2051 Yılında Bir Okul Gazetesi

0
1568
gelecek

Bodrum fikir atölyesi bu hafta felsefenin dehlizlerinden fütüristlik bir hikayeye yol alıyor. “Sınırların zorlandığı teknoloji çağında artık, her bireyin üst düzey teknik bilgiye sahip olması gerekmiyor. Kullanıcı dostu arayüzler sayesinde tüm teknolojik aletler kolayca kontrol edilebiliyor. Sanatın, felsefenin ve eğitimin dahi yazılımsal yapay zekalar ile yapılabildiği günümüzde (2051 yılında) teknoloji üreten firmalardan beklentilerimiz hem çok yüksek hem de hayatımızı bu denli kontrol etmelerine izin vermek istemiyoruz. Örneğin evimizde kullandığımız basit mutfak robotu. Biz evde yokken yemek yapan, mutfağı toplayan, çöpleri döken yardımcımız. Bir anlamda sağ kolumuz.

Dünya da kullanılan mutfak robotlarının sadece % 7 sinin bakımlarının zamanında yapıldığını ve yalnız % 12 sinin günlük çalışma saatine uygun kullanıldığını biliyor musunuz? Daha yüz yıl öncesine kadar ancak meyve sıkacağı yada blender  olarak manüel kullandığımız bu harika cihazlar bu gün biz tatile çıktığımız bir ay içinde dahi evinizin ihtiyaçlarını sağlayabiliyor. Buna rağmen onlara güvenmiyor ve gördüklerini, duyduklarını kısacası hafızasını silinmesi için ayda bir format atıyorsunuz.

Gelişmiş Ülkeler ve Geri Kalmış Ülkeler

Yada  oto-kopterinizin yazılımsal olarak trafik kurallarını çiğnemenize müsaade etmemesi sizi oldukça  sinirlendiriyor. Geri kalmış AB ve ABG ülkelerinden yazılımınızı crack’leyen ve trafik kurallarını hiçe saydırtan compenent’ler yüklettiriyorsunuz. Dünyanın en gelişmiş ve uzun yıllar tecrübe ile sabit hale gelmiş algoritmalar biliyorsunuz ki STM’nin (Somali Teknoloji Merkezinin) ürettiği en güvenilir yazılımlardır.

avrupa

Biz okulumuz da öğrencilerimize öncelikle sosyal yaşam ile teknoloji arasında iç içe geçmiş bu yeni yaşam ile nasıl uyumlu olacaklarını öğretiyoruz. Bakıcı robotlarına karşı nazik ve kibar davranmaları konusunda özel pedagojik çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca bileklerine taktıkları yeni versiyon ID cihazları ile günlük yaşamda nasıl aktif kullanacaklarını öğretiyoruz. Okulumuzun Kamboçya Yüksek Teknoloji Entütüsü ile yaptığı işbirliği ile Mars’ta kurulan ilk Türk okulu olan Cumhuriyet İlköğretim Okulu ile ortak dersler gerçekleştirmektedir.

Öğrencilerimiz için bu yıl devreye soktuğumuz okul servisi ışınlama merkezi son model ekipmanlara sahiptir. Gayger sayacı ile yapılan bağımsız ölçümlerde radyasyon tespit edilememiştir. Çocuklarınızı bu sebeple zamandan tasarruf etmeleri amacı ile ışınlama yöntemi ile okula gönderebilirsiniz. Yine de klasik mini-kopter ile çocuklarını okula göndermek isteyen velilerimiz için gereken yardım sağlanacaktır.

Tam öğrenme metodu ile eğitim veren okulumuz, öğrencilerimizin geri kaldığı konularda evde özel hologram hoca tutarak destek sağlamaktadır. Hologram Hocaların öğrenciler ile verimsiz zaman geçirme ve günlük yaşam hakkında sohbet etmesi ile ilgili birimi tamamen kapatılmıştır. Böylece öğrenciye efektif bir ders çalışma zamanı sağlamaktadır. Ayrıca tüm hologram hocalarımız Çin malıdır.

Son olarak okulumuzun yıl sonu düzenlediği müzikal gösterisi bu yıl Andoromeda galaksisinde gerçekleşecektir. Gerekli tertibin ve düzenin aksamadan sağlanması için katılımcı velilerimizin önceden rezervasyon yaptırmalarını rica ediyoruz. Müzikal sonrasında isteyen velilerimize Reticulum Takım Yıldızı gezisi yapılacaktır.

Bir gün dünya bu denli yüksek teknolojiye erişebilecek mi yoksa ileri teknoloji çok sevdiğimiz dünyamızı yok edecek mi bilinmez ama teknolojinin bu gün için yaptığımız tüm kısa ve orta vadeli gelecek tahminlerinin ötesine geçeceğinden kimsenin şüphesi yok.

Geleceği yaratacak ve değiştirecek yepyeni hayalleri olan Steve Jobs’lar, Beethoven’ler, Newton’lar var etme çabamız aslında, yaptığımız her şey. Beatles’ın “Imagine” da söylediği gibi “bu o kadar zor olmamalı”

https://www.broajans.com/
https://www.broajans.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here