Bodrum’un Sorunları

3
3004

Bodrum dünyanın turizm merkezlerinden hatta yaşam merkezlerinden biri olmaya aday. Ancak Bodrum’un sorunları çözülmedikçe birikmeye devam ediyor. Problemler öyle bir hal aldı ki halk belediyeye ateş püskürüyor.

Belediye ise sorumluluğu Muğla Büyükşehir Belediyesi‘ne atıyor. Bodrum’un sorunları çözülmüyor olan halka ve ülke turizmine oluyor. Seçilmiş belediye başkanının görevi sadece çöpleri toplamak yada sokakların kaldırımlarını boyamak değildir.

Büyük sorunlara çare olmaktır kendi görev alanında değilse kapıları aşındırmak, hizmetin ilçeye gelmesini sağlamaktır. Düşünseniz Beşiktaş Belediye başkanı farklı partiden İstanbul Belediye Başkanı farklı partiden yine de dört dörtlük hizmet ediyor ilçe belediyesi. Kaldı ki Bodrum Belediyesi ile Muğla Büyükşehir Belediyesi aynı partiden.

Yerel seçimler yaklaşırken, Bodrum belediye başkan adayları tek tek resmi başvurularını yapıyor. Onların da dikkatini çekmesi ve yol göstermesi açısından Bodrum‘un çözülmeyen sorunları listesi yayınlamaya karar verdim.

Bu listeyi hazırlamam için bir meslek büyüğü ve saygı duyduğum yaşama sanatı ustası olan birinin verdiği ilham ile yazmaya karar verdim.

Buyurun herkesin bildiği malumun ilanı olacak Bodrum’un sorunları listesi. Siz de eklemek istediklerinizi lütfen paylaşın.

Bodrum’un Sorunları Neler?

1 – Kuşkusuz en büyük ve en kadim sorunumuz Bodrum çöplüğü. Neden yarımadanın dışına taşınmıyor bilinmez. 21. yüzyılda çöp yerine atık yada geri dönüşüm sistemlerinin artık gelişmiş ülkelerde tamamen yerleştiğini söylemek yanlış olmaz.

Ancak bizim çöplüğümüz hala şehre çok yakın ve sürekli çıkan yangınlar ile zehirli gazları şehir merkezine taşıyor.

bodrum çöplüğü

2 – Bodrum’un yolları en büyük sorunlardan biri. 70km hızla giderken derinliği 40cm olan bir çukurun aniden karşınıza çıkması doğal bir durum Bodrum’da. Bodrum Belediyesi yollar konusunda topu her zaman Büyükşehir Belediyesine atar.

Son bir yıldır asfalt fabrikası bittiği için biraz daha sokak araları yenilendi ancak hala Bodrum’un büyük kısmı eski bir Anadolu kasabasını andırıyor.

3 – Bu madde Bodrum‘un dünyaya karşı düştüğü durumu kelimeler ile tarif edemediğimiz bir konu başlığı. Sahte marka ile kıyafet satışı. Nike’tan, Lacoste’ya, Parada’dan, Luisa’ya en büyük markaların 10$ karşılığında sahte olanını barlar sokağı boyunca alabileceğiniz bir çok dükkan var.

Bu dükkanlarda çalışanlar turistleri yoldan çevirerek İstanbul Laleli‘de ki gibi zorla bir şeyler satmaktan da geri durmuyorlar. Yazık Bodrum gibi dünyanın 7 harikasından biri olan turizm beldesini dünyaya en hafif tabirle rezil eden durumlar maalesef.

bodrum çakmacılar

4 – Bodrum’da sağlık kuruluşları da yetersiz. Özellikle devlet hastanesi acil servisinde çoğu zaman bir adet nöbetçi pratisyen hekim bulunuyor. Klinikte ise kısıtlı sayıda birim bulunuyor.

Bodrum’da yaşayanlar genellikle Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesine gitmek zorunda kalıyorlar. İzmir’e gitmekte yine başka bir çözüm arayışı olabiliyor.

5 – Bodrum sahilleri ve kumsalları işletmelerin işgaline uğramış durumda. Bodrum halkı plaj sandalyesini alıp denize giremiyor. İşletmeler şezlong ve şemsiyeler ile işgal etmiş durumda ve halkın kullanımı için minimum harcama yapma limitleri koyuyor. Hukuk tanımaz işletmelere belediye göz yumuyor.

bodrum plajları

6 – Bodrum’un suları sık sık kesiliyor. Bodrum Belediyesi ise Twittee’da Bodrum halkının konu ile ilgili sorularına esprili yanıt vermek ile meşgul. Su ile belediyenin ilgisi olmadığını anlatıyorlar. Ancak çözüm için gerekli kurumlara girişimde bulunmakta bu kadar mahir değiller.

7 – Bodrum’da ulaşım yine özellikle kış aylarında sorun olmayı sürdürüyor. Erken saatte son bulan seferler ve yetersiz araç sayısı Bodrumluları zorluyor. Ancak bundan daha da büyük problem Bodrum’un merkezindeki otogar ve sanayi sitesi. Gerçekten inanılması çok güç ama Bodrum gerçeği.

8 – Bodrum’un yamaçlarında her yıl artan yapılaşma benim en önemsediğim sorunlar arasında. Bodrum‘da artık imar izni tamamen bitmesi gerekirken yeni imar planı adı altında Bodrum adeta istilaya uğruyor.

bodrum altyapı

9 – Bodrum’da yetersiz alt yapı sebebi ile yağan yağmur sonrası şehri boğan pis kokular ve bu pis kokulara neden olan pis suların denize ulaşması problem olmayı sürdürüyor Bodrum’da.

10- Bodrum’da trafik büyüyen bir sorun. Yaz nüfusu zaman zaman 1 milyona ulaşan yarımada da bu konu ile ilgili yürütülen ciddi bir çalışma yok. Hatta mevcut durum yetmezmiş gibi trafik lambaları her 200 mt de bir sizi durduruyor.

Oysa “yeşil dalga” sistemi kurmak çok basit bir hesaplama gerektiriyor. 70 km hızla giden bir otomobil Bodrum merkezden Turgutreis‘e kadar pekala duraksamadan gidebilir. Ancak bir

Sizin Yaşadığınız Problemler

11- Bu ve bundan sonraki maddeleri size bırakıyorum. Sizler de kendi bakış açınız ile Bodrum’un sorunlarını değerlendirin, yaşadığınız problemleri yazın. Yazılanlardan seçer bundan sonrasını birlikte doldururuz. Bodrum’un sorunları için çözüm sunan yerel yöneticiler bu seçimin galibi olacaktır kesinlikle.

https://www.broajans.com/
https://www.broajans.com/

3 YORUMLAR

  1. Bodrum’un ozelligi olan tipik beyaz yapilar disinda, son yillarda garip ve Bodrum’a hic yakismayan renk ve mimarisi olan yapilar cogaldi…buna nasil izin veriliyor?
    bu duruma acil cozum gerek

  2. Bodrum Belediyesi bir kere cevreye duyarsız düşünün egenin mavı ve beyaz dıs cephe rengi yok oldu. Girişte ki Swes otel Bitez Buyuk hanlıların yapısı renk ve goruntu KİRLİLİĞİ.GÜMBET İN ıslahı esnafından gece hayatına (emniyet ile birlikte) Sahilleri zaten belırtmısınız. Kavsaklardakı döner adaya uyum cok az. Bitez kavsagında her hafta bır kaza. Su cöp ulaşım altyapı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here