Bodrum Vosvos Camping – Türkiye’nin İlk Sanat Köyü

3
6301
Bodrum Vosvos Köyü
Vos Vos Köyü

Gümüşlük’ten dönüyoruz nasıl yorgunuz, harika tırmanışın ardından duş alıp uyumak istiyorum. Ancak kader ağlarını örmüş bi’ kere. Vosvos Camping & Sanat Köyü tabelası ile kendimize geldik.

Olaylar hiçte öyle gelişmedi.

Gümüşlük’den Bitez’e doğru gelirken bir süredir gördüğüm platform üzerinde duran kaplumbağa vosvosa gözüm ilişti. Ve tabi altında yazan “Sanat Köyü” tabelasına.

bodrum-vosvos-camping-sanat-koyu1

Arabayı kenara çektim, ilk hedefim sadece fotoğrafını çekmekti. Sonra her zaman olduğu gibi aşağı doğru inen toprak yolu görünce kanımız kaynadı hadi inelim dedik.

bodrum-vosvos-camping-sanat-koyu2

Aslında benzer bir motivasyonla sadece 1 hafta önce Konacık’da arabayı dağ yoluna vurunca altını taşa çarpmış karteli delmiş ve 1000 tl’cik gitmişti cebimden ama huylu huyundan vazgeçmez.

Biz daldık stabilize yola. 100 metre inince vosvoslar sıra sıra duruyor. Hemen arabayı kenara çektim yürüyerek devam etmeye karar verdim.

Köy ama Sanat Köyü

Bir futbol sahasından biraz küçük bir alan. İçi masal diyarı gibi. Her yerde her adımda sanat var. Sanki orman cinleri yapmış gibi her şeyi. Sulhi Abi bizi görüyor uzaktan yanımıza geliyor. Sizi temin ederim 5 dakika sonra 5 yıllık arkadaş olduk.

vos-vos1

Hani vardır ya, yetenekli, vizyoner, kabiliyetlerini farkında ve bunu paraya dönüştürmekte ustalaşmış neo liberaller. He işte Sulhi Abi bunlardan biri değil. Kendisine de söylediğim gibi aslında harika bir belgesel objesi olabilir.

Yarattığı harika köy için söylemiyorum bunu yada Vosvos Camping içinde söylemiyorum. O anlatıyor ve siz dinlerken bu dünyadan, zamanın hızından, tükenmişliğimizden uzaklaşıyor yepyeni bir evrende tekrar vücut buluyorsunuz.

bodrum-vosvos-camping-sanat-koyu4

Hayallerini tutkuyla anlatıyor Sulhi Abi. Hayatın bize dayattığı hedefler yerine kendi özgün amaçlarını belirlemiş ve hayal kurup peşinden koşuyor. Başarılı da oluyor.

O istemese de olacak olan şu; 1-2 yıl içinde Sanat Köyü Bodrum’un en gözde mekanlarından biri haline gelecek. Cafe, restoran, bar açık alan bahçesi ve doğal ürünleri ile Türkiye’nin dört bir yanından hatta dünyadan ziyaretçileri ağırlayacak.

bodrum-vosvos-camping-sanat-koyu11

Aslında Sulhi Abi’de bunu farkında, belki de her şeyi ağırdan alması bundan. İstemiyor çok insan. Belli ki kalabalık da sevmiyor. Para ile arası da hiç iyi değil. O bir hayal kurmuş ve o sahne de yer almak isteyen herkese kucak açıyor. Modern çağ dervişi.

Mutlaka uğrayın, kimse size neden geldiniz demeyecek. Daha yapım aşamasında bir yer. İki yıl önce bir dağ yamacıymış. Sulhi Abi ve eşi burayı gerçekten sanat köyü yapmayı başarmışlar.

vos-vos2

Bu sırada eşinden bahsetmek istiyorum. Çok özel bir kadın o da. Harika bir mizah anlayışı var. Yaptığı şakalara ağız dolusu kahkaha atıyor. Alabildiğine doğal ve hesapsız bir kişiliği var. Bunu anlamak için bir dakikadan daha az bir süreye ihtiyacınız var.

bodrum-vosvos-camping-sanat-koyu8Tekrar ve tekrar söylüyorum. Gidin ve görün. Sanki sizi bekliyorlarmış gibi karşılayacaklarına garanti veriyorum. Harika manzara eşliğinde Sulhi Abi’nin harika tekne bozması masasında çay yudumlayın. Tek uyarım size, sakın hesap ödemeyi teklif etmeyin çok ayıp olur. İşte Vosvos camping böyle bir yer yolunuz nasıl olsa düşer tembellik etmeyin ve mutlaka bir çay içmek için uğrayın.

bodrum-vosvos-camping-sanat-koyu10 bodrum-vosvos-camping-sanat-koyu7 bodrum-vosvos-camping-sanat-koyu6 vos-vos3

https://www.broajans.com/
https://www.broajans.com/

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here