Güvercinlik Hakkında Her Şey – Bodrum’a Yakın Şirin Kasaba

1
42812
bodrum-guvercinlik

Blogu takip edenler bilir ben Bodrum yarımadasının kuzey tarafını daha çok seviyorum hem doğası hem tarihi özellikleri hem de sosyal yapısından dolayı. Güvercinlik, Bodrum yarımadasından Milas’a doğru giderken geçtiğiniz bir balıkçı köyü. Bodrum’a yaklaşık 20 km uzaklıkta. Güverinclik’i geçtikten sonra Bodrum Havalimanı 10 dk sürüyor.

Güvercinlik Tatil İçin mi Yaşamak İçin mi?

Güvercinlik bence huzur isteyen herkes için. Eğer çarşaf gibi denizi seyrederken güneşi batırmayı seviyorsanız, akşamüstü rakınız sizin için vazgeçilmezse, yeşil de olsun hem de her tonu diyorsanız Güvercinlik tam size göre.

Ancak eğlence, gece hayatı, kalabalık, hareket, 24 saaat yaşayan şehir arıyorsanız Güvercinlik beklentinizi karşıalamayacaktır.

Yaşamak İçin Güvercinlik

Ancak bir alternatif olarak Bodrum yarımadasına 15 dakika yakında olan Güvercinlik yaşamak için harika bir tercih olabilir.

Bodrum ile bağlantı yolu gayet düzgün ve bakımlı. Güvercinlik dışında yol üzerinde başka kasabalar da var. Ancak bunlardan en güzeli en şirini balıkçı kasabası olan Güvercinlik.

Ben de Güvercinlik’e 5 dk uzaklıkta Meşelik Köyü’nde yaşıyorum. Ve tahmin ettiğiniz üzere bütün çevreyi keşfettim. Evet güzel bir Güvercinlik yazısı başlıyor.

Güvercinlik Tarihi

Güvercinlik tarihi biraz karanlık yoksa silik mi demeliydim. Çünkü kimler yaşamış ne yapmışlar pek bilinmiyor. Bilinen tek tarihi bilgi Karyanda Kenti olabileceği yönünde ki o da tartışmalı keza Güvercinlik’in hemen karşısında ki Salih Adası’nda birkaç kalıntıdan başka bir kanıt yok. O sebeple tarihi bilgi çok az. Yine de yerleşim olduğu açık.

Güvercinlik’de Gezilecek Yerler

Ben Güvercinlik’i sadece bir köy olarak düşünmeyin. Öyle düşündüğünüz de gezmek sanırım 1 saatten az sürer. Bence Güvercinlik’i merkez aldığınızda Tuzla, Güllük, Boğaziçi, Kıyı Kışlacık, Dörtepe Köyü, Milas sınırına kadar uzanan bir bölgeden bahsediyoruz aslında. Sadece Mumcular’ı bundan ayrı tutak lazım.

Güvercinlik merkezine geri dönecek olursak eğer, sahili yürüyüş yapmak için muazzam bir yer. 2 kilometre yoldan uzak deniz ile başbaşa sakin bir yürüyüş yapabilirsiniz. Bir diğer alternatif aynı sahilde sağ tarafa doğru ilerler ağaçlarına arasında patika dalar ve yine 2 km boyunca denize paralel kolay-orta zorlukta trekking seviyesinde ağaçlarına arasında bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz.

Güvercinlik merkez dışında çevrede 7-8 tane yakın lokasyonlu köye gidebilirsiniz ve organik pazarlarından alış veriş yapabilirsiniz. Bizim pazarımız Pazar günü. Meşelik Köyü’nün camisinin hemen yanında kurulur. Bu sırada her köyde bir Atatürk büstü görürsünüz. Minibüs şoförleri Vivaldi çalabilir bunlara şaşırmayın.

Güvercinlik Koyu

Güvercinlik’de Yaşam

Aslında gezilecek yerleri yazarken hissetmiş olmalısınız kendi halinde, huzurlu ve keyifli bir atmosferi var Güvercinlik’in. Geçimini balıkçılıktan kazanan yerel halkı yavaş yavaş turizmden de kazanç sağlamaya başlamış durumda.

Evler Bodrum mimarisine uygun ancak genellikle eski yapılar var. Ev kiraları daha iki yıl öncesine kadar 1500 TL arasında farklılık gösteriyordu. Bugün 3 bin liranın altında kiralık ev bulmak imkansız oldu. Güvercinlik sırtını ormana yaslamış açık deniz de güneşi batıran harika bir sahil kasabası.

Güvercinlik İş ve Eğitim İmkanları

Güvercinlik’te iş kolu olarak daha çok turizm, ensaflık ve balıkçılık var. Bunun dışında ufak tefek işletmeler olsa da yerleşmek isteyenler için iş imkanı sağlayan firmalar sayılmazlar. Eğitim öğretim için imkanlarda kısıtlı. Anaokulu, ilkokul ve ortaokul mevcut bir tane de Endüstri Meslek Lisesi statüsünde Güvercinlik Şehit Hasan Gülhan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi var.

Güvercinlik Tehdit Altında

Daha önce blogta yazdığım şu yazıdan konunun ve sürecin tüm detaylarına ulaşabilirsiniz. Güvercinlik’de 3 otel tamamen hukuki süreçlere meydan okurcasına doğayı katletti. Dönemin bakanları dahi bu katliamı durdurmaya güçleri yetmedi ve bu gün Güvercinlik’in doğası tahrip edilmiş durumda.

Ancak aynı bölgede ki balık çiftlikleri sebebi ile otelin bulunduğu yerde deniz kirliliği artmış durumda bu sebeple otellerin uzun vadede ciddi sorunlar yaşayacağı da söyleniyor.

Güvercinlik Rakı Balık

Güvercinlik’de balık yemelisiniz. Böyle bir manzaraya böyle bir atmosfere rakı balıktan başka bir şey yakışmaz. Nerede yiyeceksiniz sorusunun cevabı çok kolay. Güvercinlik meydanına çıkın her iki tarafa doğru 7-8 adet balık restoranı var Bodrum’da ki en güzel manzarası olan restoranlar diyebilirim. Hem de Bodurum’a göre çok daha ekonomik bir bütçeye sahip.

Evet çeşitli tatlar da çeşitli restoranlar öne çıkıyor olabilir ama bu kayda değer farklar yok. Ben Berk Balık restoranında da yedim yeni açılan salaş balık restoranında da yakın zamanda balık yedim bence ikisi de çok lezizdi.

Son olarak şunu söylemeliyim Güvercinlik Bodrum’a 20 km uzaklıkta Milas’a 30 km uzaklıkta harika bir kasaba. Hem yaşanır hem butik pansiyonlarda ekonomik tatil yapılabilir.

Çevre köylerde otantik bir tur yapılabilir. Kahvaltı yapmak için Yeşil Bahçe’de Pazar günü geçirilebilir. Sanırım tek eksiği gece hayatı. Bence gerekte yok eğlenmek istediğimiz de 20 dakika sonra Bodrum’un sokaklarında kendimizi bulabiliyoruz.

Bodrum Güvercinlik büyük şehirin gürültüsünden, kalabalığından bunalanlar için harika bir yer. Çünkü artık Bodrum’un merkezi de büyük şehirleri aratmayan kalabalığa sahip. Bodrum Güvercinlik halen dokusunu koruyan ender yerlerden umarım bozulmaz.

https://www.broajans.com/
https://www.broajans.com/

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here