“Mahmut Kaptan Düşmez Çaptan” Meyhaneye Gidiyoruz Bu Sefer

0
7297
Mahmut Kaptan Meyhanesi

Bodrum’u neden seviyorsun deseler. Sanırım ilk aklıma gelen kendine özgü ruhu ve bu ruhu yaşatan özel insanların olması derdim. Örnekler çok, daha önce yazdığım Sulhi Abi ve eşi bunlardan biriydi.

Şimdi de sizi Mahmut Kaptan ile tanıştırmak istiyorum. Eğer Bodrum’luysanız zaten biliyorsunuzdur. Bodrum’da meyhane dediğiniz de ilk akla gelen hattai tek akla gelen yerdir Mahmut Kaptan’ın Yeri. Kaymakamlığın oradan çarşıya girerken kime sorsanız gösterir.

mahmut-kaptan-meyhanesi-bodrum1

Peki burayı bu kadar özel yapan ne? Bi’ kere sadece kışın açık. Yazın Bodrum’un nüfusu iki milyona çıktığında kapatıyor. Aslında bu bile yeter onu özel yapmak için. Çok sıcak ve naif bir yer. Çok rahat iki kadın bu meyhaneye gidip demlenebilir. Mezeleri harika, deniz ürünleri harika. Ciğeri muhteşem. Ana yemek yoktur ve muhabbet öyle böyle değildir.

Kimileri buraya Bodrum’un en kutsal yeri der kimileri yiyeceğimize içeceğimize garsonların karar verdiği evimiz. Müdavimi vardır, gelip geçenle işi yoktur.

mahmut-kaptan-meyhanesi-bodrum2

Mahmut Kaptan Meyhanesi Müdavimleri

Bir çok ünlü ziyaret etmiş dünden bu güne. Bir çoğunun fotoğrafı asılı duvarlarda. Bazıları ünlü değil ama önemli adammış. Ben kendimi doğmadığım 1970’lerde hissettim bir ara.

Bulunduğunuz zamandan ve mekandan sizi koparıp uzaklara götürebilen her şey sanattır bana göre.

Bir ara Mahmut Kaptan’ın yanına gittim. Amacım elini sıkıp merhaba demekti sadece. Ayak üstü muhabbete başladık. İstanbul beyefendisi diyeceğim ama değil. Eski insanlardan diyeyim siz anlayın.

mahmut-kaptan-meyhanesi-bodrum3

Nezaketi, samimiyeti ve mesafeyi hiç elinden bırakmıyor. Bence Mahmut Kaptan’ın karizması da bundan geliyor. Ve bunu yaparken alabildiğine doğal.

mahmut-kaptan-meyhanesi-bodrum5

Bodrum Gece Hayatı ve Meyhaneleri

Rakı kadehleri havada birileri ile birbirine çarparken tamburi Alper abi izin isteyerek masamıza geldi. Bizim ekipte zaten dünden hazır. Başladık meşk etmeye. Oradan oraya savrulan nameler bizi rakıdan daha çok sarhoş etti.

Gece sona ererken her zaman olduğu gibi çorbacı aranıyordu. Çiçek Resturan imdadımıza yetişti. Mahmut Kaptan’dan çıkınca marina yönünde 200 metre sonra sağ tarafta. O saatte beş çeşit çorbanın olduğu bir yer olması harika oldu. Bir özel yazı da Bodrum Meyhaneleri olarak yazmak istiyorum ancak sponsor bulamazsam işim zor. 🙂

https://www.broajans.com/
https://www.broajans.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here