Aybala Akıl Bodrum’un En Sevilen Kadın Doğum Uzmanı ile Röportaj

0
971
aybala akıl bodrum kadın doğum uzmanı

Merhaba Aybala Hanım, nasılsınız?

Merhaba Hoş geldiniz, kongrelerden kongrelere koşturuyoruz. Hastalarıma ayırmam gereken zamandan almamak için özel hayatımdan çalıyorum galiba biraz.

Bazı mesleklerde özel hayat daha kısıtlı oluyor herhalde, doktorluk bunlardan biri mi?

Kesinlikle, gece saat 4’te doğum için hastaneye gidiyorsunuz. Normal doğumda süreç takibi çok önemli.

Aybala Hanım siz normal doğumu öneren bir doktor musunuz? Web sitenizi incelediğimde biraz bunu anladım. ( www.aybalaakıl.com ) Doğru mu bu izlenimim?

Ben aslında kendimi normal doğumcu olarak tanımlıyorum gerçekten de, çünkü adı üstünde “normal”. Daha doğal, anne ve bebek için daha yararlı olduğu kanıtlanmış. Hekim için daha zor tabii takibi ve saatsiz zamansız olması ama bunlar benim normal olanı sevmemi ve önermemi engellemiyor.

Zaten Bodrum’da Kadın doğum uzmanı denildiğinde ilk akla gelen doktor Aybala Akıl. Bu bir nam mı marka mı? Nasıl yarattınız bunu?

Çok teşekkür ederim, iltifat ettiniz. Aslında yılların emeği diyelim buna. Yaklaşık 11 yıldır Bodrum’dayım ve açıkçası canla başla çalışıyorum. Tembel biri asla olmadım, hele söz konusu doğum ve kadınlar olunca tembelliğe yer yok zaten. Bu kadar çalışınca da çok şükür ki karşılığını alıyorum diyebilirim.

Peki Sağlık Turizminde Türkiye yükselen yıldız. Jinekoloji alanında bu anlamda çalışmalar var mı yoksa jinekoloji sağlık turizmi konseptinin dışında mı?

Kadın hastalıkları yani jinekoloji de tabii ki sağlık turizmi konseptinden kendine düşen payı alıyor. Türkiye cerrahi eğitimin çok iyi olduğu bir ülke ve bununla da tanındı artık. Ülkemizin doğasının ve ikliminin de yabancılar için bir cennet olduğu hesaba katılınca tabii bu alanda ilerlemesi şaşırtıcı değil. Kadın hastalıkları cerrahisi de pek çok ülkeden kadınlardan talep görüyor.

İstanbul’da çok duyuyoruz lazerle estik, lazerle ameliyat nedir bu işin aslı? 21. Yüzyıla girdi mi nihayet sağlık sektörü yoksa hala asıl olan konvansiyonel ameliyatlar mı?

Aslında lazer tam olarak cerrahinin yerine değil yanında konumlanıyor jinekoloji alanında. Biz lazeri daha çok yenileme, gençleştirme işlemlerinde, tıpkı dermatologların yüzde kullandığı şekilde, genital organlarda kullanıyoruz. Mesela doğum sonrası bollaşan vajinanın sıkılaştırılması, menopoz sonrası östrojen yokluğundan kuruyan genital sistemin gençleştirilmesi, ya da mesaneyi taşıyan sistemin gevşemesine bağlı idrar kaçırma tedavisinde gibi.

İşin biraz psikolojik tarafına geçmek istiyorum. Hangi estetik ya da kozmetik girişimler için hastalar başvuruyor ve başarı oranı ne, riskleri var mı? (Burada tüm hizmetleri sayabilirsiniz)

Genital organların görünümü kişinin kendine güvenini ve cinsel yaşantısını doğrudan etkilemekte. Bu çok orta yerde konuşabildikleri bir konu değil ve pek çok kadın cinsel organlarında hissettikleri rahatsızlık nedeniyle eşlerinden partnerlerinden çekiniyor. Bu normal doğum sonrası vajinada genişleme de olabilir, iç dudakların şekli ya da büyüklüğü nedeniyle tayt ya da mayo giyememe de olabilir, sosyal hayatı, cinsel hayatı etkiliyor. Dolayısıyla bize vajina daraltma, iç veya dış dudak estetiği gibi işlemler için başvuruyorlar. Bu operasyonarın genel olarak başlığı genital estetik ameliyatları. Bunu Bodrum’da uygulayabilen çok az merkez var. Aslında bu ameliyatların başarılarının da oldukça iyi olduğunu belirtebilirim. Hem rekonstrüktif hem de estetik sonuçlar oldukça tatmin edici oluyor açıkçası.

Peki sağlık turizmi açısından baktığımızda İstanbul’da yaşayan biri neden bu hizmeti Bodrum’dan alsın?

Çünkü Bodrum İstanbul’dan güzel! Şu anda İstanbul kışı yaşıyor ama biz burda Bodrum’da denize giriyoruz. Kasım sonlarına kadar bahar devam ediyor. Kalabalıktan, keşmekeşten uzak bir yerde, güneşin, güzel havanın, denizin tadını çıkararak nekahat dönemini geçirmek ve İstanbul’da aradıkları her şeyi burada da bulabileceklerini bilmek onlara cazip geliyor. Açıkçası bazı hastalarımız Ege yemeklerini yemek için bile gelineceğini belirtiyorlar!

Global olarak bakarsak en çok hangi ülkelerden hasta geliyor Türkiye’ye?

Türkiye, Türki Cumhuriyetler arasında oldukça popüler bu açıdan, Azerbeycan mesela. Aynı zamanda Arap yarımadasından ve Kuzey Irak’tan da çok hastamız var. Şaşırtıcı gelebilir ama Avrupa ülkelerinden de cerrahi amacıyla azımsanamayacak kadar çok hasta alıyoruz.

İletişim bu süreçlerde çok önemli anladığım kadarıyla. Hasta psikolojik bir destek de buluyor sizden. Yaşam kalitesi üzerinde etki ediyorsunuz insanların. Bunu Bodrum’da en iyi yapan kadın doğum uzmanı doktor Aybala Akıl bunu biliyoruz. Nedir bu iletişimin sırrı?

Çok teşekkür ederim, çok iltifat ettiniz.. Benim bir sırrım yok, ben böyleyim, olduğum gibiyim, özel bir şey yapmıyorum. Adanalı olmamın verdiği sıcakkanlılığa teşekkür ederim ama.. Hastalarıma, ben olsaydım hekimim bana nasıl davransın isterdim, tam olarak öyle davranmaya çalışıyorum. Yılların biriktirdiği diyelim.. Demek işe yarıyor, ne mutlu bana.

Son olarak şunu da sormak istiyorum. Toplumu sağlık konusunda bilgilendiren bir instagram sayfanız ve web sayfanız var, Aybala Akıl Youtube’da da yer alacak mı? Ve daha neler yapmayı planlıyorsunuz bu alanda?

Youtube projemiz var, halihazırda bile instagramı youtube kanalı gibi kullanıyorum aslında. İnsanlara faydalı olma düşüncesi hekimliğin temel duygusu. Motivasyon noktanız aslında. İnternet bir bilgi kaosu. Hem web sitesinde www.aybalaakil.com , hem instagram sayfasında www.instagram.com/draybalaakil  bu kaostan insanların kurtulması ve dünyadaki bilimsel son gelişmelere paralel doğru bilgiyi öğrenmesini amaçlıyorum. Youtube kanalım da var (https://www.youtube.com/channel/UCo9YzpTIxTa-Nx9gHqMf_qw ) ama geliştirmek üzere projelerimiz üzerinde çalışıyoruz, mevcut kanallardan biraz farklılaşmayı amaçlıyoruz çünkü.

Enerjiniz gerçekten müthiş, neler yapacaksınız biraz ipucu verir misiniz?

21.. yüzyıldayız, bir covid pandemi süreci geçirdik ve hepimiz artık daha dijitaliz. Youtube kanalında gebelik atölyeleri, canlı yayınlar, soru cevap programları gibi daha etkileşimli daha sıcak ilişkinin ön planda olduğu bunun yanında doğru bilginin anlaşılır bir dille anlatıldığı videoların yer aldığı bir kanal olacak.

Son soru demiştim ama bir konuyu daha sormak istiyorum. Şehir dışından ya da yurt dışından gelecek hastalarınız için tatil tadında bir tedavi süreci yaşamaları için çalıştığınız partnerleriniz var mı? Bodrum’a gelenler burada geçirdikleri zamanda tedavi dışında neler yapacaklar, nerede kalacaklar, ulaşımları nasıl olacak. Bunları kendileri mi planlamak zorundalar?

Hayır tabii ki.. Hastalarımızın talepleri doğrultusunda uçak biletinden kalacakları otele, havalimanı transferinden kliniğimiz ve hastane ile iletişim sürecine kadar tüm adımlarda yanlarında olmak üzere çalışan bir ekibimiz var. Ekibin tüm üyeleri İngilizce konuşuyor, ama Rusça ve Arapça tercüman desteğimiz de var. Bodrum’da görmek gezmek yapmak istedikleri şeyler için onlara tur imkanları da sunuyoruz, tabii bunu da profesyonel turizm acentemiz gerçekleştiriyor. Yani cerrahi amacıyla Bodrum’a gelip bizimle buluşan hastalarımız hem sağlık hem turizm anlamında emin ellerdeler.

https://www.broajans.com/
https://www.broajans.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here