Bodrum ve Covid-19 Pandemi Süreci

0
3093
covid19 pandemi bodrum

2019 yılının soy aylarında Çin‘de ortaya çıkan Sars virüsünün bir varyasyonu olan Covid-19 diğer adı Korona virüsü kısa sürede tüm dünyaya yayılarak pandemiye dönüştü. Alınan hiç bir önlem hızını yavaşlatamadı. Bu süreçten Bodrum‘da nasibini aldı tabi ki. Peki ama nasıl bir nasip biraz onu anlatalım bugün istedik.

Bodrum’un yerel nüfusu 170 bin cıvarında. Bu nüfusu cıvar köyler dahil. Yazın ise Bodrum yarımadası 1 milyonun üzerinde ziyaretçiyi ağırlıyor. Toplam sezonda zaman zaman 4 milyonu geçiyor Bodrum‘a gelip gidenlerin sayısı.

Bu yıl Covid-19 pandemisinin başlaması ile yaz beklenenden sakin geçti. Otellerin doluluk oranı %40’ı çok geçemedi genel olarak. Bodrum’a tatile gelenlerde genellikle yerli turistler veya burada kendi evi bulunan insanlardı.

Sonbahar’da bir şey oldu. Hepimiz Bodrum eski sakinliğine geri döneceğini beklerken yoğunluk artışı başladı. Neredeyse yazdan daha kalabalık olmaya başlamıştı caddeler sokaklar. Bugün Aralık ayının ortalarında halen Bodrum yazı aratmayacak kadar kalabalık. Haftasonu Turgutreis’ten Bitez‘e kadar trafik vardı.

bodrum trafik kalabalık

Bodrum Belediyesi‘nin tahminlerine göre şuan Bodrum’da 500 bin kişi var. Evet nüfus sadece 1 yılda iki kattan fazla arttı. Büyük şehirlerde Covid-19 virüsünün yarattığı kaygıyı görece küçük yerleşim birimlerine gelerek hatta yerleşerek atlatmaya çalışıyor metropol insanı.

Bir benzeri 20 yıl evvel İstanbul depreminde olmuştu. İnsanlar hızla doğdukları köylere ayda Anadolu kasabalarına göç etmişti ancak çok geçmeden geri dönmüşlerdi.

bodrum belediyesi

Bugün Bodrum gerçekten göreceli olarak daha güvenli bir yer pandemi ile ilgili. Eğitim seviyesi ve sosyokültürel ekonomik seviyesi yüksek bir halkı olduğundan kurallara daha fazla dikkat ediyor. Sonuç olarak Yeni Korona virüsünün sebep olduğu Covid-19 pandemisi Bodrum‘u etkilese de bu büyük şehirlerdekiler ile asla kıyaslanamaz.

Peki Neler Değişti Covid 19 Pandemi Sürecinde?

Bodrum’da pandemi sürecinin getirdiği en büyük değişiklik ev fiyatları oldu. Sadece 8 ayda %50 artan fiyatlar kontrol edilemiyor. Hem satılık yapı stoğu hem kiralık stoğu talebi karşılayamadığı için rakkamlar astronomik artış gösterdi. Bodrum içinde sıradan 2+1 ev için kiralar 3 bin liradan başlıyor. Satılık evler ise 1 milyon cıvarında.

bodrum evleri

Sadece evlerin fiyatları artmadı hizmet sektörü de yine talebi karşılayacak arzı üretemedi. Bugün sağlıktan, eğitime, hazır giyimden, gıdaya tüm sektörlerde fiyat artışı var. Bu hızla giderse Bodrum‘da ürün ve hizmet eden hiç bir çalışan Bodrum’da ikamet edemeyecek. Çünkü enflasyona göre hesaplanan maaş artışlarına karşı hayat pahalılığı bir kaç senede %100 artışlara ulaşıyor.

Bodrum Covid19 pandemi sürecinden böyle geçiyor. Şuan 3 milyon 4 milyon gibi rakkamlar emlak piyasasında havada uçuşuyor ve rahat alıcı buluyor. Peki tüm dünyayı etkileyen virüs şoku bakalım sonuçları itibari ile sosyal yaşamı ve ekonomiyi nasıl etkileyecek, yeni normal nedir her alanda hepimiz bekleyip göreceğiz.

https://www.broajans.com/
https://www.broajans.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here