Bodrum Orak Adası ve Su Altı Zenginliği

0
7788
orak adası

Bodrum Orak Adası herkesin malumu, Bodrum’un kristal gibi berrak denizi ve su altı zenginliğine sahip bölgesi. Bodrum‘dan sabah 10:00 sularında ayrıldık Mehmet Kaptan’ın teknesi ile. Yaklaşık 1.5 saat sonunda ada gözüktü.

Açıkçası beklediğimden küçük bir ada ile karşılaştım hatta adacık diyelim. Ancak beni daha çok şaşırtan başka bir şey vardı. Gözlerime inanamadım önce. Yanımda ki arkadaşıma ve nihayet Mehmet Kaptan’a sordum. Adanın ortasında iki katlı geniş bahçeli, lüks bir ev vardı. Sizi temin ederim hiç bir parasal değer ile ölçülmesi mümkün değil. Kime nasıl verilmiş olabilir ki bu doğa harikası adanın üzerinde ki arsa. Eğer Türkiye’de yaşıyorsanız her şey mümkün.

Bodrum Dalış Bölgeleri

Neyse bu durum bile keyfimi kaçıramadı. Saat 12:00 gibi demirledik teknemizi ve harika bir gün geçirdik. Ben tüpsüz dalış yapıyorum, ilgilenenler için Orak Adası ve Kara Ada’yı ve Bitez ile Gümbet arasında ki Akvaryum Koyunu tavsiye ederim. Bodrum’un dalışa en uygun su altı zenginliğinin en çok olduğu yerlerdir.

Orak Adası

O gün yaptığım dalıştan bir kaç dakikalık görüntüyü sizlerle paylaşmak istiyorum. Go pro ile çekimi yaptım, ancak dalgalar bir hayli güçlüydü o yüzden sarsıntıları engellemekte zorlandım ancak yine de eminim çok beğeneceksiniz. Bodrum Orak Adası’nda sualtı görüş uzaklığı yer yer 40-50 metreyi buluyordu. Daha önemlisi su altında ki zengin yaşam.

Önemli bir not olarakta aklınızda kalsın isterim, Orak adasında herkesin gittiği bir koy var, tüm bot turları aynı yere demirliyor. Siz siz olun oradan uzak durun. Aynı anda yüzlerce kişiyle ufacık bir koyda denize girmekten keyif alacağınızı hiç sanmıyorum. Onun yerine hemen yanında ki koylara gidin aralarında ki mesafe 200 metre ama bakir ve ıssız.

Orak adasında herhangi bir işletme bulunmuyor. Bu sebeple mutlaka yiyeceğinizi ve içeceğinizi yanınızda götürmelisiniz. Bot turlarında bu sorun olmasa da bizim gibi tekne kiralayıp gidenler yanında ihtiyaçlarından biraz daha fazlasını götürmeleri iyi olacak. Çünkü geri dönme saatini sürekli erteliyorsunuz ve karnınız acıkıyor. 🙂

Bizim için harika bir gündü her açıdan. Bodrum’a dönüşte batan güneşe doğru yol alıyorsunuz, işte bu güzellik dünyada hiç bir şeye değişilmez. Kırmızıyla boyanmış bir tablo gibi Bodrum‘u karşınızda görüyorsunuz.

https://www.broajans.com/
https://www.broajans.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here