Bodrum Sokak Hayvanları

2
5300
bodrum barınak sokak hayvanları

Bodrum sokak hayvanları ile ilgili yaptığım sadece sosyal sorumluluk projelerine destek vermek yada Bodrum barınak için kuru mama götürme seviyesindeydi taa ki o akşam “Bıdık” ile karşılaşana kadar.

Bir arkadaşımın fotoğraf çekimini yapıyordum. Akşam da düğünleri vardı. Bir kaç saat var yada yoktu. Çekimi tamamlamaya az kala ayağıma yumuşak bir şeyin dokunduğunu ve “miy” dediğini duydum. Dönüp baktığımda bir çift çapaklı göz ile karşılaştım. Şaka gibi henüz 2-3 haftalık bir yavru kedi ayaklarıma dolanmıştı. Aldım uzak bir yere bıraktım fotoğraf çekmek için geri döndüm.

Bir kaç dakika sonra yine ayağımın dibinde bitti. Hasta ve bitkin olduğu her halinden belliydi. Son enerjisi ile yanıma gelmiş olacak ki kendini bıraktı.

Eğildim yerden aldım bacaklarında derman kalmamıştı. Gece büyük bir fırtına çıkacağı anonsu Belediye hapörlerinden yapılıyordu. İlk önce annesini aradım çevrede. Çocuklara ve yetişkinlere sordum. Kimsenin haberi yoktu. Eve götürmem mümkün değildi kız arkadaşım tüm hayvanları çok sevmesine karşın çocuklukta yaşadığı ciddi bir travmadan dolayı kedilere karşı ankisiyetesi vardı.

İşin kötüsü zaman kalmamıştı arkadaşımın düğünü başlamak üzereydi. Bir kutunun içine koydum ve beraber Limon Tree‘nin yolunu tuttuk. Arkadaşımı bu mutlu gününde yalnız bırakamazdım ama kediyi de yalnız bırakamazdım. Bir elimde ağır makine diğer elimde “Bıdık” ve kutusu düğünde gözler gelin ve damattan çok bizim üzerimizdeydi.

Bazen Aldığınız Kararlar Bir Hayatı Değiştirir

Çok uzun kalamadım tabi düğünde ayrıldıktan sonra nöbetçi veteriner buldum göz damlası antibiyotik vs bir şeyler verdi. Bardaktan boşanırcasına yağmur başladı. “Bıdık” kutusunun içinde huzurla sıcak su torbasına yaslanırken ben arabayı Yokuş Başına çektim fonda Bob Dylan’ın “One more cofee” eşliğinde ne yapacağımı düşünüyordum. Eve götüremezdim yarın okulda dersim var ne yapacağımı bilmiyordum.

gümüşlük pateileri
Bodrum’da hayvanseverler

Hakkını yiyeyemem kız arkadaşım getir dedi. Bütün gece kabus gördü ama bizimle kaldı. Sabah pire torbası olduğunu anladım. Ilık bir duş ve tarakla iyice pirelerini temizledim. Gözündeki çapakları temizledim. Baya bir ele avuca gelmişti ama hala bitkindi. Sabaha kadar uyumamış her iki saatte bir  şırıngayla laktozsuz süt ile beslemiştim.

Bodrum Barınak

Birlikte okula gittik. Odada mışıl mışıl uyudu. Bu konuda tecrübeli arkadaşlarım hemen konuya el attı “Gümüşlük Patileri” Turgutreis Hayvan Barınağı, Bodrum Belediyesi Hayvan Barınağı arandı. Hiç biri uygun görülmedi 2 haftalık olmasından dolayı. Okula benimle gidip gelmesine karar verildi. Hatta mümkün değilse her gün biri alıp götürüp getirecekti. Tamam dedim.

bodrum belediyesi barınak

Ben nereye “Bıdık” oraya başladık. Bir kaç gün içinde kendini toparladı hareketleri hızlandı. Yemek yeme kapasitesi arttı gözündeki çapaklar tamamen kayboldu. Vee aramızda kopmayacak bir bağ oluşmaya başladı. Buna izin vermemeliydim çünkü bizim ilişkimiz bir tür Aşk-ı Memnu‘ydu. Gerçekten kız arkadaşım için zor geçen bir haftanın sonunda olayı daha ciddi ele almaya karar verdim.

Ve yapmam gerekeni zor bir karar alarak sağladım. Bıdık’ı hem arkadaşım hem harika bir  bir hayvansevere sahiplendirdim. Şimdi aradan uzun zaman geçti ve çok mutlu. Bu sırada Bodrum sokak hayvanlarına olan ilgim de arttı.

Geçen ilkbaharda arkadaşlarla bir çok yavru kedinin büyümesine yardım ettik. Özelikle sahiplendirme konusunda uğraş verdim. Yine bakımlarının yapılmasında sorunlar olan köpek ve kediler için bütçe ayırdım. Hem aşılama hem de kısırlaştırma ile ilgili uğraştım. Daha önce köpeğim oldu, hayvanlarla yakından ilgiliydim ancak ilk defa bu güne kadar çokta farkında olmadığım bir alanı keşfettim. Sokak hayvanları ve onların yaşamları.

bodrum sokak hayvanları

Tam bu konularda  farkındalık kazandığıma sevinirken dün bir mesaj aldım Instagram üzerinden. Sosyal medyadan o kadar çok mesaj geliyor ki “bizim mekanımızada gelin, şu yemeklerimizin tadına bakın lütfen, bizim otelimiz var, bizi şöyle eleştirmişsiniz ama biz aslında böyleyiz” gibi.. Onlardan biri sandım. Her birine özenle yanıt verdiğim için tıkladım ve okumaya başladım.

“Merhaba, bizden bahsetmeniz için ne yapsak acaba? Sisteminiz nedir” Bir an dejavu yaşadım. Profile girip baktığım da onlarca hayır belki yüzlerce kedi ve köpek fotoğrafı gördüm. Petiko Shop&Cafe belli ki hayvan severlerin buluştuğu bir nokta. Aynı zamanda bir işletme ve bunu bir şeylerin ardına gizlenerek yapmıyor en güzel tarafı bu. Adında dahi shop ve cafe var. Hemen yanıt yazım. “Hiçbir şey yapmanıza gerek yok”

Önümüzdeki hafta kendisi ile buluşacağız eminim konuşacak çok konumuz var. Ve emin olun konuştuklarımız NowBodrum sayfalarında göreceksiniz.

Eminim hepiniz “eeee Bıdık’ın son halini göstermeyecek misin?” diye soruyorsunuzdur. Göstereceğim ancak onun adı adı artık Bıdık değil Kartal. İşte onun yeni yuvası ve fotoğrafı. 🙂 Yavaş yavaş yakışıklı bir delikanlı olmaya başladı.

Bu sırada Bodrum maalesef sokak hayvanları popülasyonunun çok yüksek olduğu bir yer. Nedeni aslında hayvan bakımı hakkında bilgisi olmayan bazı kişilerin çocuklarına oyuncak alır gibi petshoplardan yavru köpek yada kedi satın almaları kışın büyük şehire dönerken de sokağa bırakmalarından kaynaklanıyor.

Bodrum Golden Çetesi

Bodrum’da rahmetli Şenol Kaptan‘ın 15-16 köpekten oluşan çok tatlı bir Golden Çetesi vardı geçen yıllarda. Şenol Ağabey vefat ettikten sonra Golden’leri sahiplenmek isteyen bir hayvan severe izin vermediler kendileri de doğru düzgün bakmadılar. Linkten Golden Çetesi hikayesini okuyabilirsiniz.

golden çetesi

Bodrum Barınak

Muğla İlçesinde yer alan hayvan barınaklarının adresleri ve iletişim bilgileri aşağıda yer almaktadır.

Haydos Doğal Yaşam Alanı ve Bakımevi
Atatürk Köprüsü, Bülüşlü Mevkii Ortaca/Muğla
0532 765 68 19

Marmaris Belediyesi Hayvan Rehabilitasyon Merkezi
Otobüs Terminali Arkası, Marmaris
0252 413 98 82

Milas Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevi
Sarıçay Mevkii, Emek Mahallesi Belediye Arıtma Tesisi Arkası, Milas

THHD Turgutreis Şubesi Geçici Bakımevi
Turgutreis, Bodrum
0252 382 39 30

BHDD Bodrum Hayvan Barınağı
Bodrum
0252 316 33 03

https://www.broajans.com/
https://www.broajans.com/

2 YORUMLAR

  1. merhaba ben golden köpek sayiplenmek istiyorum şu an istanbuladıyım tatile boduruma gidiyoruz sizden istedim yalıkavaya en yakn barına bulup golden köpekleri kaç tl ye verdini oğrenmek istiyorum sizden mesajlarınızı bekliyorum lütfen ama lütfen unutmayın

    • Bodrum’un girişinde sol tarafta büyük bir barınağımız var. Onlarca can orada sizi bekliyor. Ancak istediğiniz marka modeli bulabilir misiniz bilmiyorum. Bence oraya gidin ve o çocukların gözlerinin içine bakın. İlk bağ kurduğunuz köpeği sahiplenin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here