Bodrum Etkinlikler Şehri; Bu Kez 19 Mayıs İçin

0
2720
Bodrum 19 Mayıs

Gezi’ye bilfiil katılmış biri olarak, o gün Türkiye’de hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını anlamıştım. Siyaset üstü toplumsal bir hareket ve duyarlılık olması, durumun etkisini de artırıyordu. Gerçekten o kadar çok şey değişti ki o Haziran. Örneğin artık Cumhuriyetimiz ve ülkemizin için önemli her özel gün bir Gezi ruhu ile kutlanıyor, halkın bir bölümü her hangi bir çatı altında yer almadan yalnız ve kimsesiz olmadığını hissediyordu. Bodrum Etkinlikler şehri, 23 Nisan’dan sonra harika bir 19 Mayıs törenine ev sahipliği yaptı.

bodrum-19mayis

İşte bu duyguyu Taksim’de, Beşiktaş’da, Kadıköy’de nasıl tüm yoğunluğu ile hissediyorsam Bodrum’da geçen 19 Mayıs’da da hissettiğim oydu.

“İstanbul aşığı, taparcasına seven birinin Bodrum’a kısa zamanda öylesine tutku ile bağlanması ayrı bir yazının konusu olsun”

Bu harika gün saat 19:00’da yat limanının önünde başladı. Bando ekibi, fener alayı, bayrak ekibi, gençler, çocuklar, yaşlılar toplandık. Önce motor ekibi geçiş yaptı, ardından vosvos kulübünün konvoyu selamladı gençleri. Ardından Kaymakamlık binasına kadar yürüyüş başladı.

Tüm Bodrum halkı, esnafıyla, cadde sakinleriyle yürüyüşte yerini aldı. Cadde boyunca işletmeler 10. yıl marşı ve meşaleler ile çocuklara eşlik etti. Büyülü bir ambiyans hepimizi içine almıştı.

Küçük bir iki grup siyasi slogan atma girişiminde bulunsa da genel buna destek vermediği için sesleri çabuk kesildi.

19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkışı metaforik olarak adeta yeniden yaşandı Bodrum’da.

“Cumhuriyet’in bekçisi gençler, bu güveni ne kadar ettiklerini gösterdiler”

Hepimizin elinde bayraklar dilimiz de Gençlik Marşı Kale’ye kadar yürüdük.

Bodrum’da 19 Mayıs Coşkusu

Burada muhteşem bir sürpriz bizi bekliyordu. Günün bambaşka ve özel yanıydı alında. Bir eğitim camiası ve kültürünün Bodrum’da ki temsilcisi Ted Bodrum Koleji‘nin organize ettiği, tüylerimizi diken diken yapan 19 Mayıs programını izledik Bodrum Kalesi’nde.

300 çocuk haftalardır bu güne hazırlanıyordu. Türkiye’nin zengin Anadolu coğrafyasından, dört bir yanından örnekler sundular. Solo ve koro performanslar sergilediler. Gözlerimiz dolarak izlediğimiz bu performansın sonunda dakikalarca ayakta alkışladık, ellerimiz patlayıncaya kadar.

bodrum-fener-alayi

Bu anlamlı günün sonunda bizlere unutulmaz bir prodüksiyonun arkasında dev bir ekip olduğu hissediliyor. Müzik öğretmenlerinden, dans kompzitörlerine, sahne tasarımından, öğrenci koordinatörüne kadar özverili bir çalışmanın sonucu. O yüzden başta Ted Bodrum Koleji’nin tüm öğrencilerine Bodrum halkı adına teşekkür ediyorum. İyi ki eğitimciliğe ilham veren Erdem Erken gibi eğitim gönüllüsü insanlar yaşamımıza değer katıyor. Fırat Asyalı gibi bir koordinatör liderliğinde, Mehtap Şenel gibi Oya Hoca, Özge Hoca gibi ve daha nice elleri öpülesi eğitimciler var Bodrum’da. Bodrum etkinlikler şehri ve bunun en güzel örneğini sadece yazın değil resmi özel günlerde de gösteriyor Bodrum’lular.

 

https://www.broajans.com/
https://www.broajans.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here