Tahta Meyhane Bodrum & Hababam Sınıfı ve Kıvırcık Ömer

0
6146
tahta meyhane

Tahta Meyhane Bodrum’da bu güne kadar gittiğim hiçbir meyhaneye benzemiyor. Mekanın tasarımı farklı, sahibinin yani Talip Guran‘ın hikayesi çok ilginç, lezzetler ise tek kelime ile muhteşem.

Uzun zamandır gitmek istiyordum ressam arkadaşım Salih Uygun‘un doğum günü için kalabalık bir grup gittik.

tahta meyhane

Bodrum’da rakı balık denilince ilk akla gelen, denize bir kaç metre uzaklıkta ki plajlara kurulan masalar ve sıra ile birbirine yakın mekanların fonda birbirine karışan müziği.

Evet onun da bir ruhu var. Ancak gerçek bir meyhane de en iyi mezeleri tatmak istiyorsanız belki biraz uzaklaşmak gerekiyor Bodrum’un piyasa yerlerinde.

Bu özel mekanlara blogta sık sık yer verdim isimlerini tekrar yazmak istemiyorum isteyenler Bodrum gezilecek yerler linkinden ulaşabilir. Bu günkü hikayemiz Tahta Meyhane.

tahta meyhane

Tahta Meyhane

Dışarıdan görünümü çok otantik Dereköy‘de Le Kabak‘ın hemen karşısında. Ufak bir bahçesi var. Daha ilk andan itibaren farklı bir yerde olduğunuzu anlıyorsunuz.

Kapıdan içeri girdiğiniz de ise bambaşka bir atmosfer sizi bekliyor. Daha önce yağhane olarak kullanılan bir viraneden marangozluk ustalığı ile sanat eseri çıkarmış Talip Guran.

tahta meyhane

Ben ilk gittiğim de arkadaşlar masaya oturdu ben 20 dakika kadar meyhaneyi gezdim. Hayır çok büyük bir yer değil bilakis ufak ve sıcak. Ancak o kadar fazla nüans var ki her baktığınız da yeni incelikler fark ediyorsunuz.

Bodrum Mezeleri

Meyhane denilince benim için her şeyden önce mezeler gelir. Bodrum‘da bu konuda çok şanslıyım gerçekten iyi meze yapan yerler var. Tahta Meyhane‘nin de meze seçeneği çok değil ancak yeterli ve çok lezzetli.

tahta meyhane

Özellikle ciğerini tavsiye ediyorum. Onun dışında kaya koruğu, fava, köpoğlu ve humus çok iyiydi.

Talip Guran Nam-ı Diğer Hababam Sınıfının Kıvırcık Ömeri

Evet yanlış duymadığınız Talip Guran Yeşilçam sinemasında tanınan zamanında filmlerde rol almış Hababam Sınıfı’nda da Kıvırcık Ömer olarak bildiğimiz karakterin ta kendisi.

talip guran

Meyhane de hem demlenmeye hem de Turan Ağabey ile sohbete başladık. 1980’ler de yerleşmiş Bodrum’a. Buranın bakirliğine aşık olmuş.

Salmakis Pansiyon‘u yıllarca işletmiş Bardakçı Koyu‘nda. Sonra kayınpederinin mesleği olan marangozlukla devam etmiş hayatına tahta sandalye yapmaya başlamış O denli ünlü olmuş ki durağın ismi “tahta sandalye” olmuş. Sonra tahta sandalyenin karşısında ki bu yeri almış.

tahta meyhane

“Zaten Bodrum’da her gün içiyorduk meyhane açalım bari hep beraber içelim dedim”

diye anlatıyor. İyi de yapmış ve hem kendisi için hem bizim için harika bir meyhane hazırlamış adeta sanat eseri gibi.

kıvırcık ömer

Tahta Meyhane’nin bir web sitesi var mutlaka ziyaret edin, rezervasyon için de 0533 651 98 05 arayabilirsiniz. Bizden de selam söyleyin Talip Ağabey’e.

https://www.broajans.com/
https://www.broajans.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here