Bodrum Çevresinde Gezilecek Yerler

0
14
bodrum çevresinde gezilecek yerler

Bodrum yarımadası gez gez bitmiyor. Biliyorsunuz iki yıldır geziyorum, hala daha yazamadığım ama yazacağım onlarca gezilecek yer var Bodrum’da. Ancak Bodrum’a gelmişken, yakın yerlere de günübirlik gideyim diyenler için yada Bodrum’da yaşayıp hafta onu Bodrum çevresinde gezilecek yerler gün birlik kaçamak yapmak isteyenler için eni konu bir yazı dizisi hazırlıyorum.

Nereler var acaba diye merak içinde olduğunuzu biliyorum. Öncelikle şunu söyleyebilirim ki kışında yazın da gezelebileceğiniz yerler bir çoğu. Evet için de sadece yaz için olanları da var. Tarihi yerler, şelaleler, mağaralar, vadiler, göller hatta kayak merkezleri bile var. Hem de hepsi Bodrum’a en fazla 2-3 saat uzaklıkta.

bodrum çevresinde gezilecek yerler
Salda Gölü

Bence Bodrum’a yakın yerler dediğimiz de kıyı şeridinden İzmir ve Antalya arasını düşünmemiz gerek iç tarafta da Denizli’ye kadar olan bölümü. Bben öncelikle daha yakın lokasyonları seçtim hatta Bodrum Yarımada’sı çevresinin.

Bodrum çevresinde gezilecek yerler o kadar fazla ki hepsini yazmaya kalksam sanırım birkaç cilt kitap olur. Ben çeşitli kriterleri gözeterek ön görülesi yerleri listeme aldım.
Biliyorum listeyi merak ediyorsunuz. Merak etmeyin birazdan öğreneceksiniz şunu da söylemek istiyorum, gezme kültürü olanlar bilir ama altını çizmekte fayda var bir günde iki yerden daha fazlasını görmek için plan yapmayın.

Bu hem yorucu olacaktır hem de alacağınız keyfi azaltacaktır. Bir yeri gezerken sindire sindire yavaş yavaş gezmek ve gitmeden önce bilgi sahibi olmak çok önemli.

bodrum çevresinde gezilecek yerler

Ben gideceğim tarihi bir ören yerine bir hafta bazen bir ay önceden hazırlanmaya başlarım. Yoğun olmayan ama sürekliliği olan bir araştırma sürecine girerim ki gittiğim de antik dönem yapılarının taşlarına dokunduğumda beni kendi zamanına götürsün içine alsın. Bu aynı zamanda ruhsal olarakta sizi tarihi bir yolculuğa hazırlar.

Bodrum Çevresinde Gezilecek Yerler Listesi

İlk önce yakından başlayalım, Bodrum’dan Milas’a giderken havalimanını geçer geçmez sağa yol ayrılır oradan girdiğiniz Gökçeler Kanyonu, İncirli İn Mağarası’na doğru gidersiniz. Mutlaka görün harika bir yer. Bir de küçük işletme var güzel bir yemeği hak ettiğinizi düşüneceksiniz.

Milet Antik Kenti, Didim’e saptıktan sonra Doğan Bey Köyü’ne doğru çok geniş alana yayılmış bir kent.

saklıkent
Saklıkent

Doğa, Tarih, Lezzet Bir Arada

Çöllüoğlu Hanı, Thera Antik Kenti, Şirince Köyü, Gümüşkesen Mezar Anıtı, birbirine yakın bölgede Aydın lokasyonunda harika yerler tek tek hepsini anlattım. Euromos Antik Kenti, Bafa Gölü ve Heraklia kenti, Apollon Tapınağı, Efes Antik Kenti, Doğan Bey Köyü, Dilek Milli Parkı Meryem Ana Evi ve Zeus Mağarası bunlar da yine Kuşadası bölgesinde gidebileceğiniz yerler.

Bodrum’un Akdeniz Bölgesine yakın olan tarafında ise Saklıkent Milli Parkı, Celsus Kütüphanesi, Dalyan Milli Parkı, Köyceğiz Gölü, Kaunos Likya antik mezarları, Sedir Adası, Akyaka Azmak Nehri ve Mağara göleti, Kız Kumu, Marmaris Turgut Şelalesi var. Biraz içer de ise Bembeyaz kumu ile Maldivleri anımsatan Salda Gölü yer alıyor.

Tralleis Antik Kenti, Ekmeksiz Plajı, Bafa Gölü’nün kuzey doğusunda yer alan Yediler Manastırı var.

Datça yarım adasında büyük bir alana yayılmış Knidos Antik Kenti bulunuyor ki burası için başlı başına bir gün ayırmanızı tavsiye ederim.

bodrum çevresinde gezilecek yerler
Ödemiş Gölü ve Bozdağ Kayak Merkezi

Ve son olarak Ödemiş Bozdağ Kayak Merkezi ve Denizli Tavas Kış Sporları Bodrum’a bir kaç saat uzaklıkta hafyasonu dahi gidebileceğiniz Toroslar’ın kayak merkezleri.

Bodrum çevresinde gezilecek yerler listesine eklenecek eminim çok güzel yerler vardır. Kısa süre de tüm gezilecek yerlerin içeriklerini hazırlayarak yayınlayacağım, bu sayfadan da isimlerinin üzerine linklerini vereceğim. O sebeple bu sayfayı takipte kalın derim. Siz de kendi önerilerinizi paylaşırsanız daha zenginleşmiş bir içerik ile karşılaşır tüm ziyaretçiler. Hepimiz birbirimizden faydalanmış oluruz. 😉

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here