Ortakent; Yaşamak İçin Büyük Şehirden Bodrum’a Gelenlere Yumuşak Geçiş

1
10913
ortakent-marina

Bodrum’un ikinci merkezi desek Ortakent için yanlış olmaz. Bence yakın zamanda turistik merkez olarak ikinci ancak yaşamsal merkez olarak birinci sırayı alacak diye düşünüyorum.  Çünkü tüm devlet hastanesi Ortakent’e taşınıyor, en büyük Avm’ler Ortakent’te, Bodrum’un en donanımlı özel hastanesi Acıbadem Ortakent’de, yine Bodrum’un sayıca en çok öğrenciye sahip özel okulu Ted Bodrum Koleji yine bu bölgede. Hatta bir de güzel sanatlar üniversitesine ev sahipliği yapıyor Ortaken’in Yahşi bölümü.

Ortakent’de Yaşamak

Dahası Yalıkavak, Bitez, Turgutreis, Gümüşlük arasında kavşak pozisyonunda. Kaderi Türkiye gibi yani jeoplolitik önemi büyük. Tüm bu sebeplerden dolayı minyatür İstanbul diyorum ben. Büyük şehirden Bodrum’a yaşamak için gelenlerin, yumuşak geçiş yapabilecekleri uygun bir yer.

ortakent

Ben Bitez’den sonra bir yıl da Ortakent’de oturdum. Otakent yahşi denilen bölümde. Burada yaşamanın en büyük avantajı işte çıkınca akşam üstü eve gitmeden bir bira alıp kumsal da yudumlayıp, ardından serinlemek için girip çıktıktan sonra eve gitmeniz toplam 45 dakika alıyor. Eve yenilenmiş ve önünüz de yaşamak için koskoca bir akşam sizi bekliyor olarak gidiyorsunuz.

Bitez için İstanbul’un Zekriya Köy’ü dersek Ortakent için de Kanlıca demek yanlış olmaz. Tabi sokaklar çok daha geniş ve nüfus çok daha tenha.

Ortakent’in de Festivali Var Oyfest

Ortakent bu yıl yeni doğan bir festivale ev sahipliği yaptı. Ki bu festival benim düşünceme göre çok yakın zaman da zenginleşerek küresel nitelik kazanıcak. Oyfest isminde ki bu festival ilk senesi olmasına rağmen gelecek vaad ediyor.

oyfest-broşür

Bodrum Belediye’si tarafından desteklenen, Oyder tarafından organize edilen bu festival bence Bodrum’u tanıtan ve anlatan en iyi organizasyonlar içinde. Bir diğeri de Yelken yarışlarının yapıldığı bu günler de Yalıkavak’da startı verilen The Bodrum Cup.

Ortakent Gezilecek Yerler

Size biraz denizinden bahsetmek istiyorum çünkü bunu hak ediyor. Serin bir suyu vardır. Bodrum’un 10 en güzel denizi sıralaması yapsam 2 numarada Yahşi’nin denizi yer alır. Hele Camel Beach harika bir atmosfere sahiptir. Yine Kefi Beach’de ailece gittiğiniz de rahat edebileceğiniz konsept yerlerden biri.

ortakent

Ortakent’de bir çok butik otel mevcut sahil bölgesinde ancak çok büyük oteller yok bu da aslında bir avantaj sayılabilir. Yazın trafik sorunu yaşamadan, yoğun kalabalığın içinde kalmadan tatil yapabiliyorsunuz.

Ortakent’de Eğlence

Büyük mandalina bahçeleri ile ünlüdür, tabi bunlar giderek azalıyor. Bu sırada unutmadan söylemeliyim büyük bir çocuk oyun alanı vardır. İçinde çocuklar için binicilikten, model araba yarışına, spor alanlarından tematik parklara bir çok aktivite yer alıyor. İsmini reklam olmasın diye vermek istemiyordum ama vermezsem nasıl bulacaksınız değil mi. Söylüyorum o halde Fun Town.

oyfest

Ortakent Yeme İçme

Çarşamba günleri taze meyve sebze bulabileceğiniz semt pazarı vardır. Pazar günleri kahvaltı yapmak için iki harika mekan söyleyeceğim size buralar da İstanbul’da ki gibi brunch denmiyor daha Pazar kahvaltısı deniyor hala. İlki Rüzgarlı Bahçe ikincisi ise Yarbasan Resturan. İkisi de tabi ki akşamları da hizmet veriyor. Her iki resturanda da canlı müzik ve şömine eşliğinde yemek yiyebiliyorsunuz. Harika değil mi?

yarbasan

Ortakent de Yaşam

Son olarak şunu söyleyebilirim ki Ortakent yaşamak için güzel bir yer. Bodrum’a 10 km ve çevreyolu ile bağlı. Tüm evler neredeyse Kos adası manzaralı. Ayrıca bahçeli ve site içinde. Bodrum’a yerleşmek isteyenler, kışında Bodrum’da yaşamak isteyenler için bence en uygun yerlerden biri. Tatil için de söylediğim gibi daha sakin bir tatil arzulayanların tercih edebileceği bir yer. Bir daha ki yazımız Akyarlar olacak. Bodrum’un deniz ve tabiat güzelliği olarak ilk onda bir numarası bence. Bir iki güne yazı çıkar sıcak sıcak okuruz.

https://www.broajans.com/
https://www.broajans.com/

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here