Güvercinlik Hakkında Her Şey – Bodrum’a Yakın Şirin Kasaba

1
10470
bodrum-guvercinlik

Blogu takip edenler bilir ben Bodrum yarımadasının kuzey tarafını daha çok seviyorum hem doğası hem tarihi özellikleri hem de sosyal yapısından dolayı. Güvercinlik, Bodrum yarımadasının kuzeyine bakıyor karşıdan.

Bodrum yarımadasını ikiye bölen sıradağlar ulaşımı o denli zorlaştırıyor ki Bodrum’da yaşam yarımadasının güney bölgesine kaymış durumda.

Ancak bir alternatif olarak Bodrum yarımadasına 15 dakika yakında olan Güvercinlik yaşamak için harika bir tercih olabilir.

Bodrum ile bağlantı yolu gayet düzgün ve bakımlı. Güvercinlik dışında yol üzerinde başka kasabalar da var. Ancak bunlardan en güzeli en şirini balıkçı kasabası olan Güvercinlik.

Ben de Güvercinlik’e 5 dk uzaklıkta Meşelik Köyü’nde yaşıyorum. Ve tahmin ettiğiniz üzere bütün çevreyi keşfettim. Evet güzel bir Güvercinlik yazısı başlıyor.

Güvercinlik Tarihi

Güvercinlik tarihi biraz karanlık yoksa silik mi demeliydim. Çünkü kimler yaşamış ne yapmışlar pek bilinmiyor. Bilinen tek tarihi bilgi Karyanda Kenti olabileceği yönünde ki o da tartışmalı keza Güvercinlik’in hemen karşısında ki Salih Adası’nda birkaç kalıntıdan başka bir kanıt yok.

Güvercinlik’de Gezilecek Yerler

Ben Güvercinlik’i sadece bir koy ve mahalle olarak düşünmüyorum. Öyle düşündüğünüz de gezmek sanırım 1 saatten az sürer. Bence Güvercinlik merkezinin etkisi Tuzla, Güllük, Milas sınırı ve Güvercinlik çevrende ki köylerde rahatlıkla hissediliyor. Mumcular’ı bundan ayrı tutak lazım.

Güvercinlik sahili yürüyüş yapmak için muazzam bir yer. 2 kilometre yoldan uzak deniz ile başbaşa sakin bir yürüyüş yapabilirsiniz. Bir diğer alternatif aynı sahilde sağ tarafa doğru ilerler ağaçlarına arasında patika dalar ve yine 2 km boyunca denize paralel kolay-orta zorlukta trekking seviyesinde ağaçlarına arasında bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz.
Güvercinlik merkez dışında çevrede 7-8 tane yakın lokasyonlu köye gidebilirsiniz ve organik pazarlarından alış veriş yapabilirsiniz. Bizim pazarımız Pazar günü. Meşelik Köyü’nün camisinin hemen yanında kurulur. Bu sırada her köyde bir Atatürk büstü görürsünüz. Minibüs şoförleri Vivaldi çalabilir bunlara şaşırmayın.

Güvercinlik Koyu

Güvercinlik’de Yaşam

Aslında gezilecek yerleri yazarken hissetmiş olmalısınız kendi halinde, huzurlu ve keyifli bir atmosferi var Güvercinlik’in. Geçimini balıkçılıktan kazanan yerel halkı yavaş yavaş turizmden de kazanç sağlamaya başlamış durumda. Evler Bodrum mimarisine uygun ancak genellikle eski yapılar var. Ev kiraları 700-1500 TL arasında farklılık gösteriyor. Güvercinlik sırtını ormana yaslamış açık deniz de güneşi batıran harika bir sahil kasabası.

Güvercinlik Tehdit Altında

Daha önce blogta yazdığım şu yazıdan konunun ve sürecin tüm detaylarına ulaşabilirsiniz. Güvercinlik’de 3 otel tamamen hukuki süreçlere meydan okurcasına doğayı katletti. Dönemin bakanları dahi bu katliamı durdurmaya güçleri yetmedi ve bu gün Güvercinlik’in doğası tahrip edilmiş durumda. Ancak aynı bölgede ki balık çiftlikleri sebebi ile otelin bulunduğu yerde deniz kirliliği artmış durumda bu sebeple otellerin uzun vadede ciddi sorunlar yaşayacağı da söyleniyor.

Güvercinlik Rakı Balık

Güvercinlik’de balık yemelisiniz. Böyle bir manzaraya böyle bir atmosfere rakı balıktan başka bir şey yakışmaz. Nerede yiyeceksiniz sorusunun cevabı çok kolay. Güvercinlik meydanına çıkın her iki tarafa doğru 7-8 adet balık restoranı var hepsi birbirinden güzel. Evet çeşitli tatlar da çeşitli restoranlar öne çıkıyor olabilir ama bu kayda değer farklar yok. Ben Berk Balık restoranında da yedim yeni açılan salaş balık restoranında da yakın zamanda balık yedim bence ikisi de çok lezizdi.

Son olarak şunu söylemeliyim Güvercinlik Bodrum’a 20 km uzaklıkta Milas’a 30 km uzaklıkta harika bir kasaba. Hem yaşanır hem butik pansiyonlarda ekonomik tatil yapılabilir. Çevre köylerde otantik bir tur yapılabilir. Kahvaltı yapmak için Yeşil Bahçe’de Pazar günü geçirilebilir. Sanırım tek eksiği gece hayatı. Bence gerekte yok eğlenmek istediğimiz de 20 dakika sonra Bodrum’un sokaklarında kendimizi bulabiliyoruz.

https://www.broajans.com/
https://www.broajans.com/

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here