Bodrum’a Yerleşmek İçin Rehber

4
5173
bodrum sokakları

Yaşamayı ve yaşlanmayı düşündüğüm yerdeyim. Garip duygular içinde olduğumu söylememe gerek yok. İnsan hesap kitap içinde hissediyor kendini. 35 yılı düşünüyorum gayet uzun bir zaman. Çocukluğum çok uzak bir geçmiş gibi geliyor. Muhtemelen bir 35 yılım daha var. Ve hayatımın geri kalanını geçireceğim yerdeyim. Bodruma yerleşmek fikri güzel de peki şimdi ne olacak. Bodrum’u gezmek için gelmedim bu kez buraya kök salacağım bakalım neler olacak.

Bodrum’a Yerleşmek

Bu yazıyı yazdığım günü hatırlıyorum. Bodrum’a yeni gelmiştim. Kardeşim iki yıl önce geldiği için Bodrum’a yerleşmek için arkadaşlarım ve kardeşim her zaman yanımdaydı. Bodrum’a taşınmak için rehber niteliğinde bir yazıyı ise tam iki yıl sonra ancak kaleme alabildim. Bunun için yaşamam gereken daha çok deneyim vardı. Benim hikayem için yazıya devam edebilirsiniz. Bodrum’a taşınmak için eksiksiz bir rehber arıyorsanız linki tıklayın ve oradan devam edin.

Kendimi Benjamin Button gibi hissediyorum. İlginçtir hayatınızda radikal bir değişiklik yaptığınız da üç beş yıllık hayaller kuruyorsunuz ama yarını planlayamıyorsunuz. Kendinizi rafting yapan biri gibi hissediyorsunuz. Daha çok kendinizi survive ettiğiniz bir süreç gibi.

bodrumda yasamak

Bodrum’a benim gibi İstanbul’dan geleceklere iyi bir haber vereyim. Bodrum‘da İstanbul’un kaotik dinamiklerinden kurtulacaksınız ama kozmpolit zenginliğini yaşamaya devam edebileceksiniz.

“Herkesin, gidebileceği bir yeri olmalı. çünkü öyle bir an olur ki, insanın mutlaka bir yere gitmesi gerekir.” der Dostoyevski, Suç ve Ceza kitabında. Bodrum’a yerleşmek bir suçun cezası mı yoksa hala dünyada var olan sığınılacak bir cennetin var olması mı göreceğiz.

İstanbul’dan Bodrum’a Yerleşmek

Biraz septik hissetmek normal sanırım. Ayakkabı boyacılarının bile çakal olduğu bir kentten görece insanların kendini rahat ve iyi hissettiği bir Ege kasabasına geldim.

Şuan işlerim çok yoğun olduğu için bir süre eve kapanıp, tasarımlarla başbaşa vakit geçirmek durumundayım. Bodrum’a yerleşmek sizi hemen Bodrumlu yapmıyor ne yazık ki. Sonrası için bazı planlarım var. Bu pespaye yaz ortamlarının Eylül ayı itibari ile bittiğini öğrenmem bünyemde aniden mutluluk hissetmeme neden oldu.

İlk günden müdavimi olunabilecek bir kaç yer keşfettim bile. Daha sonra ayrıntıları ile paylaşacağım. Kule‘de benim kafada insanlar var. Mandalin de Necati ve Saykoları izledim eğlenmek için hiç de kötü değil. Halikarnas‘da bulunan Mavi bunlardan biri. Zeki Müren müzesi için de ayrıca bir yazı düşünüyorum. Yaşamını Bodrum’da tamamlamış harika insanlar var hepimizin bildiği. Yaşamı anlamlandırmamızı sağlayan özel kişiler.

bodrum sokak

Bunların içinde şöhretleri parlamamış, gölge de kalanlarda az değil. Onların da öykülerinin peşine düşeceğim bir ara. Zaman çok, aceleye gerek yok 35 yılım var daha. Yarın ölürsem de en azından güzel hayaller kurmuş Bodrum’a yerleşmek fikrini denemiş biri olacağım en azından.

Bodrum’a gelen insanların hemen hepsinin bir nedeni vardır. Yazın üreme mevsiminde gelenler yada dönemlik iş bulmak için köyünü bırakanları bu kategorinin dışında tutuyorum.

Bodrum’a yerleşmek ve yaşlanmak için gelenler odaklandığım topluluk. Ya profesyonel yaşamdan bıkan, ya büyük şehrin insanı yaşarken ölüye çeviren kaosundan bunalan, ya işleri iyi gitmemiş batmış patronlar, ya eşinden ayrılmış kendine sığınacak bir liman arayanlar yada hayatın anlamını, varoluş problemini çözmeye gelmiş olanlar buraya gelenler.

Kendine Zaman Tanımak Gerek

Sanırım ben kendimi bu kategorilerin hepsinde az az buluyorum. Belki harekete geçmemi sağlayan kategori daha belirgin olsa da düşüncemin mayalanması ve olgunlaşması uzun zaman aldı. O sebeple tek bir neden ağır basmıyor.

bodruma-yerlesmek

Bence buraya geldikten sonra nedenler anlamını yitiriyor. Geçmişle yaşayamazsınız. Arkanıza bakarak öne yürüyemezsiniz. Gelecekte planlamak için fazla karmaşık. Bu farkındalık sizi anı yaşamaya itiyor. Andan keyif alma becerisi kazanmaya başlıyorsunuz. Broadway’in Harika Disney yapımı müzikalinde söylediği gibi “Hakuna Matata”. Güney Afrika dilinden çevrilince Tükçesi, bence tam karşılığı “kafana takma” şeklinde çevriliyor.

Her nerede yaşıyorsanız, neye karar verdiyseniz yada daha veremediyseniz, sizi hayatınız da mutsuz eden ne varsa, bu bazen kendiniz dahi olabilirsiniz. Sorun haline getirmeyin bu var olmanın nedenleri arasında.

Yaşamak biraz da böyle bir şey. Durmayın devam edin. Bisiklete binmek gibi, durursanız düşersiniz. Bodruma yerleşmek iyi bir fikir mi yakında göreceğim ve emin olun size anlatıyor olacağım. Bunu yapmak içinse mottomuz “Hakuna Matata” olsun.

https://www.broajans.com/
https://www.broajans.com/

4 YORUMLAR

 1. merhaba
  Yazınızı okudum iki yıl önce yazmışsınız
  Ben kısa bir süre önce boşandım,yaklaşık 25 yıldır Bodruma yazın annemin evine gelir giderim
  Bodrumu cok seviyorum ama yaz kış orada yaşama fikri için artık ciddi ciddi düşünüyorum
  Siz ne tavsiye edersiniz oraya gelince hiç tanıdığım çevrem yok nereden başlamalıyım bilmiyotum
  teşekkuler.

  • Seçil Hanım, Bodrum’da yaşama fikri ilk bakışta çok cazip geliyor. Bunu ciddi şekilde düşünmeye başlayınca kafada soru işaretleri artıyor haklı olarak. Aslında tam da bu yüzden blogta bu ve benzeri yazıları yazdık. Sizin bahsettiğiniz sosyal çevre konusuna da değinmiştik. Kısaca özetleyeyim müsade ederseniz.

   Bodrum gerçekten huzur ve sakinlikten hoşlananlar için kışın bir cennet ancak bazen bu sessizlik o denli artıyor ki sosyal insanlar için zor olabiliyor. Ancak Bodrum’da çevre edinmek, sosyal ilişkiler kurmak çok kolay. Genellikle burada yaşayanlar buna çok açık. Ancak herkesin 2-3 kişilik çekirdek bir grubu var. Zaten sağlıklı olan da bu. Bodrum’da bir çok sivil toplum kuruluşu ve sosyal yardımlaşma kuruluşları var, yine bu alanlarda da çevre edinmek mümkün.

   Bodrum’un insanı iyileştiren bir tarafı var. Enerjisi çok farklı bir coğrafya. Buraya gelip mutsuz olan birine rastlamadım. Bodrum herkese alacağını veriyor. Sevgiyle kalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here