ve belki de kadrosunun önemli isimlerini Bodrum’a getirecek. Bodrum Doğa Koleji’nin performansını bakıp göreceğiz ancak özel okul piyasasına hızlı bir giriş yapacağı bekleniyor.

Bu sayfayı takipte kalırsanız Bodrumda özel okullar konusunda gelişen yeni durumlardan haberdar olursunuz. Bu sayfayı gerektikçe sık sık güncelleyeceğim ve özel okul arayışında olan veliler için tam bir özel okullar rehberi konumuna getirmeye çalışacağım.

Bodrum’da Anaokulları, Kreşler

Bodrum’da anaokulları ile ilgili bir detaylı inceleme yazısı yazmak istiyorum ancak bu konuda yeterli bilgiye sahip değilim. Doğru, eksiksiz ve adaletli bir yazı için ciddi şekilde araştırma yapmam gerekiyor ancak buna zamanım da yok. Ancak bu konmuda faydalı olmak için bir şeyler yapmaya çalışacağım.

Öğrendiğim kadarı ile Bodrum’da anaokulu velilerinin oluşturduğu bir platform var. O platformdan gerekli bilgileri yeterli seviyede alabilirsem ve bu bilgilerin objektif olduğu kanısına varırsam bununla ilgili bir inceleme yazısı yazacağım. Dediğim gibi söz vermiyorum ancak kayıt dönemi başlayıncaya kadar üzerinde duracağım ve yetiştirmeye çalışacağım. Aksi takdirde “Atakan’ın annesi” (bilen bilir, bilmeyen youtube’dan arayabilir) gibi bir veliden okul referansı almak çok doğru olmayacaktır.

Önemli Not

Bu bilgiler resmi değildir, benim kişisel izlenimimi yansıtmaktadır. Yine de yazı içinde kurumların açıklamaya muhtaç gördükleri yada doğru olmadığını düşündüğü konular varsa benim ile iletişime geçebilir, facebook veya blog üzerinden mesaj atabilirler. Bu bilgileri düzeltmek benim için çok önemlidir. Bu yazının tek amacı, asıl fayda görecek olan öğrencilerin ve onların anne babalarının doğru bilgiye ulaşmasıdır.

5 YORUMLAR

 1. Merhaba Aralık 29’da var olan işimden ayrılacağım. Bir süre ara vermek ile birlikte acaba ara vermesem neler yapabilirim derken sitenize rastladım. 🙂
  Bu tesadüf ile okuduğum bilgilendirmeleriniz oldukça başarılı. Keyifli bir site olmuş.
  Teşekkürler.

  • Ben teşekkür ederim beğeninizi dile getirdiğiniz için. Toplumumuz eleştirisini dile getirme konusunda olduğu kadar mahir değil beğenisi paylaşmakta. 🙂

 2. Detayli bilgilendirme icin cok tesekkurler. Her sey gorecelidir tabi ama Ted’in Istanbul kampusunden zayif oldugunu, Bodrum kampusunun sadece isminin oldugunu soyleyenler de var. Ne dusunuyorsunuz?
  Tesekkurler.
  Sevgiler

  • Ebru Hanım TED Bodrum için sadece ismi var demek bence yanlış olur, hem de küçük bir yanlış değil gayet büyük bir haksızlık olur. Bodrum’un neresinden bakarsanız bakın en iyi üç okulu arasındadır. İstanbul TED’i tanımadığım için kıyaslama yapamayacağım üzgünüm ancak büyükşehirlerde ki rekabet koşulları, insan kaynağı ve öğrenci seçiciliği gibi parametreleri göz önünde bulundurursak İstanbul ile Bodrum’daki okul bir kenara herhangi bir şeyi karşılaştırmak doğru olmayacaktır. Size yazımda da belirttiğim bir konuyu tekrar aktarabilirim rahatlıkla. Bodrumda özel okulların çocuğunuza Robert Kolej’i kazandırıp kazandıramayacağı ile ilgili garanti veremem ama okula bisiklet yada paten ile gelebileceğini ve mutlu bir çocuk olacağını söyleyebilirim. Saygılarımla.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here