Gümüşlük Sana Bir Tepeden Baktım

1
5164
Bodrum Gümüşlük

Herodot üçüncü yaş akademisinin ikinci yaş üyeleri olarak yine bir Pazar sabahı trekking için buluştuk. Bu kez rotamız Gümüşlük olduğu için heyecanım akşamdan zirve yaptı. Gümüşlük’ten Bayrak Tepe‘sine gidecektik.

bodrum-gumusluk-01

Yarını düşleyerek uykuya dalmak için kendimi zorlarken Kötü Kedi Şero’ya neden hala gitmediğimi düşünürken buldum kendimi. En son ne olacak bu memleketin hali diyordum ki uyumuşum.

Sabah erkenden kalktım, nescafe içinceye kadar patlamayan afyonum bu kez yüzümü yıkarken çatırdamaya başladı. Kız arkadaşım her zaman ki gibi beni kapıda beklerken ben hala şarjım var mı, cüzdanı aldım mı, mont alsam mı diye tereddütler yaşıyordum.

bodrum-gumusluk-02

Yabancıların bir huyu var.

Neyse ki Gümüşlüğe zamanında vardık. Yabancıların çok güzel bir huyu var. Eğer geç kalırsanız sizi beklemiyorlar. İlk başlarda insafsızlık olarak nitelendirsem de şimdi biliyorum ki toplu halde hareket etmek için ilk kural zamana sadık olmak.

bodrum-gumusluk-panoroma-10

Biz Türk’ler bu konu da çok başarısız. Bizim için 5 dakika sonra geliyorum demek, sen beni bekle işim bitince geliyorum demek. Oysa 5 dakika dünyanın heryerinde 300 saniyedir. O yüzden kız arkadaşım telefon da “5 dk içinde geliyorum” dediğimde “Türk dakikası mı gerçek dakika mı” diye soruyor.

bodrum-gumusluk-03

Yürüyüşe Gümüşlük sahilinde belediyenin cafesinden batı yönüne doğru başlıyoruz. Bob’a rotamızın ayrıntılarını sorduğumda karşıda ki dağı parmakla gösteriyor. Bob bizi dağlara vurmaya bayılıyor. Bir Yalıkavak kalesine tırmanış hikayemiz var ki dillere destan. Sonra anlatacağım.

Bob'un gösterdiği tepe
Bob’un gösterdiği tepe

Ve Gümüşlük

Gümüşlük atmosferi itibari ile Türkiye’de ender rastlayabileceğiniz yerler arasında. Bir sanat kasabası. Her yerinde estetik kaygısı ile yapılmış ufak da olsa dokunuşlar görüyorsunuz.

Benim Gümüşlük Teyzeleri diye adlandırdığım bir grup var ki onlardan uzak durmakta fayda var.

Bunlar 60 yaşını aşmış, hayatı aslında sevmeyen, insanları da sevmeyen hatta kendilerinden başka kimseyi sevmeyen ama miş gibi yaşayan teyzeler. Sanata tutkun olduklarını iddia etseler de hiçbir enstrüman çalanına yada cin aliden öte resim yapabilenine rastlamadım. Ve fakat her şeyi onlar en iyi bilir.

bodrum-gumusluk-07

Bunun dışında Gümüşlük yaşamın derin enerjisini içinde barındırıyor. Varoluşsal sancılarınızı doyurabileceğiniz çokça insan bulabilirsiniz. Her anı ve noktası naiflik içeriyor.

bodrum-gumusluk-05

Bob’un peşinden Bayraklı Tepe olarak adlandırılan bölgeye doğru giriş yapıyoruz. Kelimelerin yetersiz kaldığı güzellikler ile karşılaşıyorsunuz. Otlayan büyükbaşlar, papatyalar, inanılmaz güzellikte ki koylar, biraz daha ilerlediğiniz de adaçayı ve kekik kokuları. Bir an yeryüzünde olduğunuzu unutuyorsunuz.

bodrum-gumusluk-06

Çok zor bir parkur değil yaklaşık 40 dakika sürüyor. Tepenin en üstünde ise fantastik bir panorama ile karşılaşıyorsunuz. Gümüşlük’den Turgutreis’e uzanan sahil şeridi arkada Dereköy. Diğer tarafta Kos Adası ve alabildiğine Ege Denizi.

Yalnız panoraması değil etkileyen bence dik bir yamaç olması ve uçurumun kenarında oturup ayaklarınızı aşağı sallandırmanın verdiği his normallik algınızı provoke ediyor.

bodrum-gumusluk-bayrak-tepe-11

Dönüşte evde kurutmak üzere Adaçayı toplayarak indim. Kekik toplamak çok zordu. Yanınızda bir çakı veya makas mutlaka olmalı.

Adaçayı kokusu sizi sarhoş ediyor.
Adaçayı kokusu sizi sarhoş ediyor.

Aslında düşünüyorum da bu hislerin temelinde varlığımızın temellerini oluşturan tabiat anaya geri dönmüş olmanın verdiği huzur ve heyecan var.

Sağım, solum, önüm, arkam deniz.
Sağım, solum, önüm, arkam deniz.

Huzur ve heyecanın birlikteliği eski bir dostunuza sarılmak gibi bir şey. Ölümden korkmamak ama ona meydan da okumamak. Tabiat seni var etti ve bir gün ona geri döneceksin. Belki de kabullenmenin huzuru vuslatın heyecanı bir aradadır. Siz gittiğiniz de neler hissedeceksiniz merak ediyorum.

https://www.broajans.com/
https://www.broajans.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here