Bodrum Hava Durumu

0
12277
bodrum fırtına

Bodrum‘a Ege Denizi üzerinden gelmekte olan çok güçlü fırtına için uzmanlar uyardı. Bodrum hava durumu tahminleri son yıllarda yaşanan sellerin bir yenisinin olabileceğini söylüyordu. Ancak son gelişmeler kasırganın Mora Yarımadası üzerinden trakyayı etkileyeceğini gosteriyor.

https://www.mgm.gov.tr/sondurum/uydu.aspx?uB=eu&uT=i&uG=a#sfB

Gücellemeden Önceki Durum

Meteoroloji editörleri küresel ısınma nedeni ile muson iklim kuşağının kuzey bölgelere doğru genişleyeceğini söylüyorlardu.

Bodrum‘a Ege üzerinden gelen alçak basınç sistemi sıcak havanın da etkisi ile Ege Denizi’nden aldığı nemi üzerinde taşıyarak direkt Bodrum üzerine geliyordu.

bodrum hava durumu

Kara ile buluşup ilk soğuk sistem ile karşılaştığında yoğun bulutlar 1500 km boyunca topladığı nemi bırakacaklar. Muhtemelen bu akşam ve yarın Bodrum ve çevresi olacak. İyi haber ise rüzgar hızını kaybederek Akdenizin batısına İtalya kıyılarına doğru etkisini artıracak. Bu da yağışla birlikte 10 knot rüzgarın (80 km/s) yaratacağı rüzgar etkisinden korunacağımız anlamına geliyor.

Bodrum Hava Durumu Nasıl Sürecek ?

bodrum hava durumu

Ancak Pazar akşamı ikinci bir sistem bu kez kuzeyden yaklaşıyor olacak. Bu sistem ise hava sıcaklıklarını mevsim normallerinin altına düşürecek gibi gözüküyor. Metoroloji editörleri ilk sistem kadar güçlü etkilemeyeceğini Bodrum’u söylüyor.

Yukarıda görmüş olduğunuz haritada batıdan gelen sistemin görüntüsü yer almaktadır. Şuan kendi içinde yer yer 80 km aşan hızda rüzgarlara neden olmaktadır.

bodrum sel

Kuzey rüzgarları bu gün etkili olacağından denizcilerinde dikkatli olması gerekiyor. Yağmurun sert rüzgarlar ile daha da etkili olacağı belirtiliyor.

Yarında kadar rüzgarın yön değiştirmemesi durumunda 3 yıl önce yine aynı zamanlar da Bodrum’da yaşanılan sel felaketine benzer bir tablonun ortaya çıkması olası gözüküyor.

https://www.broajans.com/
https://www.broajans.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here